Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

19. MO Americká, anglická a talianska literatúra po roku 1945

19. maturitná otázka
Americká, anglická a talianska literatúra po roku 1945
(J. Steinback, J. D. Seinger, J. Updike, N. Mailer, J. Heller)


John Steinback

O myšiach a ľuďoch
Román zo života 2 poľnohospodárskych robotníkov, bezdomovcov, ktorí putujú za prácou a hľadajú miesto, ktoré by mohli nazvať domovom. Lennie Small – ozrutný chlap, duševne zaostalý, neschopný samostatného života, má veľkú záľubu, rád hladká hladké veci.
George Millton – nízky, nespokojný a snaží sa chrániť Lennyho pred zlom okolia. Lenny a Gerge pracujú na farmách, nemajú rodiny, nikam nepatria, niečo si zarobia, potom prehajdákajú a zase putujú na inú farmu. Nemajú sa na čo tešiť, ale snívajú, že raz budú mať vlastný dom a pôdu. Lenny raz na farme tety Kláry vyľakal dievča, ktorej chcel pohladkať šaty, tá začala kričať a Lenny a Geroge museli utiecť , prichádzajú na farmu Currlyho, ktorý nenávidí vysokých ľudí. Currly sa práve oženil, ale jeho žena poškuľuje po iných mužoch. 1 dňa, keď George odišiel do mesta užiť si, prišla za Lennym Currlyho žena a sťažovala sa mu, že muž sa jej málo venuje a rozpráva len o boxe. Lennymu jej prišlo ľúto, začal ju hladkať po vlasoch, ona sa zľakla, začala kričať. Lenny sa zľakol a zaškrtil ju. Keď uvidel čo spravil, nahádzal na ňu seno a utiekol k rieke. George ho odhalil, chlapi z ranča naháňali Lennyho chceli ho ubiť na smrť, ale George ho zabil. Autor odsúdil sociálne pomery a zobrazuje bezmocnosť človeka voči osudu. Ovocie hnevu
Generačný román, ktorý opisuje osudy rodiny Jaudovcou. Žili v Oklahome, ale majetok im vzala povodeň, preto sa nechajú zlákať sľubmi na letákoch a odchádzajú za lepším životom do Californie. Cestou zisťujú, že i tu vládne bieda a nezamestnanosť. Zamestnajú sa na ovocnej plantáži, kde robotníci štrajkujú a ich považujú za štrajkokazov. Keď príde polícia Tom Jauda zastrelí šerifa a rodina musí opäť utekať a ukrývať sa. Prespia v starom vagóne, kde ich dcéra porodí mŕtve dieťa a i odtiaľ ich vyženie povodeň. Putujú teda ďalej a v starej stodole nájdu umierajúceho deda s novorodencom. Starec zomiera a Rose zachráni dieťa svojím materinským mliekom. Osud rodiny je tragický, ale v závere vyznieva optimisticky, lebo tí najbiednejší zachraňujú život dieťaťa a zo zúfalstva vyviera chuť žiť.

Názov románu je symbolický, lebo tak ako dozrieva ovocie na stromoch, tak v ľuďoch dozrieva hnev a nespokojnosť.


Jerome David Selinger

Kto chytá v žite
Príbeh 17 ročného chlapca, Holdena Caufielda, ktorého vyhodili zo strednej školy a odchádza sa rozlúčiť so svojím učiteľom. Je to mladý chlapec, rebel, ktorý neznáša faloš, pretvárku a konzumnú spoločnosť, v ktorej si vážia iba tých, čo majú na to. Prichádza do New Yorku, ale bojí sa ísť domov, lebo jeho rodina, ktorá má v spoločnosti dobré postavenie by sa na neho hnevala. Ubytuje sa v hotely, kde stretáva štetku a jej pasáka a mníškam daruje svoje posledné peniaze. Keď stretne svoju bývalú lásku Sally ponúka jej aby navždy unikli do prírody, k poctivej práci a morálke. Zisťuje, že americká spoločnosť je plná pokrytectva, egoistov, ktorým záleží len na vlastnom bohatstve, sláve a na tom, aby žili snobským životom. Holdenovi sa často sníva sen, v ktorom stojí na okraji priepasti hneď vedľa žitného poľa, v ktorom sa hrajú deti, ak sa niekto z nich priblíži k priepasti Holden ho musí chytiť, aby do priepasti nespadlo. /Žitné pole symbolizuje nevinnosť a neskazenosť USA a priepasť konzumnú americkú spoločnosť/. Holden miluje deti chce ich chrániť, ale najviac ľúbi svoju sestru Phoebe, ktorá ma na neho veľký vplyv, v noci ide tajne domov len aby sa s ňou stretol. Phoebe mu vynadá, ale keď je Holden oznámi, že odchádza je rozhodnutá ísť s ním. Na 2. deň ide za ňou do školy a zisťuje, že všade na stenách sú vulgárne nápisy a skaza zachvátila i detskú nevinnosť. Vtedy si uvedomuje, že ak sú skazené už deti, nikde na svete nenájde čisté miesto a i keby také existovalo len čo tam vstúpi človek zmení sa na špinu. Pod vplyvom Phoebe Holden ostáva, ale zisťuje, že je sám a že tento svet nezmení, preto končí na psychiatrii.

John Updike

Králik bež
Románová tetralógia /4 romány/
Králik bež – reálne zobrazuje pasivitu mladých ľudí, hlavný hrdina je Harry Angstrom – bezzásadový človek, ktorý vždy uteká pred zodpovednosťou je uznávaný basketbalista, prezývajú ho Králik. Ale po skončení kariéry sa stáva priemerným človekom a nedokáže čeliť problémom, ktoré prináša rodinný život. Utečie od ženy a dieťaťa k milenke, lebo verí, že s ňou nebude jeho život jednotvárny. Keď sa dozvie, že žena s ním čaká 2. dieťa, vráti sa k nej, ale po viacerých hádkach ju opúšťa.

V závere si Králik uvedomí, že byť dospelý znamená byť mŕtvy, lebo dospelý má povinnosti a tak stráca svoju slobodu.
Návrat Králika
Hrdina je opísaný po 20 rokoch, ale ešte stále si nevie nájsť miesto v živote a darí sa mu utekať pred problémami.
Králik je bohatý
Hrdina zbohatol, vychutnáva si život, ale čo zasial v mladosti musí žať v dospelosti, a tak bojuje so svojím 20 ročným synom, ktorý je podobný ako jeho otec a nemá zmysle pre zodpovednosť.
Králik na odpočinku
Hrdina je starý človek, stáva sa usadlým obyvateľom a konečne dokáže zdolávať problémom.


Joseph Heller

Hlava 22
Vojnový román, dej sa odohráva počas 2. svetovej vojny na ostrove Piaanosa a autor tu zobrazuje charakter vojakov, ktorí sa menia po vplyvom vojny. Dôležitú úlohu tu zohráva zákon Hlava 22, ktorý si každý upravuje tak, ako mu to vyhovuje a v závere sa dozvedáme, že možno vôbec neexistuje. Hrdina je Yossarien na začiatku vojny sa dobrovoľne prihlási k letcom, lebo dúfa, že sa vyhne vojne, ale keď skončí výcvik prevelia ho na Panosu pod plukovníka Cathcarda, ktorý bol kariérista, túžil sa stať generálom, preto svojich ľudí posielal do najnebezpečnejších akcií. Nálet na bolognu musel Yossarian opakovať 9 x, takmer ho zostrelili, a preto si hneď po vojne zhrozený vybral dovolenku. Po návrate na Pianosu zistil, že plukovník stále zvyšuje počty náletov a prihlásil sa na nálet na Ferraru, kde mali zničiť most. Yossarien bol veliteľom akcie, ale pri návrate bolo lietadlo s jeho kamarátom Kornom zostrelené a on sa po 1 x stretol so smrťou. Yosasrienovi dali za vinu zrútenie lietadla, ale ctižiadostivý Cathcard sa chcel vyhnúť viditeľným stratám, a tak Yossariena povýšil na kapitána. Yossarien sa začal ešte viac báť náletov a pri 1 z nich mu kamarát zomrel v náručí. Všetci jeho kamaráti boli buď mŕtvy alebo nezvestný, nakoniec zomrel i jeho najlepší kamarát Nately, ktorý ma za priateľku pobehlicu, a keď jej oznámil, že Nately zomrel chcela ho zabiť. Vtedy sa Yossarien rozhodl vzbúriť odmietol lietať a utiekol spolu sa kamarátmi s Milom a Arfym do Ríma. Arfy tu však znásilnil taliansku upratovačku, vyhodil je von oknom, a keď prišla polícia rovno zatkla Yossariena, lebo nemal priepustku. Odviedli ho na Pianosu a Cathcard mu sľúbil, že ak nebude robiť problémy tak pred vojenský súd nepôjde, keď odchádzal od Cathcarda opäť ho napadla pobehlica, dostal sa do nemocnice a tu uvažuje, že sa Cathcardovi nepredá, zostane sám sebou a dohodu zruší. Dozvedel sa, že 1 z kamarátov Orr bol pri nálete zostrelený, ale podarilo sa mu zachrániť a preplavil sa na člne do Švédska, vtedy sa i Yossarien rozhodol dezertovať, odchádza hľadať kultúrny svet a je šťastný, že sa rozhodol zostať sám sebou.

Norman Mailer

Nahí a mŕtvi
Dej románu sa odohráva tesne pred koncom 2 svetovej vojny a zobrazuje boje medzi USA a Japonskom. Poručík Hearn odchádza so svojím oddielom na prieskum do Japonského tábora, ale hneď po vylodení je v bojoch s Japonskom 1 vojak ranený a časť oddielu sa s ním vracia späť.

Ostatní pokračujú v ceste, pri prestrelke s Japonskom zomiera poručík, vojaci sa snažia splniť rozkaz, ale napadne och roj sršňov proti ktorému sa nedokážu brániť, do tábora sa vracajú polomŕtvi a zisťujú, že ich útrapy boli zbytočné, lebo vojna sa medzitým skončila. Autor tu zobrazuje hraničné životné situácie, keď sa cítia bezmocní, ale napriek tomu si zachovávajú svoju ľudskosť. Beat generation

Po skončení 2. svetovej vojny začína v USA obdobie hospodárskej rozmachu a prosperity. Američania sa začali prikláňať k materiálnym hodnotám a k k spotrebnej kultúre. Proti tomuto životnému štýlu sa začal dvíhať odpor hlavne v radoch mladých ľudí, ktorí netúžili byť obklopený novými výrobkami a šplhať sa za kariérou. Táto mládež pohŕdala civilizačnými výdobytkami, nemali stály domov, hľadali blaženosť pomocou meditácií a drogovali a žiadali voľnosť v sexuálnych otázkach. Oni sami sa nazvali hipsteri a tento pojem doplnil Herb Cean o pojem beatnik – označenie zástancu netradičného životného štýlu „beat generation“ ako prvý použil Jack Keroac, ktorý definoval beatnikov ako skupinu nových Američanov, ktorý prežívajú život naplno a búria sa prti puritánskej morálke Američanov. Poézia beatnikov vychádza z 2 zdrojov:
1. domáce americké tradície, hlavne poézia W. Withmana, títo básnici odmietali tradičnú formu básne aj básnických prostriedkov.
2. francúzska literatúra /Rimband, Verlaine/ - metóda automatických textov, využívali improvizáciu a rytmus básne prispievaním hovorovej reči.
1955: Konferencia v San Franciscu verejné čítanie poézie, na ktorej A. Ginsberg prednášal svoju báseň Kvílenie. Táto báseň obsahovala víziu, Ginsberg tu žiadal oslobodenie človeka od spoločnosti, opísal homosexuálne scény, preto ho v roku 1597 obvinil z obscénnosti, beatnická generácia sa rozpadla roku 1963.
Predstavitelia: Alen Ginsberg, Jack Keroac, Gregory Corso, Lawrence Ferlingheti

Anglická literatúra

V 50 – tych rokoch vznikla ANGRY YOUNG MEN GENERATION. Upustili od skúmania podvedomia, prestali experimentovať so svojím vnútrom a pravdivo zobrazili mladé pokolenie, ktoré všetkými pohŕda, v nič neverí a ostro kritizuje spoločnosť. Hrdinovia sú mladí intelektuáli z chudobných vrstiev ktorý sa po skončení školy nevedia uplatniť v živote, preto si hľadajú partiu z vyššej spoločnosti a tak si budujú svoju kariéru.
Predstavitelia: John Osborne, John Braine, John Wain, Graham Green, George Orwell

John Osborne

Obzri sa v hneve
Divadelná hra, opisuje tu mladého muža, robotníckeho pôvodu Jimmyho Portera, ktorý má diplom z univerzity, prižení sa do vyššej spoločnosti vezme si dcéru plukovníka Alison no nedokáže sa presadiť v spoločnosti a tak predáva cukríky.

Býva v 1 izbovom byte spolu s manželkou a priateľom Clifom a svoj hnev prenáša na svoje okolie a obviňuje Alison, že nedokáže vytvoriť harmonické manželstvo, trýzni ju psychicky i fyzicky, a nedokáže jej odpustiť jej pôvod. Ich manželstvo sa pomaly rozpadá a hoci Alison čaká dieťa, nepovie mu o tom, aby to nechápal ako citové vydieranie. Jimmy nadviaže vzťah s jej priateľkou Helenou, ale tento vzťah je podobný ako predchádzajúci a onedlho aj ju Jimmy opustí. Keď sa Alison narodí dieťa, vracia sa k Jimmymu zúfalá a ich život sa vracia do starých koľají. Hra je výpoveďou o mladých ľuďoch, ich bezmocnosti a neschopnosti nájsť životnú perspektívu.

John Brain

Miesto hore
Román, ľúbostný príbeh chudobného chlapca a dcéry továrnika, hlavný hrdina John Lampton je bezohľadný karierista a v živote túži po 1 a to zaujať miesto v spoločnosti. V divadle sa zoznámi s Alicou, starou vydatou ženou, ktorá ho priťahuje so svojimi životnými skúsenosťami. Alica sa kvôli nemu rozvedie, prežijú spolu dovolenku, rozhodnú sa, že sa vezmú, ale Alica zistí, že má zdravotné problémy a musí odísť do nemocnice na 2 mesiace. Vtom čase sa John zoznámi so Susan Brownovou dcérou bohatého továrnika, Susan otehotnie a John sa rozhodne s Alicou rozísť a vziať si Susan, lebo ona pre neho znamená bohatstvo a kariéru. V deň rozchodu má Alica autonehodu pri ktorej zomiera a John po čase zisťuje, že zradil pravú lásku, lebo bohatstvo mu neprináša šťastie a jeho manželstvo je plné pokrytectva a pretvárky.

George Orwell

Zvieracia farma
Novela o tom, ako to dopadne, keď sa svine dostanú ku korytu. Dej sa odohráva na Pánskej farme pána Jonesa, kde sa 1 dňa všetky zvieratá stretnú v stodole a uvedomia si, že príčinou ťažkého života je človek, v júni už zvieratá nemajú čo žrať a tak uskutočnia revolúciu, vyhnali pána Jonesa premenovali farmu na zvieraciu farmu a vytvorili novú spoločenský poriadok animalizmus, v ktorom si stanovili vlastné zákony, ktorých sa musia všetci riadiť.
1. Každý kto chodí na 2 nohách je nepriateľ
2. Každý kto chodí na 4 nohách alebo má krídla je priateľ
3. Nijaké zviera sa nikdy nebude obliekať
4. Nijaké zviera nebude spať v posteli
5. Nijaké zviera nebude piť alkohol
6. Nijaké zviera nezbije iné zviera
7. Všetky zvieratá sú si rovné
Moc na farme prevzali prasatá, ale ostatné zvieratá museli ťažko pracovať a tak sa farma rozdelila na 2 nepriateľské skupiny a začali sa konať popravy triednych nepriateľov, prasatá sa nasťahovali do Jonesovho domu a začali si upravovať animalizmus tak, ako im to vyhovovalo.
4. .... v posteli s plachtou
5. .... piť alkohol do nemoty
6. ....

, ak to nie je nevyhnutné
7. ......, ale niektoré sú si rovnejšie
Farmári z okolitých fariem sa rozhodli získať Jonesovu farmu späť, preto s prasatami vyjednávali ostatné zvieratá ich sledovali cez okno, videli ako hrajú karty, pijú, fajčia a uvedomili si, že sa už nedá rozoznať kto je prasa a kto človek. Talianska literatúra

Neorealizmus – jeho hrdinovia sú ľudia z vidieka a z chudobných mestských štvrtí so svojimi problémami a starosťami.
Predstavitelia: Vasco Pratolini, Pier Paolo Passolini

Alberto Moravia

Rimanka
Román, dej sa odohráva v posledných rokoch fašizmu a hlavná postava je Adriana, chudobné dievča, ktoré sa túži vydať, mať deti a žiť čestne. Podľahla túžbe po peniazoch a stane sa protitútkou. Prvé peniaze, ktoré zarobí urobia mame veľkú radosť, a tak ju mama nepriamo podporí v tomto konaní. Adriana sa zamiluje do bohatého študenta Giacoma, ktorý pôsobí v antifašistickej skupine, ale 1 dňa ho polícia zatkne a keďže je slaboch zradí svojich priateľov. Má veľké výčitky svedomia a spácha samovraždu. Aj Adriana chce po ňom umrieť, ale zistí, že je tehotná a pochopí, že najväčšou hodnotou v živote človeka je čestnosť a poctivosť. Podotázky:
1. z ktorých jazykov prenikali cudzie slová
v minulosti: francúzština, maďarčina, čeština, taliančina, ruština, poľština
v súčasnosti: angličtina

2. stručne charakterizujte filozofiu beatnikov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk