referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Jaroslav Hašek - výklad
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: candyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 468
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
JAROSLAV HAŠEK
1883-1923

V českej literatúre sa stretávame s viacerými spôsobmi umeleckého stvárňovania skutočnosti. Starší spisovatelia písali kritickorealistickou alebo naturalistickou metódou, ale mladšiu generáciu oslovili avantgardné smery. Najvýstižnejší pohľad na vojnu očami jednoduchého človeka mal Jaroslav Hašek.

Hašek sa narodil dňa 30. februára 1883 v Prahe otcovi Jozefovi a matke Kateřine, mal brata Bohuslava. Rodina žila v ťažkých ekonomických podmienkach keď otec bol učiteľom matematiky a fyziky, ale mal problémy s alkoholom. Po otcovej smrti sa mu celý svet zrútil. Biedny život prestáva mať pre neho význam. Začína literárne tvoriť od r.1900 kedy mu v Národních listech uverejnia prvú poviedku a neskôr ďalšie cestopisy.

Žobravú cestu podnikol po Bavorsku, Švajčiarsku až do Benátok. Časť svojho života okolo roku 1907 venoval anarchizmu, vystúpil z cirkvi, obchodoval so psami, žil bohémskym životom, vystupoval ako kabaretný konferenciér, ale vo väzení sa trochu polepšil. Zoznámi sa s o štyri roky mladšou Jarmilou Mayerovou, ktorá ho privedie naspäť k sporiadanému životu a tiež pred oltár, čo znamenalo i jeho návrat do cirkvi. Hašek je v tomto období výrazne tvorivý. Po narodení prvého syna sa manželstvo rozpadlo a od 1911 žil opäť starým tuláckym životom a tvoril v krčmách.

Počas vojny sa dostal do ruského zajatia, prešiel k čs légiam a nakoniec vstúpil do Červenej armády. Po návrate domov sa uchýlil do ústrania. I napriek všetkým okolnostiam jeho života napísal niekoľko verejnosti známych diel. Črty, povídky a humoresky- je to súbor poviedok a reportáži, ktorých námety čerpal zo svojich predvojnových ciest po Rakúsko-Uhorsku. Osudy dobrého vojaka Švejka za světové války- je to historický román a zároveň aj najznámejšie dielo českej literatúry, kde inšpiračným zdrojom bola prvá svetová vojna. Hlavnou postavou v tomto diele je Josef Švejk, štyridsaťročný starý mládenec, kt. dobrovľne vstupuje do armády počas 1.sv.vojny, svojou prostomyseľnosťou zdôrazňuje pseudohrdinstvo rakúskych dôstojníkov a nezmysenosť vojny. Sú to príbehy hrdinu, doplnené grotesknými historkami a komickosť scén zvýrazňuje jazyková stránka. Autor využíval hovorový jazyk, slang i žargón. Komikou, iróniu a satiriou zdôrazňoval absurdnosť vojny.

Spoločnou vlastnosťou všetkých jeho výtvorov je, že sú to mimoriadne hodnotné a kvalitné diela, ktoré si zachovajú svoju hodnotu niekoľko desaťročí, možno i storočí. Zomrel 1923.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.