referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Jazyky sveta
Dátum pridania: 08.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lugo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 396
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
V tomto referáte vám poviem niečo o jazykoch sveta.
Na svete je asi 2500 až 5000 jazykov.Koľko ich je presne, nevieme,lebo ani jazykovedci neraz nedokážu rozlíšiť jazyky od nárečí.Navyše so zánikom či splynutím prírodných národov a kmeňov jazyky ustavične zanikajú a iné zasa,najmä v oblastiach,kde sa jazyk bývalých kolonizátorov mieša s domorodými jazykmi,vznikajú.Okrem prirodzených jazykov sa tvoria aj umele (plánové) jazyky,ktoré slúžia na medzinárodné dorozumivanie.Najrozšírenejšie z nich je esperanto,ktoré r. 1879 vypracoval Poliak L. L. Zamenhof.
Jazyky,ktorými sa už dnes nehovorí,lebo ich používatelia vymreli,sa nazývajú mŕtve.Patrí sem napr. latinčina,ktorá sa však ešte uplatňujevo vedeckom názvosloví,pri tvorbe odborných termínov a v náboženských kresťanských obradoch.Ďalšími známymi mŕtvymi jazykmi sú indický sanskrit,sumerčina,etruština.
Jazyky môžeme rozlišovať podľa rozličných hľadísk (napr. podľa zhôd a rozdielov v typoch jazykových prostriedkov – vtedy hovoríme o typológii).Najčastejšie ich však rozďeľujeme podľa pôvodu,a tak hovoríme o príbuzných jazykoch a jednotlivé skupiny nazývame jazykové rodiny.(Niektoré jazyky nepatria do nijakej rodiny,sú to izolované jazyky.)
Jazyky podľa pôvodu delíme na: africké(Afrika),altajské(od vých. Európy na ďaleký východ. Hovorí nimi vyše 100 mil. ľudí),austrálske(Austrália. Hovorí nimi vyše 50 tisíc ľudí),austroazijské(najmä Indočína. Hovorí nimi vyše 75 mil. ľudí), austronézske(Filipíny,Indonézia,Madagaskar, Malajzia,Oceánia. Hovorí nimi vyše 200 mil.ľudí),baskitčinu(na severe Španielska a juhozápade Francúzska. Hovorí ňou vyše 1mil. ľudí),burišský jazyk(Kašmír v Indii),dravidské(južná India a Srí Lanka. Hovorí nimi vyše 170 mil. ľudí),indiánske(Amerika. Hovorí nimi vyše 25 mil. ľudí), japončinu(Japonsko. Hovorí ňou vyše 125 mil. ľudí),kaukazské(oblasť pohoria Kaukaz. Hovorí nimi vyše 6,5mil. ľudí),kórejčinu(Kórejský poloostrov,sever Číny. Hovorí ňou vyše 68 mil. ľudí),papuánske(Nová Guinea. Hovorí nimi vyše 3 mil. ľudí),paleoazijské(najmä bývalý sovietsky Ďaleký východ),semitohamitské(arabské krajiny,vých. Afrika),sinotibetské(Čína,časť Indočíny a Nepálu. Hovorí nimi vyše 1mld. ľudí),thajské(Thajsko,časť Barmy,Číny,Indočíny. Hovorí nimi vyše 60 mil. ľudí),uralské(vých. Európa ,záp. Sibír,Maďarsko,Fínsko.Hovorí nimi vyše 25 mil.ľudí) a indoeurópske jazyky (patrí tu slovenčina,čeština a takmer všetky európske jazyky.Hovorí nimi vyše 2mld.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jazyky sveta GYM 2.9624 763 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.