referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Piatok, 18. septembra 2020
Sci-fi (SOČ)
Dátum pridania: 25.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mm
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 050
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 21.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 36m 20s
Pomalé čítanie: 54m 30s
 
ÚVOD


Vďaka čítaniu sci-fi literatúry (SF) sa človekovi otvára brána do neznáma, do fantázie a necháva sa unášať predstavami o budúcnosti.Čítaním týchto kníh si člověk rozširuje sféru predstavivosti a je to príjemný spôsob relaxácie. Nie každá SF kniha musí byť z hľadiska budúcnosti až tak nerealistická.
Keď si zoberieme témy, ktoré písali kedysi autori SF literatúry, ako napr. cesta na Mesiac, cesta okolo sveta, internet, mobily, lietadlá, tak na tú dobu to boli neuskutočniteľné predstavy a pritom dnes je to už bežné. Keby ľudstvo nemalo fantáziu a túžbu po dosiahnutí niečoho nového, nikdy by nedosiahlo to, čo doteraz. A práve preto považujem SF literatúru za prvý krok k vytvoreniu niečoho nového.
Práve toto sú dôvody pre ktoré som sa rozhodol venovať tejto téme. V práci som sa snažil vyjadriť rôznorodosť tvorby rôzných autorov. Zároveň oboznámiť čitateľov, že SF nieje taká ako ju vidieť v rôznych filmoch. SF sa od nich veľmi odlišuje. Preto používam rôzne námety od rôznych autorov, tak aby si mohol každý vybrať.

METODIKA PRÁCE

Celú prácu som vytvoril na základe prečítaných kníh, úryvkov z rôznych encyklopédických publikácií a z internetu. Cieľom bolo zachytiť rôznorodosť vedeckej fantastiky u všetkých jej autorov nezávisle od doby, v ktorej žili: od jej počiatkov u legendárneho H. G. Wellsa a Karla Čapka, cez strednú generáciu Isaaca Asimova, až po dnešných populárnych spoisovateľov akými sú Robert Sheckley zo svetovej a Ondřej Neff z českej SF tvorby.
Vzhľadom na veľký objem diel od uvedených autorov je takmer nemožné, spomenúť ich tu všetky. Napríklad len Isaac Asimov napísal takmer 400 kníh. A práve preto som sa zameral len na priblíženie charakteristík vybraných autorov a charakter ich najlepších SF diel.
V úvodzovkách sú uvedené citáty z konkrétnych kníh v slovenčine, prípadne češtine a to najmä v prípade českých autorov, pretože ich diela sú natoľko výstižné a zmysľuplné v ich materskom jazyku, že by ich preklad do cudzieho jazyka stratil na kráse.

1. AMERICKÁ SF


1. 1 Isaac Asimov

Je legendou svetovej SF. Narodil sa v Sovietskom Zväze (bližšie sa vie len to, že v Európskej časti Ruskej Federácie) roku 1920. Keď mal tri roky, rodičia s ním emigrovali do USA a tak sa stal americkým občanom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Vojna svetov,H.G. Wells, Slovenský spisovateľ, 1984, Roboti a Androidi,rôzni autori, Svoboda, 1988, Pole šťastných náhod, Ondřej Neff, Mladá fronta, 1989, Tři eseje o české sci-fi, Ondřej Neff, Mladá fronta, 1985, Základňa,Isaac Asimov,Tatran, 1987, Druhá Nadace, Isaac Asimov, AG Kult, 1991, Nadace a Říśe,Isaac Asimov, AG Kul, 1991, Okruhliak na oblohe, Isaac Asimov, Tatran, 1982, Koniec večnosti, Isaac Asimov, Tatran, 1977, Pozitronický muž, Isaac Asimov, Baronet, 1992, Duna, Frank Herbert, Baronet, 1996, Futurologický kongres, Stanislaw Lem, Mladá fronta, 1977, Astronauti, Stanislaw Lem, 1956, Zachraňte vesmír, Stanislaw Lem, 1964, 451 stupňú Fahrenheita, Ray Bradbury, Mladá fronta, 1956, Marťanská kronika, Ray Bradbury Mladá fronta, 1952, Desátá oběť, Robert Sheckley, Ivo Železný, 1992, Vyměním tělo, zn. Čestně vrátím, Robert Sheckley, Ivo Železný, 1994, Zvieracia farma, George Orwell, Slovart, 1997, 1984, George Orwell, 1999, R.U.R., Karel Čapek, Krakatit, Karel Čapek, Válka s mloky, Karel Čapek
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.