referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Staroslovienska literatúra, kultúra a vzdelanosť
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Asmara
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 554
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Slovenská stredoveká literatúra (800 - 1500)

Staroslovienska literatúra (863 - 1000)

V 9. storočí - Veľkomoravská ríša - knieža Rastislav poslal poslov do Byzantskej ríše, aby požiadal Michala III o vierozvescov. Franskí kňazi totiž šírili kresťanstvo v nezrozumiteľnom jazyku pre ľud – latinčine. Roku 863 prišli na V.M. Konštantín a Metod (bratia zo Solúna) hlásať kresťanské náboženstvo v slovanskom jazyku (staroslovienčina), pred príchodom na V.M. vymysleli písmo – hlaholiku. Pretože Konštantín a Metod marili úsilie franských kňazov o nadvládu nad V.M. obvinili ich z bohorúhačstva a muslei odísť do Ríma. Pápež Hadrian II. schválil staroslovienske preklady a vymenoval Metoda za arcibiskupa. Konštantín vstúpil v Ríme do kláštora a prijal meno Cyril. Metod sa vrátil na V.M. a Svätopluk ho uväznil, po 2 rokoch ho Ján VIII pretustil. Po jeho smrti bola starosloviečina zakázaná a slovienski kňazi museli odísť. Hlaholika bola prerobená na cyriliku (vznikla v 10. storočí ako vyvinutejšia forma hlaholiky v Bulharsku). Konštantín bol proti trojjazyčníkom (ľudia uznávajúci latinčinu, gréčtinu a hebrejčinu).

Začiatky našej literatúry sa utvárajú ešte pred vznikom V.M. .Zachovali sa zlomky ústnej ľudovej slovesnosti, ktorá vznikla pred písanou literatúrou. Sú to:
a) piesne (Morena morena, Jano Vajáno, Hoja ďuňďa hoja...)
b) hádanky, príslovia, porekadlá, fantastické rozprávky
Táto časť literatúry (ľudová slovesnosť) odzrkadľuje vtedajšie myslenie našich predkov.
V Proglase (1. slovanská báseň – napísal Konštantín) sa oslavuje slovanský preklad Písma a vyzdvihuje domáci jazyk ako základ a sprostredkovateľ knižnej vzdelanosti. Metod preložil Starý zákon. Najvýznamnejšie pamiatky:
Pochvala Cyrilovi Filozofovi
Pochvalné slovo na Cyrila a Metoda
Život Konštantínov
Moravsko - panónske legendy - sú to životopisy dvoch slovanských vierozvestcov Konštantína a Metoda. Ich život je z konca 9. storočia. Pripisujú sa Klimentovi (zomrel v 916), ale asi sú dielom dvoch autorov. Tvorí ich:
Život Konštantína – sústrďuje sa na predmoravskú činnosť a obhajobu slovanského bohoslužobného jazyka.
Život Metoda - je kratší. Epickejší, autor sa venuje hlavne činnosti na V.M. nielen preto, že tam žil 20. rokov, ale ja kvôli tomu, že mal zásluhy na tom, že vznikla na našom území samostatná cirkevná provincia. Staroslovienčina nezanikla ani po odchode žiakov Cyrila a Metoda a ich učeníci napísali diela: O písmenách a Život Naurov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.