referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
13. MO Stratená generácia - obraz 1. sv. v. v tvorbe svetovej literatúry
Dátum pridania: 23.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lizaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 064
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
13. maturitná téma
Obraz 1. svetovej vojny v tvorbe svetovej literatúry
(R. Rolland, E. M. Remarque, E. Hemingway, H. Barbusse)

Americká literatúra: Po vypuknutí 1. svetovej vojny, americký prezident Wilson ovplyvnil mnoho mladých amerických mužov, ktorí sa pod jeho vplyvom začali dobrovoľne hlásiť na front, aby hájili česť USA. Mali vysoké ideály, chceli byť slávni, ale vôbec netušili, čo ich čaká na fronte. Až tam si uvedomili, že ich túžba po sláve, je oproti bolesti a utrpeniu, ktoré vojna prináša, smiešna. Pochopili, že vo vojne trpia nevinní. Nedokázali nájsť východisko, nazvali sa stratenou generáciou.
Stretávali sa v Paríži v literárnom salóne Gertrúdy Steinovej. Do svojich diel a do hrdinov vkladali vlastné osobné názory a skúsenosti. Mladí hrdinovia, ktorí zo školských lavíc idú na front a keď sa po vojne vracajú späť do spoločnosti, očakávajú, že im tá spoločnosť za ktorú bojovali pomôže vrátiť sa do normálneho života. Zisťujú, že vojna ich poznačila psychicky aj fyzicky, vracajú sa z nej ako predčasní starci.
Citát: „Sme opustení ako deti a opustení ako starí ľudia, sme suroví, smutní, povrchní, myslíme, že sme stratení. To vieme, hrať karty, kliať a bojovať. Nechceme už zmeniť svet, neveríme v pokrok.“
E. M. Remarque
Ernest Hemingway
Zbohom zbraniam
Dej sa začína v jeseni počas 1. sv. v. a autor rozvíja príbeh lásky Fredericka Henry-ho a Catherine Barkley(ošetrovateľka). Frederick prichádza na front dobrovoľne s ideálom, že pomôže zvíťaziť spravodlivosti. Postupne vidí, čo robí vojna s ľuďmi, stavia sa k nej s odporom, lebo vie, že spoločnosť sa počas vojny obohacuje na úkor vojakov. Na fronte sa spoznáva s Catherine, ale tá je chladná, lebo vo vojne stratila snúbenca. Pri jednej z vojenských akcií bol zasiahnutý úkryt ošetrovateľov a Frederick bol ranený. Dostáva sa do nemocnice a autor podrobne rozpisuje jeho ošetrovanie. Doktori sú ako mäsiari, z horných nosidiel mu kvapká na tvár krv. S mŕtvymi sa narába ako s vecami. Do nemocnice za ním prichádza priateľ Rinaldi, vidí v ňom hrdinu, lebo je ranený a tajne mu zranenie závidí. Neskôr ho preložia do Milána, ide aj Catehrine. Stretávajú sa po večeroch, neskôr mu oznámi, že je tehotná. Keď sa Frederick vracia na front, spojenci sú na ústupe a keď ma previesť cez front ambulantnú kolónu, jeho auto zapadne, dostane sa medzi zajatých dôstojníkov, keď vidí ako prebieha výsluch a každý je zastrelený, dezertuje. Vracia sa za Catherine a v Stresse sa ubytujú v hoteli.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.