referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Recenzia - Kniha Pláž
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: candyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 587
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Táto kniha sa pokladá za jeden z najzaujímavejších románov sveta. Zároveň je to majstrovský debut autora - Alexandra Garlanda, takže sme ešte nemali česť stretnúť sa s inými dielami, ohodnotiť ich a spoznať samého autora. Je to moderné dielo so súčasnými postavami s množstvom vzrušujúcich okamihov.

Románový debut autora zaznamenal vo svete taký obrovský ohlas, že hneď po ňom siahol jeden z najúspešnejších režisérov a do hlavnej úlohy angažoval slávneho Leonarda Di Capria za neuveriteľný honorár 20 mil.dolárov. Nelákalo ma pozrieť si film, ale prečítať si predlohu k filmu. Myslím, že som urobila správne rozhodnutie a 391 strán, s 12timi kapitolami, vynikajúceho diela som prečítala na jeden dych. Nebojím sa debut autora označiť ako mimoriadne vyzretý, mnohovrstevný epos, strhujúci román, ktorý možno nazvať dobrodružným, intelektuálnym či psychlogickým, ale v každom prípade inteligentným.

Sympatický, no rozporuplný hrdina Richard sa na svojich potulkách zastaví aj v Bankoku. Nestojí o vyšliapané turistické trasy, láka ho nezvyčajné, nepoznané. Akoby zasiahol osud a Richard sa dozvedá o tajomnej pláži na jednom z neprístupných ostrovov v Thajskom zálive. Rozhodne sa, že pláž stoj čo stoj nájde. Spolu s novými priateľmi Etiennom a Francise, takisto dobrodruhmi, sa vydá na nebezpečnú cestu plnú takmer neprekonateľných prekážok a nástrah, pri ktorých musia siahnuť až na dno svojich fyzických ale aj psychických síl. Tajomná pláž nie je len jednou z posledných bášt nedotknutej prírody. Z obyvateľov pláže izolovaných od okolitého sveta sa mu podarilo stvoriť postavy, ktoré v hraničných situáciach naplno odhalia svoje charaktery. Umne zorganizovaný život na pláži je totiž idylický len dovtedy, kým sa na jej obyvateľov nezačne rútiť jedna pohroma za druhou. Richard, rozprávač a komentátor príbehu, opisuje všetky udalosti zdanlivo nestranne. Má však naozaj čisté ruky? Nemá podiel na hrôzach, ktoré sa na pláži udiali? Mohol sa zachovať inak, ako sa zachoval a zmenilo by sa tým niečo? Večné ľudské otázky, ské si kladie každý z nás.

Ani na Slovensku táto kniha nezostala nepovšimnutá a z anglického originálu „The Beach“ ju preložila Eva Levárska, obálku navrhol Branko Kocian a v roku 1998 vydalo vydavateľstvo Motýľ v Bratislave. Toto dielo by som označila za jedno z najlepších, aké som kedy čítala, už len z toho dôvodu, že autor poskytol každému čitateľovi navštíviť nepoznané miesta, ktoré by inak nenavštívil. Autorovi by som snáď vytkla iba to, že niektoré miesta, kde sa Richard zdržiaval veľmi krátko opisoval príliš podrobne, čo sa nie vždy hodilo. Iné zápory tohoto diela som nenašla.

Pri tomto diele je rozumnejšie dať prednosť prečítaniu knihy pred pozretím filmu, pretože každý si vytvorí svoju predstavu ako dané miesto vyzerá a tým je to zaujímavejšie. Myslím, že tejto knihe v žiadnom prípade nehrozí nebezpečenstvo braku a nenastal tu problém odlíšiť či ide o kvalitné dielo či práve naopak. Toto je dielo, ktoré si zaslúži obiv.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.