10. Princípy efektívnej komunikácie a spätosť jazyka a hry. Funkčné využívanie suprasegmentálnych javov.
Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: jazyková, literárna, slohová
Ročník: druhí
Téma: Princípy efektívnej komunikácie a spätosť jazyka a hry. Funkčné využívanie
suprasegmentálnych javov.
Nácvik suprasegmentálneho javu – melódie oznamovacej vety.
Cieľ:
Kognitívny – Poznať melódiu oznamovacej vety.
Komunikačný – V praxi vedieť využiť správnu melódiu vety.
Typ vyučovacej hodiny: kombinovaný
Metódy:
Motivačné metódy – vstupné: rozprávanie
priebežné: pochvala, výzva
Expozičné metódy – metódy priameho prenosu poznatkov: rozprávanie, rozhovor
metódy problémové: vysvetľovanie
Fixačné metódy – metódy opakovania a precvičovania vedomostí: ústne opakovanie
Diagnostické metódy – hodnotenie – slovné
Organizačné formy: individuálna, hromadná, skupinová
Pomôcky: CD pre 4. ročník ZŠ 11. pieseň, text prvej strofy z básne „Keby mala rozum stonožka“ od Kristy Bendovej, čítanka pre 2. ročník str. 100
Metodický postup
EVOKÁCIA je navodená motiváciou
Na začiatok hodiny pustím žiakom melódiu z piesne „Keby mala rozum stonožka“.
U: „Žiaci, čo ste teraz počúvali?“
Ž: „Pesničku.“
U: „Mala táto pieseň aj text?“
Ž: „Nie.“
U: „Čo ste len počuli?“
Ž: „Melódiu.“
U: „Táto melódia je zložená na básničku od Kristy Bendovej „Keby mala rozum stonožka“. Pesničku sa budeme učiť na HV vo 4. ročníku. A básničku budete čítať v 3. ročníku. Aké iné básničky alebo knihy od tejto spisovateľky poznáte?
Ž: „Bola raz jedna trieda; Čačky – hračky – (z tohto veršovaného debutu riekanka o hruške): Spadla hruška zelená, ...
U: „Tak ako naša pesnička má melódiu, predstavte si, že melódiu majú aj vety. A práve na dnešnej hodine sa budeme rozprávať o melódii vety. Aké vety poznáte podľa toho, či sa ňou pýtame, rozkazujeme alebo oznamujeme?“
Ž: „Oznamovacie, opytovacie, rozkazovacie. Ktorá veta má aké znamienko? A kde sa píše? Dnes budeme hovoriť o melódii oznamovacej vety.
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie