referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Ernest Hemingway - výklad
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: candyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 557
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
ERNEST HEMINGWAY
1899-1961

-Stratená generácia bola jednou z avantgárd, v ktorej tvoril aj Ernest Hemingway. Stratená generácia je označenie generačne blízkej skupiny amerických básnikov a prozaikov, ktorí začali tvoriť v 20tych rokoch 20.st, ich videnie bolo ovplyvnené zážitkami z 1.sv.vojny. Základnou témou je sklamanie a skepsa, hľadanie východiska v úteku do prírody. Názov SG vymyslela G.S. a označovala tak mladých ľudí, ktorí sa vrátili z bojisk.

-Ernest Hemingway americký prozaik, reportér a publicista sa narodil 21.7.1899. Po 2.sv.vojne žil na Kube, priamo v Havane a na svojich usadlostiach v USA. Bol nositeľom Nobelovej ceny za literatúru. Pochádzal z rodiny lekára a hneď po stredoškolských štúdiach začal písať a stal sa reportérom. Odišiel ako dobrovoľník do sanitných oddielov na taliansky front, kde bol ťažko ranený ako prvý Američan, čo malo veľkú publicitu.

Po návrate z 1.sv.vojny pracoval ako novinár, zahraničný spravodajca v Paríži, tu sa stretával s ľuďmi okolo Gertrúdy Steinovej. Počas španielskej obč. vojny pracoval ako dopisovateľ v Madride. V celej svojej tvorbe hľadá pravdu o človeku a jeho správania v hraničných životných situáciách. Svojich hrdinov stavia tvárou v tvár smrti, aby mohli prejaviť mieru svojej odvahy. H. je človek s typickými mužskými vlastnosťami. Miluje nebezpečenstvo. Intenzívne prežíva svoj život, pije, má ľúbostné aféry a nie je typ vzdelanca s kvetnatými rečami.

Ako prvý použil princíp ľadovca, čo znamená osmina na povrchu, zvyšok pod hladinou. Vo svojich textoch používa plno skratiek, zámlk, dáva čitateľovi možnosť použiť vlastnú fantáziu. Námety čerpal takisto z typických mužských zábav: býčie zápasy, prostredie lovu, boxu a dostihov. Písal množstvo poviedok, románov, v ktorých sa hlavní hrdinovia snažia nájsť zmysel života.

Medzi najznámejšie jeho diela patria: román Slnko Aj vychádza, kde zachytáva muky hrdinu, kt. vojnové zranenie bráni naplniť milenecký vzťah. Román Zbohom Zbraniam, príbeh o nešťastí mileneckej dvojice poručíka Fredericka Henryho a ošetr. Catherine. Román Komu zvonia do hrobu, autor v tomto diele vychádza z vlastných skúseností. Am. dobrovolník Robert Jordan, ktorý si pod tlakom udalostí zachováva česť. Novela Starec a more, starec Santiago v boji s rybou nebol ani zničený, ani porazený, ale zvíťazil sám nad sebou. Hemingway sa nemohol vyrovnať so starobou, čo ho priviedlo až k neustálemu opakovaniu pokusov o spáchanie samovraždy. To sa mu podarilo až na trinásty krát 2.7.1961. Po jeho smrti boli vydané ešte dve jeho knihy Pohyblivý sviatok a Ostrovy v prúde.

-Nie len diela zobrazujúce tragédie, ale i diela plné lásky a medziľudských vzťahov písal vynikajúci spisovateľ Hemingway. Spoločnou vlastnosťou všetkých jeho výtvorov je, že sú to mimoriadne hodnotné a kvalitné diela, ktoré si zachovajú svoju hodnotu niekoľko desaťročí, možno i storočí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.