referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Richard
Piatok, 3. apríla 2020
Slovovenský Realizmus - 2. vlna
Dátum pridania: 21.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hlaváč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 475
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Táto vlna pokračuje v našej literatúre dielami – Tajovského, Timravy, Podjavorinskej, Čajaka, Jesenského, a Kraska.

Problematika – kto bude stáť na čele národného života, zemianstva a ľudom ustúpila u nich do pozadia a zamerali sa na zvýraznenie vnútorného života človeka, na jeho sociálnu situáciu v akej sa nachádzal. Celkom sa vytratil záujem o zemianstvo. Spisovatelia sa snažili detailne analyzovať skutočnosť a preniknúť do vnútra človeka. Ide o kritický realizmus, ktorý vrcholí dielami Jesenského a Jegeho.

Božena Slančíková Timrava
Narodila sa v dedine Polichne, svoje zážitky zo slovenskej dediny a malomesta stvárňovala vo svojich poviedkach a novelách. Je pokladaná za majsterku psychologických postáv. Svoju literárnu činnosť začínala veršovanými pokusmi a prózou.
Tvorba – z dedinského prostredia poviedky a črty, Za koho ísť, Pomocník, Ondro Karman, Ťažké položenie, Ťapákovci, Veľké šťastie, Na jednom dvore....
Vojnové – Hrdinovia, Skon Paľa Ročku...
Autobiografický charakter majú diela – Skúsenosť, Všetko za národ. Ťapákovci – charakteristika.
Rodina Ťapákovcov žije zaostalým životom v jednom dome, kde sa tlačí 16 ľudí. Sú nedoživený málo vravný novoty ich nezaujímajú, pridŕžajú sa toho čo im zanechali predkovia.
Z Ťapákovej rodiny vynikajú dve postavy – stredná dievka – kalika Anča zmija a Iľa kráľovná. Základný konflikt poviedky vytvára napätie medzi Ilou snažiacou sa zmeniť život Ťapákovskej rodiny s ostatnými príslušníkmi. vrátane jej nerozhodného muža. Nakoniec sa jej podarí presvedčiť svojho muža Paľa a odchádza do nového domu. Vonkajší dej je konflikt Ťapákovcov s Iľou, ktorý dopĺňa vnútorný dej a to je životná tragédia Anče zmije. Oba deje sa navzájom prelínajú a dopĺňajú. Anča zmija patrí k najtragickejším postavám Timraviných poviedok. Jej charakter je poznačený vnútornou protirečivosťou (je citlivá až nežná) ale osobne – nešťastie ju robí zádrapčivou a drsnou (túži po láske a vlastnej rodine, ale zostáva jej vyšívanie pre nevesty a bôľ radosti iných) celkovo ide v poviedke o konflikt založený na dvoch odlišných názoroch na život, pričom jeho riešenie vyznieva jednoznačne v prospech modernejšieho a kultúrnejšieho spôsobu života na dedine.

Hrdinovia – názov novely je myslený ironický pretože tu smiechom cez slzy poukazuje a vysmieva sa prisluhovačom vládnej vrstvy predstavovanej notárom Lacom Belánom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.