referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Štvrtok, 22. februára 2024
19. MO Americká, anglická a talianska literatúra po roku 1945
Dátum pridania: 23.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lizaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 228
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 
19. maturitná otázka
Americká, anglická a talianska literatúra po roku 1945
(J. Steinback, J. D. Seinger, J. Updike, N. Mailer, J. Heller)


John Steinback

O myšiach a ľuďoch
Román zo života 2 poľnohospodárskych robotníkov, bezdomovcov, ktorí putujú za prácou a hľadajú miesto, ktoré by mohli nazvať domovom. Lennie Small – ozrutný chlap, duševne zaostalý, neschopný samostatného života, má veľkú záľubu, rád hladká hladké veci.
George Millton – nízky, nespokojný a snaží sa chrániť Lennyho pred zlom okolia. Lenny a Gerge pracujú na farmách, nemajú rodiny, nikam nepatria, niečo si zarobia, potom prehajdákajú a zase putujú na inú farmu. Nemajú sa na čo tešiť, ale snívajú, že raz budú mať vlastný dom a pôdu. Lenny raz na farme tety Kláry vyľakal dievča, ktorej chcel pohladkať šaty, tá začala kričať a Lenny a Geroge museli utiecť , prichádzajú na farmu Currlyho, ktorý nenávidí vysokých ľudí. Currly sa práve oženil, ale jeho žena poškuľuje po iných mužoch. 1 dňa, keď George odišiel do mesta užiť si, prišla za Lennym Currlyho žena a sťažovala sa mu, že muž sa jej málo venuje a rozpráva len o boxe. Lennymu jej prišlo ľúto, začal ju hladkať po vlasoch, ona sa zľakla, začala kričať. Lenny sa zľakol a zaškrtil ju. Keď uvidel čo spravil, nahádzal na ňu seno a utiekol k rieke. George ho odhalil, chlapi z ranča naháňali Lennyho chceli ho ubiť na smrť, ale George ho zabil. Autor odsúdil sociálne pomery a zobrazuje bezmocnosť človeka voči osudu. Ovocie hnevu
Generačný román, ktorý opisuje osudy rodiny Jaudovcou. Žili v Oklahome, ale majetok im vzala povodeň, preto sa nechajú zlákať sľubmi na letákoch a odchádzajú za lepším životom do Californie. Cestou zisťujú, že i tu vládne bieda a nezamestnanosť. Zamestnajú sa na ovocnej plantáži, kde robotníci štrajkujú a ich považujú za štrajkokazov. Keď príde polícia Tom Jauda zastrelí šerifa a rodina musí opäť utekať a ukrývať sa. Prespia v starom vagóne, kde ich dcéra porodí mŕtve dieťa a i odtiaľ ich vyženie povodeň. Putujú teda ďalej a v starej stodole nájdu umierajúceho deda s novorodencom. Starec zomiera a Rose zachráni dieťa svojím materinským mliekom. Osud rodiny je tragický, ale v závere vyznieva optimisticky, lebo tí najbiednejší zachraňujú život dieťaťa a zo zúfalstva vyviera chuť žiť.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.