referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Dejiny literatúry cez jednotlivé diela 4 - gotika, renesancia 13 - 16. st.
Dátum pridania: 20.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: shitze
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 831
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 16m 0s
Pomalé čítanie: 25m 30s
 
8. FARINATA A CAVALCATE

BOŽSKÁ KOMÉDIA

Dante Alighieri (1265 – 1321) najväčší taliansky básnik, žil v období goticky no považuje sa za básnika renesancie a humanizmu, bol aj politicky činný, vďaka čomu skončil ako vyhnanec, čím sa začal jeho bludný život po severnom Taliansku. Niekoľkokrát sa pokúšal vrátiť, no neúspešne a posledné roky prežil v Ravene, kde aj skonal. Debutoval ako príslušník školy sladkého nového štýlu a stal sa jeho najvýznamnejším predstaviteľom. Napísal dielo Božská komédia (Peklo, Očistec, Raj), ktorá sa považuje za báseň básní. Snažil sa však odmäkčiť svoju rodnú Florenciu, ktorá ho odsudzovala ako básnika frivolnej svetskej lásky, a tak sa v jeho dielach objavujú aj prvky filozofie - Hostina, politiky – O štáte, či lingvistiky – O reči ľudu.

Vita nuova – Nový život
Vznik tohto diela inšpirovala smrť Beatrice, do ktorej bol Dante zaľúbený od jej ôsmich rokov (on mal deväť). Bola to nenaplnená láska, ktorá sa však stala veľkou inšpirátorkou celého Danteho básnického diela. Aj toto dielo radíme k sladkému novému štýlu. Dielo obsahuje 42 kapitol biografických výpovedí prózou, do ktorých je vkliesnených 31 básní, sprevádzaných filozofickým komentárom o ich štruktúre a povahe. Láska tu má už zušľachťujúce účinky, ale Beastrice zostáva stále pozemskou ženou.

La Divina Commedia - Božská komédia
Skladá sa z troch častí: Peklo (Inferno), Očistec (Purgatorio), Raj (Paradiso). Epos sa skladá celkom zo stovky zpevov. Kľúčovým číslom je 3. Má 3 časti, každá časť má 33 spevov a spevy sú zložené z 3 veršových sloh.
Dante plánoval dielo ako oslavu Beatrice, osnova sa mu však rozrástla na zobrazenie celého ľudstva a vesmíru. Pri putovaní Peklom a Očistcom je Dantovým sprievodcom básnik Vergílius, ktorý je pre autora symbolom pozemského poznania. Rajom ho spreváza sama Beatrice, pretože Vergílius ako pohan sem nesmie vstúpiť. Beatrice, idealizovaná postava jeho mŕtvej platonickej lásky, je pro neho symbolom božej pravdy. Na svojej púti troma záhrobnými ríšami v rozhovoroch s dušami mŕtvych, kritizuje súdobú politiku a svojich odporcov, ktorých umiestnil do Pekla. Umelecky zobrazil problémy celého vtedajšieho sveta a v diele dokonca najdeme aj biblické mýty, či udalosti starovekých dejín.
Dej spočíva v tom, že básnik zablúdil v lese, kde ho ohrozujú tri šelmy: Zmyselnosť, pýcha a lakomstvo. Jeho sprievodcom sa stane básnik Vergilius, vyslaný mŕtvou milenkou Beatrice, pretože jediná cesta z nebezpečenstva vedie Peklom a Očistcom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: MIMESIS; Erich Auerbach
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.