referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Natália
Štvrtok, 6. októbra 2022
Jazyk a písmo
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 204
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Jazyk je zložitý systém dorozumievacích prostriedkov. Každý jazyk má svoje zákonitosti aj vo výslovnosti. Vystihnúť výslovnosť jednotlivých hlások a zapísať ich našimi hláskami nie je preto jednoduché. V slovníkoch sa výslovnosť zapisuje medzinárodne dohodnutými písmenami.
Ľudia sa v minulosti dorozumievali najprv znakmi, alebo pomocou uzlového písma kipu. Bola to palica, na ktorú sa naviazali rôzne stuhy vyjadrujúce zlato, vojsko, zrno apod. Poznáme osem hlavných písem:
Klinové – Sumeri kreslili obrázky do mäkkej hliny zahrotenou trstinou. písali z hora dole, neskôr z ľava doprava. Hrot trstiny mal klinovitý tvar.
Hieroglify – boli vytvorené v 4. tisícročí pred Kristom. Bolo to písmo starých Egypťanov. Z hieroglifov sa vyvinulo hieratické písmo v 9. storočí pred naším letopočtom.
Fenické – Féničania vytvorili fénické písmo. Obsahovalo dvadsať dva písmen, ale len spoluhlások.
Grécke – alfabeta – pomenované podľa prvých dvoch písmen gréckej abecedy alfy a bety sa aj nazvala abeceda alfabeta. Vznikla v 9. a 8. storočí pred Kristom. Má 24 písmen a aj samohlásky, preto hovoríme, že gréci písmo vokalizovali.
Latinka, hlaholika a azbuka – latinka vznikla v 7. storočí. Dá sa povedať, že je to abeceda, ktorú používame dnes. Používa ju veľa európskych národov. naši predkovia po latinke mali prvý jazyk hlaholiku, ktorú zostavil Konštantín. Po smrti Konštantína na jeho počesť sa písmo nazvalo cyrilika. Z neho vznikla azbuka.
 
Podobné referáty
Jazyk a písmo 2.9691 1151 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.