referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Svetová medzivojnová próza - E. M. Remarque, R. Rolland
Dátum pridania: 05.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mimka28
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 917
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
Cieľom môjho referátu je porovnať postoj autorov k 1. svetovej vojne pomocou ich najznámejších diel, ktoré napísali. Avšak ešte pred tým je dôležité pochopiť, aká bola spoločenská situácia v čase, keď žili. 1. svetová vojna nepriniesla žiadne pozitíva. Ľudia, ktorí prežili strácali svojich blízkych spolu so svojimi ideálmi a plánmi do budúcnosti. Viera v lepšiu a spravodlivú spoločnosť zmizla s prvým výstrelom. Mladým ľuďom, ktorým sa autori prevažne venujú, zobrala akúkoľvek možnosť na výber. Mier pre nich nie je vykúpením, pretože spomienky sú silnejšie. Na frontoch sa z nich stali len akési stroje na zabíjanie bez akejkoľvek ľudskosti. Nikto po vojne už nedokázal žiť každodenným životom, nikto kto bojoval sa nedokáže zaradiť do spoločnosti, sklamanie zo života podmieňuje žite zo dňa na deň. Preto sa títo autori označili za „stratenú generáciu“. V svojich dielach poukazujú na nezmyselnosť vojnového besnenia a ľudskú hlúposť, na druhej strane vyzdvihujú jediné pozitívum vojny – priateľstvo.

Erich Maria Remarque
(1898 - 1970)
Autor svetoznámeho románu z vojnového prostredia Na západe nič nové sa narodil 22. júna 1898 v malom nemeckom mestečku Osnabrück v rodine kníhviazača Petra Franka Remarka a jeho ženy Anny-Marie. Vyrastal spolu so svojimi dvoma sestrami Ernou, Elfriedou a jeho o dva roky starší brat Theodor umrel v roku 1901. Patril do generácie, ktorá rovno zo školských lavíc musela ísť na front. Bol učiteľom, žurnalistom, účtovníkom, obchodným cestujúcim, organistom, redaktorom, ale nakoniec zostal pri písaní. Bol výrazným nemeckým protivojnovým spisovateľom. Po úspechu svojho románu (Na západe nič nového) sa presídlil do Švajčiarska. V Nemecku zatiaľ jeho knihy verejne pálili a odňali mu nemecké štátne občianstvo. Odchádza do New Yorku, kde prečkal vojnu a o niekoľko rokov získal americké štátne občianstvo. Po II. svetovej vojne žil v USA a vo Švajčiarsku, kde nakoniec zomrel. Napriek časovej bariére nesú jeho knihy hlboké protivojnové posolstvo, ktoré je stále aktuálne aj v súčasnosti.
Medzi jeho romány patria :
Na západe nič nového
Vojnový román, ktorý vyšiel v roku 1929, preslávil autora takpovediac za jednu noc. Čitatelia boli šokovaní pravdivým, realistickým zobrazením vojny, ktorá zničila celú vtedajšiu mladú generáciu - z hrozného vojnového besnenia pre nich nebolo návratu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Erich Maria Remarque - Na západe nič nové, Romain Rolland - Peter a Lucia, Literatúra pre 3. ročník gymnázií a stredných škôl, Dejiny svetovej literatúry - encyklopédia, poznámky zverejnené na internete
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.