referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Umelecké stvárnenie doby, človeka a humanistické poslanie súčasnej svetovej prózy
Dátum pridania: 17.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dudus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 933
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 11m 30s
Pomalé čítanie: 17m 15s
 
19. UMELECKÉ STVÁRNENIE DOBY, ČLOVEKA A HUMANISTICKÉ POSLANIE SÚČASNEJ SVETOVEJ PRÓZY
(FRANCÚZSKA, ČESKÁ, AMERICKÁ A RUSKÁ LITERATÚRA).

Česká literatúra – problémy 2. sv. vojny, medziľudské vzťahy, socialistická spoločnosť – skúmala problémy morálky

JÁN OTČENÁŠEK
Rómeo, Júlia a tma – román, reagoval na 2. sv vojnu z obdobia Heydrichiády, keď bolo zavraždených veľa českých vlastencov a odsun židov do koncentračných táborov. Kontrast vojna a láska. Dej: príbeh židovského dievčaťa Ester, jej rodičov odsunuli do koncentračného tábora a Ester sa podarilo z transportu odísť. V parku ju objavil Pavel, keď mu vyrozprávala o sebe, rozhodol sa, že ju schová. Jeho otec mal krajčírsku dielňu, boli tam priestory a tam ju ukryl. Zatemnil jej okná a tajne jej nosil stravu. Prežívajú spolu voľné chvíle a plánujú si spoločnú budúcnosť. Ester túžila byť baletkou a Pavel astronóm. Láska sa nenaplnila, skončila sa tragicky. Pri jednej z domových prehliadok Ester nevydrží psychické napätie a nechcela vystavovať nebezpečenstvu Pavlovu rodinu. Vybehla z úkrytu a na ulici ju zastrelili. Názov diela je symbolický: Rómeo a Júlia = láska a tma – vojna. Stvárnil 2. sv. vojnu s vážnosťou.

BOHUMIL HRABAL
Ostro sledované vlaky – román, 2. sv. vojna, dej sa odohráva na žel. Stanici, ktorá je sledovaná nemcami, lebo cez túto stanicu prechádzali vlaky, ktoré prevážali muníciu, zbrane.
Dej: hl. hrdina je mladý chlapec Miloš Hrma. Pracuje ako telegrafista. Autor ho zobrazuje ako nezrelého človeka. Pracuje tam výpravca Hubička, nahovorí Miloša, aby sa zúčastnil sabotáže proti nem. transportu. Hubička je človek, ktorý na vojnu pozerá nadľahčene, snaží sa robiť srandu a spôsobuje tým problémy nadriadenému. Svojim správaním zneuctil stanicu aj nem. armádu. Príbeh sa končí tak, že Miloš hodil na transport granát a z vlaku vypadli nem. vojaci, jeden z nich stačil Miloša postreliť a tak padol k nim. Umrel.

Ruská literatúra
BORIS PASTERNÁK
Doktor Živago – román, hl. postava doktor Živago v detstve sirota – chudobný. Vychovávali ho v bohatej rodine profesora agronómie, kde ho vychovávali spolu s ich dcérou Toňou. Jurij vyštudoval medicínu. Prvý krát zasiahla Jurija revolúcia v Rusku 1905 – protest proti cárovi. Potom 1. sv. vojna 1914-1918, Jurij ako lekár sa dostal na front. Zoznámil sa s osudovou láskou Larisou. Jurij bol ženatý s Toňou. Veľká októbrová socialistická revolúcia 1917 – padol cár a k moci sa dostala robotnícka trieda.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.