Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: jazyková, literárna, slohová
Ročník: tretí
Téma: Druhy viet podľa komunikačného zámeru a ich využitie pri nácviku rituálov spoločenského
styku
Cieľ:
Kognitívny – Upevňovanie vedomostí o prídavných menách.
Komunikačný – Podnecovanie rozvoja detskej fantázie a hodnotiaceho myslenia v spontánnom kolektívnom dialógu.
Typ vyučovacej hodiny: integrovaný
Metódy:
Motivačné – motivačný rozhovor so žiakmi
Expozičné
Fixačné
Diagnostické
Organizačná forma: samostatná, skupinová
Pomôcky: pracovný list, zošit, tabuľa
Metodický postup
MOTIVÁCIA je navodená rozhovorom
„Žiaci, určite chodíte do obchodu, chodíte aj na obedy do školskej jedálne a ako vidím, chodíte aj do školy. Ak niečo chcete v obchode, musíte to pani predavačke povedať, ak chcete obed v školskej jedálni, aj to musíte povedať pani kuchárkam. Medzi sebou sa rozprávate. Verím, že ste boli cez letné prázdniny niekde na dedine pri dedkovi a babke. Potom prídete domov a to čo ste cez letné prázdniny zažili u babky chcete doma vyrozprávať rodičom. Je to tak?“
„Ak chceme niečo porozprávať kamarátom, hovoríme to ináč ako by sme to hovorili napríklad strýkovi alebo niekomu inému z rodiny? Poviete pani učiteľke alebo napíšete babke list, kde bude veta. „Bolo to perfiš.“ Myslíte si, že babka bude tomu slovu rozumieť? Možno áno, ale čo ak nebude tomu rozumieť, vezme si slovník cudzích slov do ruky a začne to slovo hľadať tam? Čo myslíte, nájde ho tam?“
„Na dnešnej hodine sa naučíme ako máme správne rozprávať v styku s dospelými, porozprávame sa o tom, ako sa rozprávame s kamarátmi. Ručím vám za to, že dnešná vyučovacia hodina bude zaujímavá a veľa sa na nej naučíte.“
Tajnička
11 8 3 10 4 7 1 6 9 5 1 5 2 1
O S P R A V E D L N E N I E
1 – E 4 – A 7 – V 10 – R
2 – I 5 – N 8 – S 11 – O
3 – P 6 – D 9 – L
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie