referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
23. MO Charakterizujte tvorbu prozaikov v našej literatúre
Dátum pridania: 23.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lizaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 679
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
23. maturitná otázka
Charakterizujte tvorbu prozaikov v našej literatúre
(L. Mňačko, L. Ťažký, P. Karoš, L. Ballek, V. Šikula a iní)


Ladislav Mňačko

Ako chutí moc
Hlavný hrdina je fotograf Frank, ktorý prichádza do súdnej siene, kde sa má konať rozlúčka s vysokým stranickým funkcionárom. Pri tejto príležitosti si Frank spomína akým človekom bol mŕtvy funkcionár. Spoznali sa počas SNP, vtedy bol ešte odvážny, mal veľkú autoritu, boli dobrými priateľmi. Tak ako postupne stúpal vo funkciách vyššie, tak sa menil, jeho charakter sa úplne deformoval, považoval sa za nemylného, o všetkom rozhodoval a odstraňoval veľa ľudí okolo seba, napokon sa začal každého báť, nikomu neveril a všetci priatelia ho opustili. Prišiel na to ako chutí moc, sláva a peniaze, ale neprišiel na to, že v živote sú oveľa dôležitejšie hodnoty. Autor tu poukázal na sociálno-totalitný režim, na jeho chyby a zlý systém rozhodovania v politike, ekonomike a kultúre.

Súdruh Munchhausen
Súdruh – symbol socializmu
Munchhausen – symbol západu
Politická satira z čias totalitných procesov a ŠTB sliedenia a vyšetrovania. Hlavným hrdinom je západný reportér, ktorý prichádza do krajiny rozvinutej socializmom a má spoznať všetky stránky tohto režimu. V krajine každý každého udáva, deti špehujú svojich rodičov, pioniersky vedúci sú z radov ŠTB, na hokejový zápas dostanú lístky len vyvolený, musia skandovať proti svojim, lebo zvíťaziť musia za každú cenu Rusi, tréner prichádza o miesto, lebo naši dali 3 góly a hneď na to musia streliť vlastné góly, aby prehrali. Vo februári sa vyrobia TV, ale nepredajú sa, znova ich rozoberú, ale dôležité je to, že bol splnený plán.

Ladislav Ťažký

Divý Adam
Dej sa odohráva v Rakúskom pohraničnom meste a hlavnými postavami sú Franto Svitek /pôvodom Čech/ a Mária /pôvodom Slovenka/, majú spolu syna Honzu, ktorý sa dostane do partie esesákov, trávi s nimi veľa času a často sa opíjajú. Matka je zo syna nešťastná, otec nahnevaný, pretože nenávidí Nemcov, chce syna zmlátiť, ale keď ho vidí opitého vždy ho prejde chuť. Keď je Honza opitý vyčíta otcovi, že je Čech a sám sa hlási k Nemcom. 1 dňa, keď opitého Honzu donesú kamaráti, vysmievajú sa jeho otcovi a otec im vynadá do Hitlerovskej bandy. Honza si rodičov neváži, nechce doma pomáhať, nosí čiernu košeľu a čiapku s 3 lebkami, a tak otec rozmýšľa, že by bolo dobré syna oženiť. Kedysi chodil so 16 ročnou Natašou, ale chcel ju znásilniť a rozišla sa s ním.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.