referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobroslav
Piatok, 15. januára 2021
Tlačené médiá, tlačové médiá, telenovela, dopad ekonomického balíčka - rozbor
Dátum pridania: 02.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DarkaB
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 150
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Tlačené médiá či tlačové médiá?Pri príprave návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky
o ochrane, podpore a rozvoji mediálneho prostredia sa vynoril problém, či sa má hovoriť o tlačených médiách, alebo o tlačových médiách. V článku 2 ods.1 návrhu deklarácie sa hovorí o mediálnom prostredí v oblasti tlačených médií. V citovanom návrhu deklarácie sa prostriedky masovej komunikácie, teda médiá, definujú ako „technické komunikačné prostriedky
na šírenie, sprostredkovanie a výmenu informácií a na vytváranie a zverejňovanie ich obsahu“. Z verejnej komunikácie poznáme spoje-nie elektronické médiá, medzi ktoré sa zaraďujú rozhlas a televízia. v spojení elektronické médiá ide teda o súhrnné označenie spomínaných dvoch prostriedkov masovej komunikácie, čo sa potvrdzuje aj v článku 2 ods.2 návrhu deklarácie, kde sa hovorí o mediálnom prostredí v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania.
V korpuse textov slovenského jazyka Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV sú aj takéto doklady na spojenie tlačené médiá: Počas uplynulej jesene uskutočňovali sa aj pokusy obmedziť tlačené médiá. (Práca, 10. 7. 1998) - V tlačených i elektronických médiách pretrváva značná miera plurality...(Práca, 10. 7. 1998)- Opačný verdikt by zna-menal totiž postupný zánik tlačených médií. (Práca, 5. 5. 1999)- Našli si u nás veľmi dobre pripravené prostredie, prirodzených a bezodplatných spojencov elektronických a tlačených médiách, ktoré chcú na seba strhnúť pozornosť publika. (Pravda, jan. 1995)
Na spojenie tlačové médiá sú v korpuse tieto doklady: K tomuto takmer pol miliónu obyčajných smrteľníkov zrejme vôbec nepatria profesionáli z iných tlačových médií, ktoré spokojne, suverénne a bo-horovne poúčajú verejnosť o tých istých témach.(Literárny týžden-ník,č.50/1997)-...ak sa nestane predmetom cieľavedomé opakovanej kampane vo vybranom reťazci elektronických a tlačových médií.(Literárny týždenník, č.50/1997). Na základe použitých príkladov môžme usúdiť, že sa v praxi častejšie používa spojenie tlačené médiá.
V spojení tlačené médium(v tvare množného čísla tlačené médiá) sa uplatňuje prídavné meno tlačený, ktoré má podľa Krátkeho slovní-ka slovenského jazyka (1998) základný význam „vydaný tlačou, vy-tlačený “ napr. tlačená publikácia, tlačené slovo. Prídavné meno tlače-ný je utvorené zo slovesa tlačiť (pôvodne je to trpné príčastie, teda slovesný tvar, ktorý sa adjektivizoval).
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: kultura slova c.2 ,kratky slovnik slov.jazyka
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.