Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

17. MO Lyrizovaná próza

17. maturitná otázka
Lyrizovaná próza
(Ľ. Ondrejov, D. Chrobák, M. Figuli, F. Švantner)

charakteristické znaky:

1. protestuje proti neľudskej dobe a vyzdvihuje kladné hodnoty ako sú láska, priateľstvo, česť, hrdosť
2. v týchto prózach chýba čas, nevieme kedy sa odohráva dej
3. príbeh sa odohráva v prírode na vidieku, lebo mesto je symbolom zla, špiny a skúsenosti
4. príroda je oživená zasahovaním do deja a môže hrdinu trestať
5. príbehy sú rozprávkové a tajuplné
6. keďže sú rozprávkové, dobro víťazí nad zlom
7. hrdina je osamelý, individualista
mesto: zlo dedina: dobro
Ľudo Ondrejov

Slnko vystúpilo nad hory: trilógia
1. Zbojnícka mladosť
2. Jerguš Lapin
3. Na zemi sú tvoje hviezdy
1. Zbojnícka mladosť
Hlavným hrdinom je Jerguš Lapin, ktorý žije na vrchárskej samote, kde je veľmi šťastný, lebo tu má pocit voľnosti a slobody. Keď dospeje odchádza do mesta, aby zarobil peniaze a tu spoznáva iný život. Vidí ľudí členiacich sa na sociálne vrstvy a skazenú mestskú morálku. Keďže je chudobný a je z dediny v továrni ho považujú za špinavého, zaostalého a preto odtiaľ s pocitom viny odchádza zamestnať sa na salaši, kde nachádza novú životnú istotu. Jeho návrat do mesta je symbolom odmietnutia mesta a Jerguš je tu šťastný až kým nevypukne 1 svetová vojna.
2. Jerguš Lapin
Musí narukovať do vojny, ale odmieta vojenskú drezúru, nezmyselné rozkazy, až nakoniec dezertuje, Žandári ho však chytia a pošlú ho opäť na front.
3. Na zemi sú tvoje hviezdy
Opisuje tu Jerguša počas 2. svetovej vojny a SNP, kde Jerguš zomiera. Dobroslav Chrobák

Kamarát Jašek
K drevorubačom prichádza neznámy cudzinec Chrchliak a hoci svojím výzorom je nesympatický až odpudivý, vie krásne spievať a pri tom na neho ľudia menia názor. Medzi drevorubačmi žije Jašek má 1 blízkeho človeka Sojčiaka, ktorý mu nahrádza rodičov. Jašek sa zamiluje do horárovej dcéry Etelky, chce je požiadať o ruku, ale je veľmi hanblivý, a tak ho Chrchliak predbehne a zvábi ju svojím hlasom. Etelka s Chrchliakom odchádza do mesta. Jašek trpí a Sojčiak keďže mu chce pomôcť odchádza tiež do mesta, nachádza Etelku samotnú, lebo Chrchliak sa s ňou zabával a využíval ju ako prostitútku. Etelka cíti vinu, lebo sklamala Jaška i svojho otca a chce sa zabiť. Prichádza za ňou chrchliak, Sojčiak sa ukryje a keď ju chce Chrchliak znásilniť vyskočí Sojčiak z úkrytu a Chrchliaka prebodne.

Etelka odchádza so Sojčiakom opäť na dedinu, kde sa pod vplyvom Jaškovej lásky a prírody uzdraví. Sojčiak má dobrý pocit, že pomohol Jaškovi a sám sa prichádza priznať na políciu. Chrchliak je symbolom špinavého a skazeného mesta, dedinu reprezentuje Jašek a Sojčiak. Návrat Ondreja Baláža
Je vojnový veterán, ktorý sa po 17 rokoch vracia z vojny z Ruska. Dej sa odohráva po 1. svetovej vojne, Ondrej musel narukovať na front a doma nechal ženu s 2 ročnou dcérou. Vo vojne bol ranený a po vyliečení dostal ponuku, aby ostal pracovať v Rusku, ale túžba po domove bola silnejšia. Prichádza v 1 ráno, niekto sa vynára z tmy, počuť klepot palice, pristaví sa na námestí pri pomníku, vidí svoje meno najskôr si myslí, že je to omyl, ale uvedomí si, že sa zmenil a nie je tým kým bol. Vojde do svojho domu, ale žena ho nespoznáva, pýta si od nej polievku a nadviaže s ňou rozhovor, aby zistil čo sa zmenilo. Jeho žena sa znovu vydala, dcéra zomrela na chrípku. Vtom začne hovoriť Ondrej o sebe, že bol na fronte v Rusku. A ona mu na to povie, že i jej manžel tam bol, ale sa nevrátil. Ondrej povie, že pozná jej muža, že s ním ležal v nemocnici, ale zomrel a pred smrťou ho poprosil, aby jeho žene odniesol hodinky. Ondrej sa rozhodne, že nenaruší nový život svojej ženy, hoci vo vnútri so sebou veľmi bojuje. Ondrej odchádza, stáva sa tulákom a obetuje svoje šťastie za šťastie ženy.
„Ondrej odchádza, svieti slnko, vzduch je priezračný a nebo sa prívetivo nakláňa k tvári človeka spravodlivého“

Drak sa vracia
Moderná rozprávka, námetom bolo hľadanie cti, stratenej lásky a dôvery ľudí. Hlavný hrdinom je Martin Lepiš Madlušovie, prezývaný Drak. Príbeh začína od konca, rozpráva ho stará mama Eva Jarjabková /v minulosti bola Drakovou milenkou/, príbeh rozpráva svojmu vnukovi Šimonovi na dobrú noc. Drak je výnimočný už tým, že je sirota, ktorú našiel a vychovával starý hrnčiar, keďže hrnčiar bol divný a mlčanlivý, stal sa aj on takým. Drak bol uzavretý, vyrastal mimo kolektívu, bol spätý s prírodou, neprihováral sa ľuďom, samotár. Nikoho v živote nepotreboval, vedel si poradiť sám a uznávala iné hodnoty ako ostatný a to ich poburovalo.
„ Je človekom, ktorý nepatrí nikomu, bol vždy sám, sám proti všetkým i proti sebe samému“
Kým dedinčania sa živili predovšetkým roľníctvom Drak sa od nich odlišoval aj remeslom. Eva, keď bola mladá zaľúbila sa do neho, ale dedinčania je za to odsudzovali. Prišlo obdobie sucha, dedinčania nemali čo jesť, Drak niesol vrecia, Šimon Jarjabek Drakov sok v láske oznámil dedine, že oni hladujú a Drak nesie vrecia s múkou.

Dedinčania utekali k Drakovi, roztrhali vrecia, zistili, že je tam hrnčiarska hlinka, hoci sa pred ním aj hanbili svoju chybu nepriznali. Draka nenávideli, spájali s ním zlo a nešťastie, pripisovali mu všetky živelné pohromy. 1 dňa to už Drak nezniesol a odišiel. Eve sa narodilo dieťa, keďže ju v dedine považovali za prespanku, vydala sa za Šimona bez lásky. Po rokoch sa Drak vracia, prichádza hlavne preto, aby si získal dôveru dediny. Jeho výzor naznačil, že stratil svojho bojovného ducha a ostarol. Drak prichádza v období sucha a pri poľských hraniciach, kde sa pasie dobytok dediny vypukne požiar. V krčme Drak ponúkne svoju pomoc a vyhlási, že dobytok vyslobodí. Dedinčania najprv váhajú, nemajú na výber, Drak odchádza ide s ním aj Šimon, keďže Šimon nenávidí Draka, videl v spoločnej ceste príležitosť ako sa mu za všetko pomstiť. Keď prišli na pastviny, dobytok bol úbohí, ale Drak si dokázal pomôcť, lebo poznal rôzne cestičky. Počas cesty Drak stále kamsi odskakoval, Šimon videl, že Drak si podáva ruky s Poliakmi. Myslel si, že je to na znak obchodu, a že Drak chce predať ich dobytok, predbehol ho a oznámil dedine, že Drak ich podviedol a zapáli Drakovi dom. Vtom prichádza do dediny Drak, vedie dobytok a s ním prichádza i jeho milá Žoška, ktorá je Poľkou. Keď vidí spálenisko, hneď vie kto to urobil a na 1 strane je síce sklamaný, ale poteší ho, keď vidí richtára a dedinčania ho privítajú a povedia mu:
„Vitaj Martin“. Príjmu ho medzi seba, získa si ich dôveru a nakoniec Drak odpustí aj Šimonovi, lebo vie, že si sú teraz vyrovnaný. Hlavnou myšlienkou je, že človek nemôže žiť sám a potrebuje k svojmu životu aj iných ľudí. Margita Figuli

3 gaštanové kone
Rozprávkové motívy:
1. bojuje tu dobro so zlom
2. Peter je ako princ, ktorý musí vyslobodiť Magdalénku /princ/ z rúk draka /Zápotočný/
3. Peter je ako Popolvár, lebo musí splniť podmienku
4. je tu číselná symbolika, 3 kone
5. symbol koni, tak ako sa spáva človek ku koňom, tak sa správajú kone ku človeku
6. symbol farieb, kone sú gaštanovo – hnedé, táto farba je farba zeme, sedliactva
7. fatalizmus, osudovosť Jano týra kone, stihne ho trest

František Švantner

Malka
Príbeh rozpráva mladý valach, ktorý sa zaľúbil do siroty Malky, pracujúcej u krčmára, požiada ju o ruku, ale ona povie, že sa musí poradiť s bratom, po príchode sa salaš stretáva valach Šajbana, ktorého bača prijal do služby. Od začiatku je valachovi Šajban nesympatický medzitým odchádza krčmár na obchodné cesty, preto sa o neho začne žena báť.

Valach stále čaká na Malkinu odpoveď a 1 dňa od nej dostane list, keďže nevie čítať, list mu prečíta Šajban, že Malka sa za neho nevydá. Valach sa trápil a 1 dňa videl Malku so Šajbanom na lúke a Šajban ju žiadal, aby mu oprala košeľu, lebo zabil krčmára, valach na Šajbana žiarli, vidí d ňom soka a keďže si myslí, že Malku už navždy stratil ide k žandárom a udá Šajbana. Akoby mu to nestačilo ide za Malkou, opýta sa či ho ľúbi a ona mu povie, že je to jej brat. Vtedy chce Valach všetko odčiniť, varuje Šajbana pre žandármi, ale už je neskoro Šajban je mŕtvy. Malka je postrelená a na 2. deň je Valach nachádza polomŕtvu v kolibe.

Nevesta hôľ
Bez deja
Hlavnou postavou je Zuna mlynárova dcéra, je to dieťa prírody. Libor chlapec, ktorý po 10 rokoch sa naspäť vracia do hôr.
Tavo uhliar, ryšavý kráľ ožranov.
Weinholt krčmár.
Všetci 3 ssa o Zunu zaujímajú, ale ona ich odmieta, lebo je oddaná jemu, akémusi mužovi z kotliska volkov. Zuna nakoniec utečie Weinholtovi spred oltára a stáva sa nevestou hôľ. Tavo to v závere komentoval slovami:
„Zuna vyrástla medzi vrchmi, poznala ich silu a ľúbosť, preto sa s nimi už dávno zoznámila, hole ju vychovali, nuž si ju aj vzali, lebo aj ony majú svoje nevesty.Podotázky.

1. Človek vo svete prírody, civilizácie. Symbol mesta, dediny.
2. Expresívne slová a vysvetlite ich funkčnosť“
Delíme ich na:
1. kladné
2. záporné
3. neutrálne
Dotvárajú charakter postavy
Text: po pisku, luzol /udrel/.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk