referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Ľudová slovesnosť v baroku
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 286
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
V ústnej ľudovej slovesnosti prezentovala poéziu piesňová lyrika, ktorá citovo reaguje na životné osudy ľudí.
Sociálne piesne pripomínali kontrasty medzi chudobnými a bohatými. Prvky sociálnej krivdy sa prenášali i do zbojníckych piesní, ktoré niesli v sebe protest a vzdor proti nevoľníctvu, ba i výzvy do vzbury a vykonávania spravodlivosti. najvýznamnejšou zbojníckou postavou bol Juro Jánošík /Hej, hore háj, dolu háj/. Ako hrdina trestajúcich pánov vystupuje aj v epických zbojníckych piesňach s baladickým nádychom / Bol by ten Jánošík bojoval, keby sa bol varoval /.
V ľudovej tvorbe sa rozvíjali i ľúbostné, vojenské, žartovné piesne i balady.
Prózu zastupovali rozprávky rôzneho druhu s čarovnými, realistickými, dobrodružnými, humoristickými, zbojníckymi námetmi a príbehmi. Rozprávky so zbojníckou tematikou Jánošíka postupne monumentalizovali a pripisovali mu nadľudské vlastnosti. Niekedy prechádzali do žánru historickej povesti. Čarovné rozprávky sa v tom čase ešte stále formovali a typická bola pre ne látka o boji hrdinu s drakom /Popolvár najväčší na svete/ , o víťazstve dobra a súcitu /Pomadaj šťastia. lavička/, o ochrane dobrých a utláčaných /Popoluška/.Čarovné rozprávky sa kompozične najdôslednejšie pridržiavali trojstupňovej gradácie /traja bratia, tri dcéry, tri úlohy, traja draci/, čierno-bieleho protikladu dobra a a zla /macocha a pastorkyňa, chudobný a bohatý brat/ a využívali ustálené úvodné a záverečné vety a časti /Kde bolo, tam bolo/. V realistických rozprávkach namiesto čarovných postáv a predmetov pomáha hrdinom bystrosť, dôvtip a šikovnosť /O troch grošoch, Ženský vtip/, odvaha /Nebojsa/ a niekedy náhoda, naivnosť ba hlúposť okolia /Prorok Rak/.V slovenských ľudových rozprávkach sa odrážali i motívy a látky zo stredovekej literatúry, najmä z legiend a exempiel.
Ľudovú drámu predstavovali predovšetkým vianočné betlehemské hry. Dramaticky najvyspelejšia bola hra o sv. Dorote a jej mučeníckej smrti.
Rozvinuli sa aj pranostiky, príslovia, porekadlá a detský folklór, zastúpený vyčítankami, rečňovankami a piesňami.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.