referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
21. SÚČASNÁ SLOVENSKÁ DRÁMA (Š. KRÁLIK, I. BUKOVČAN, P. KARVAŠ, AUTORSKÉ DIVADLÁ)
Dátum pridania: 17.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dudus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 530
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
21. SÚČASNÁ SLOVENSKÁ DRÁMA
(Š. KRÁLIK, I. BUKOVČAN, P. KARVAŠ, AUTORSKÉ DIVADLÁ)

Dráma
- po vojne sa začali tvoriť komédie (boli poznačené schematizmom), soc.- realistické, kritické hry, v 80- tych rokoch sa rozvíjala satira a tiež tzv. malé javiskové formy (divadlá veľmi jednoduché na scénu, divadlá malého počtu hercov, niekedy lej jeden herec)
- výkvet našich javiskových foriem: L + S, Radošinské naivné divadlo – S. Štepka
- autorské divadlá – GU na GU, STOPKA – založené na veľkej obraznosti, náznakoch, pohyboch, využívali sa mimojazykové prostriedky (gestá, osvetlenie, pohyby)

ŠTEFAN KRÁLIK
- tvoril kritické realistické hry
- prvky existencializmu, problémy ekológie
div. hra: Posledná prekážka
- odohráva sa v obd. 2. sv. vojny
- dej trvá veľmi krátke obdobie = 3 hodiny (4 postavy)
Hl. hrdinom je lekár – doktor Lorenc. Je to veľmi nadaný lekár a vedec, kvôli tomu obetoval svoje osobné šťastie. Oženil sa so ženou, ktorú nemiloval, kvôli materiálnym podmienkam. Lorenc dosiahol kariéru, za ktorou šiel, ale skutočne sa zaľúbil do svojej asistentky Heleny. Lorenc od nej žiada, aby s ním odišla do poľnej nemocnice. Do nemocnice prevezú jeho priateľa Michala, ktorý potrebuje zložitú operáciu. Lorenc je postavený pred veľkú dilemu. Uvedomuje si, že ak bude operovať a Michala zachráni, stratí Helenu, pretože vie, že títo mali spolu vzťah a od Michala sa dozvedá, že Helenu stále miluje. Najprv operáciu odmieta, ale potom sa rozhodne operovať. (Zvíťazila etika lekára). Opäť obetoval osobné šťastie v prospech medicíny.

div. hra: Margaret zo zámku
- hl. hrdinkou je Margaret – dcéra chudobného talianskeho rybára, ktorá sa tajne vydala za syna amerického miliardára Bobbyho Crowna. Svokor ju nedokáže prijať a dá strážiť ju a jej syna v bohatom zámku. Margaret vyvíja odboj proti svojmu svokrovi, pretože jeho naftové lode znečisťovali talianske pobrežie, pripravovali rybárov o obživu, preto mnohí museli plávať – ďaleko na more a zahynuli (aj jej otec). Po poslednej demonštrácii dal Margaret uväzniť a omámeného syna a vnuka dal odviesť na jachtu a tak do Ameriky. Na príkaz svokra Margaret zastrelili a tesne pred smrťou sa dozvedela, že jej muž a syn sú na svokrovej lodi a počula ako tá loď vybuchla (potom ju zastrelili).
- div. hra je výpoveďou o moci a moci peňazí „ktorá pošpiní všetko, čo je na svete krásne“.

Ivan Bukovčan
- písal filmové scenáre: Statočný zlodej, Šťastie príde v nedeľu, Posledná bosorka
div.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.