referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Streda, 7. decembra 2022
Slovenská romantická literatúra
Dátum pridania: 08.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Monykaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 21m 10s
Pomalé čítanie: 31m 45s
 
Prvá polovica 19. storočia sa nesie v znamení toho, že pád FEUDALIZMU je nezadržateľný. V Európe silnie národno-osloboditeľské hnutie, schyľuje sa k buržoáznym revolúciám – preniesli sa aj na územie Uhorska a iniciatívu v SLOVENSKOM NÁRODNOM HUTÍ preberá generácia MLADÉ SLOVENSKO. Bolo to združenie mladých ľudí, ktoré svoju činnosť zameralo na ľudové vrstvy a chceli z týchto vrstiev urobiť RZDODUJÚCI ČINITEĽ v boji proti feudalizmu. Slovenské národné hnutie sa ocitá vo veľmi zložitých podmienkach a t predovšetkým preto, že rastie NÁRODNÝ a HOSPODÁRSKY ÚTLAK zo strany Maďarov a takisto silnie tlak rakúskych krajín. Toto SNH je nejednotné – slabé. Pokusy o osamostatnenie sa stretávajú s odporom. Výrazný posun vpred v tomto SNH dokázala urobiť generácia Štúrovcov.
Táto generácia sa začala formovať v polovici 30. rokov v samovzdelávacích ŠTUDENTSKĆH KRÚŽKOCH – vznikla Spoločnosť českoslovanská (1829). Táto spoločnosť vznikla pri BA lýceu a jej zakladateľmi boli Samo Chalupka, Daniel Lichard, Samuel Godra, Karol Štúr. Pôvodným cieľom tejto spoločnosti bol ten, že títo ľudia chceli viesť CVIČENIA V MATERINSKEJ REČI, neskôr sa táto činnosť rozšírila aj do spolkov v iných mestách (Levoča, Kežmarok). Tá činnosť stále narastala a roku 1835 zmenila svoj program. Začali ich zaujímať nielen národné, ale aj politické otázky (Ľ. Štúr). Vládne kruhy boli proti a v 1837 vznikla ZDRUĚNÁ SPOLOČNOSŤ, ale tá činnosť sa už nedala zastaviť. Ľ. Štúr v tomto období prednášal na katedre literatúry a reči slovenskej bol zástupcom profesora Palkoviča, avšak r. 1843 bol tohto miesta pozbavený. Musel odísť do Levoče a jeho prívrženci išli s ním na protest (J. Kráľ). Veľmi výrazným krokom, ktorý Štúrovci urobili, bolo uzákonenie spisovnej Slovenčiny (1843). K dohode o uzákonení došlo medzi Štúrom, Hurbanom a Hodžom na fare v Hlbokom. Základom tohto jazyka bol STREDOSLOVENSKÉ NÁREČIE a FONETICKÝ PRAVOPIS. Prvá oficiálne vydaná kniha v tomto jazyku – Prvý ročník almanachu Nitra. (almanach – súhrnné dielo poskladané z tvorby viacerých autorov). Túto podobu spis. jazyka oficiálne prijal spolok Tatrín. Ostro proti tomu vystupoval Ján Kollár, avšak čoraz viac autorov prijímal tento jazyk za svoj – Kollárove názory neakceptované.

KAROL KUZMÁNY
teoretik umenia. Ako prvý vyjadril názor, že pravidlá klasicizmu nie s schopné reagovať na novú situáciu, ktorá v tomto období vnikla.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Literatúra pre 2.ročník gymnázií
Podobné referáty
Slovenská romantická literatúra SOŠ 2.9367 212 slov
Slovenská romantická literatúra GYM 2.9670 584 slov
Slovenská romantická literatúra 2.9523 654 slov
Slovenská romantická literatúra SOŠ 2.9984 938 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.