Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

23. MO Charakterizujte tvorbu prozaikov v našej literatúre

23. maturitná otázka
Charakterizujte tvorbu prozaikov v našej literatúre
(L. Mňačko, L. Ťažký, P. Karoš, L. Ballek, V. Šikula a iní)


Ladislav Mňačko

Ako chutí moc
Hlavný hrdina je fotograf Frank, ktorý prichádza do súdnej siene, kde sa má konať rozlúčka s vysokým stranickým funkcionárom. Pri tejto príležitosti si Frank spomína akým človekom bol mŕtvy funkcionár. Spoznali sa počas SNP, vtedy bol ešte odvážny, mal veľkú autoritu, boli dobrými priateľmi. Tak ako postupne stúpal vo funkciách vyššie, tak sa menil, jeho charakter sa úplne deformoval, považoval sa za nemylného, o všetkom rozhodoval a odstraňoval veľa ľudí okolo seba, napokon sa začal každého báť, nikomu neveril a všetci priatelia ho opustili. Prišiel na to ako chutí moc, sláva a peniaze, ale neprišiel na to, že v živote sú oveľa dôležitejšie hodnoty. Autor tu poukázal na sociálno-totalitný režim, na jeho chyby a zlý systém rozhodovania v politike, ekonomike a kultúre.

Súdruh Munchhausen
Súdruh – symbol socializmu
Munchhausen – symbol západu
Politická satira z čias totalitných procesov a ŠTB sliedenia a vyšetrovania. Hlavným hrdinom je západný reportér, ktorý prichádza do krajiny rozvinutej socializmom a má spoznať všetky stránky tohto režimu. V krajine každý každého udáva, deti špehujú svojich rodičov, pioniersky vedúci sú z radov ŠTB, na hokejový zápas dostanú lístky len vyvolený, musia skandovať proti svojim, lebo zvíťaziť musia za každú cenu Rusi, tréner prichádza o miesto, lebo naši dali 3 góly a hneď na to musia streliť vlastné góly, aby prehrali. Vo februári sa vyrobia TV, ale nepredajú sa, znova ich rozoberú, ale dôležité je to, že bol splnený plán.

Ladislav Ťažký

Divý Adam
Dej sa odohráva v Rakúskom pohraničnom meste a hlavnými postavami sú Franto Svitek /pôvodom Čech/ a Mária /pôvodom Slovenka/, majú spolu syna Honzu, ktorý sa dostane do partie esesákov, trávi s nimi veľa času a často sa opíjajú. Matka je zo syna nešťastná, otec nahnevaný, pretože nenávidí Nemcov, chce syna zmlátiť, ale keď ho vidí opitého vždy ho prejde chuť. Keď je Honza opitý vyčíta otcovi, že je Čech a sám sa hlási k Nemcom. 1 dňa, keď opitého Honzu donesú kamaráti, vysmievajú sa jeho otcovi a otec im vynadá do Hitlerovskej bandy. Honza si rodičov neváži, nechce doma pomáhať, nosí čiernu košeľu a čiapku s 3 lebkami, a tak otec rozmýšľa, že by bolo dobré syna oženiť. Kedysi chodil so 16 ročnou Natašou, ale chcel ju znásilniť a rozišla sa s ním.

Honza musí narukovať a jeho otca majú súdiť za urážku, na súde sa otec prizná a dostane milosť za to, že dal synovi dobrú výchovu. Na fronte sa Honza mení, už sa hlási k Čechom a doma rozpráva po slovensky. Príde za otcom s pokorou, chce sa mu ospravedlniť, ale otec mu vylepí facku. 1 z esesákov to vidí a zakričí: „Udrel vojaka zbraní SS, zabite ho, Čecha zabite“. Otca vytiahli von, niekto mu hodil do hlavy pohár a zaliala ho krv, Honza mu chcel pomôcť, ale nevedel, či sa má chovať ako syn alebo ako vojak SS. Keď vidí ako otca bijú uvedomí si, že je slaboch: „Ježiš, Mária, čo som ja handra? Ja som esesácka sviňa“. Ale v tom zaznie povel, utopiť ho ako psa, otca hodia do Dunaja, Honza skočí za ním, ale otec mu napľuje do tváre a radšej si zvolí smrť ako synovu pomoc, keď ho Honza pritiahol k brehu, plače a všetko ľutuje.
Peter Jaroš

Znaky tvorby:
1. autobiografické motívy
2. minulosť sa viaže k dedine
3. prítomnosť sa viaže k mestu
4. mieša reálne prvky s fantastickými
5. využíva absurditu a prvky magického realizmu
6. zachytáva biologické a pudové správanie sa človeka
7. experimentuje s formou a kompozíciou
8. zachytáva existenciálne pocity človeka a moment prekvapenia

1000 ročná včela
Dej románu sa odohráva v Hybe na prelome 19 a 20 storočia a zobrazuje osudy 3 generácií rodiny Pichandovcov. Martin a jeho žena Ružena mali 3 deti Sama, Valenta a Kristínu. Martin je murárom pochodil už celé Rakúsko Uhorsko, rád sníva, jeho záľuba sú mapy, rád si vypije, nechodí do kostola a často vedie boharúhačské reči. Po smrti Martina sa dej točí okolo najstaršieho syna Sama, ktorý bol ako otec murár, mal rád včely, a preto ho volali Včela. Ťažko pracoval, ale zárobky boli malé, bol nespokojný so svojím životom, často nadával na politiku Uhorska, nechodil do kostola, vstúpil od sociálno-demokratickej strany, lebo všetky národy považoval za rovných. Oženil sa s Máriou Dudáčovou, mali už 5 detí Janka, Samka, Petra, Karola a Emu, keď sa Samo rozhodol odísť na múračky a zobral so sebou najstaršieho syna Jána. V Maďarsku sa stali svedkami demonštrácií, 1 z guliek trafila i Jána a Samo musel pochovať svojho syna v cudzej zemi. Skončil s politikou a rozhodol sa, že sa bude starať len o rodinu a získa pre svoje deti majetok. Prenajal si mlyn ťažko pracoval a narodil sa mu syn Marek, ani tu ho nešťastie neobišlo, lebo najskôr sa niekto pokúsil mlyn zapíliť a jeho dcéru Emu stiahlo mlynské koleso a utopila sa. Za pomoci Valenta dal 3 synov vyštudovať. Samko sa stal horárom, Peter hodinárom a Karol sa stal maliarom. Vtom vypukla 1.

svetová vojna narukovali Peter i Karol a z vojny sa už nevrátili, Samko sa pred vojnou oženil a odišiel za prácou do USA, Pichandovcom ostal iba Marek. Samovi sa nesplnil sen o zbohatnutí, nepáčilo sa mu, že sociálno-demokratická strana nebojuje proti vojne, za protifašistické reči sa dostal do vezenia a prepustili ho po vojne, keď vyhlásili ČSR.
Hlavná myšlienka: román je oslavou práve, pretože práve pracovitý, vytrvalý a životaschopný čo sú vlastnosti typické pre včely, pomohli prežiť Slovenskému človeku 1000 ročie krívd a utrpení. 1000 ročná včela je symbolom 1000 ročného útlaku Slovákov Maďarmi, prirovnáva Slovákov k včelám i preto, lebo sú pracovití, ale majú i žihadlá, a keď treba vedia sa i brániť.
„Včela prišla na svet, aby stavala, ale keď ju kántria musí sa brániť“
Prvky magického realizmu: - Martin po smrti vyrastie,
- Martin hrá karty v bruchu veľryby, rozpráva sa s včeľou kráľovnou,
- Na pohrebe Martina spadne jeho truhla

Ladislav Ballek

Pomocník
Je chápaný ako čosi menejcenné, ako človek stroj, dej sa odohráva v Plánku po vojne. Žijú tu rôzni ľudia, ale všetci chcú byť bohatý, lebo chudobný človek tu nemá cenu. Hlavnou postavou je Štefan Riečan, ktorý po vojne prišiel o mäsiarstvo a ako bývalému partizánovi mu pridelili obchod v Plánku. Myslel si, že odchádza do raja, a že sa mu splní sen o šťastnom živote, ale po príchode do mesta zistil, že po vojne je všetko zničené. Spolu s mäsiarstvom dostal i pomocníka Valenta Lančariča, ktorý bol sirotou, vychovával ho bývalý majiteľ, vyrastal bez lásky, hoci po nej túžil. Od detstva musel ťažko pracovať, mal problémy s políciou, ale neskôr zvážnel, rozhodol sa získať moc a peniaze, stal sa sebaistým, temperamentným a zo všetkého vedel vytĺcť kapitál. Riečan prichádza do Palánku spolu s manželkou a dcérou, ktoré boli síce pekné, ale boli sedliačky no na 2. deň sa ostrihali, prestali používať nárečie a ich 1 túžbou bolo dostať sa do vyššej spoločnosti. Riečan sa nechcel vzdať svojich šiat, zakladal si na zvykoch a tradíciách, túžil po svojom starom jednoduchom živote, bol poctivý, mal svedomie, s každým chcel vychádzať dobre, preto Evy začali na neho nadávať, hanbili sa za neho a nadávali mu do sedliakov. Vďaka Volentovým kšeftom začalo mäsiarstvo prosperovať, pretože Volent chcel získať majetok nielen pre seba, ale i pre Riečana. Volent im kúpil vilu, ale Riečan sa zdržiaval iba v kuchyni. Jeho žena sa začala tváriť ako keby Riečan ani neexistoval. Jeho žena obdivovala Volenta spriahla sa s ním v nezákonnom podnikaní a stala sa jeho milenkou. Riečan už nemohol zniesť nemravný život svojej ženy, preto odcestoval domov.

1 dňa Riečana navštívil Volent a posťažoval sa mu, že Eva sa našla nového milenca, chcel aby sa s ním Riečan vrátil, ale ten to odmietol. Po otcovom odchode začala mladá Eva svoju matku nenávidieť a rozhodla sa, že spôsobí škandál, a aby sa matke pomstila stala sa Volentovou milenkou. Rok po Riečanovom odchode sa mladá Eva vydala za Volenta, s ktorým čakala dieťa. O niekoľko rokov stretáva Riečan Volenta, ktorý sa zmenil na nepoznanie a pracoval v skupine väzňov s Evou si nerozumeli, žiarlil na ňu a ona mu vyčítala pijanstvo, narodili sa im 2 deti, ale pri znárodnení prišli o všetok majetok, presťahovali sa do malého bytu, Volent pokračoval v kšeftoch a za čierny obchod dostal 8 rokov vezenia. Hneď po ich rozhovore odcestoval Riečan do Palánku, vzal svoju dcéru a jej deti a usadili sa v Štefanovom rodnom dome. Vincent Šikula

S Rozárkou
Celý príbeh rozpráva Ondrej, mama mu zomrela, otec sa odsťahoval, staršia sestra Mara má vlastný život a tiež sa o neho nezaujíma a on sa musí starať o svoju mentálne zaostalú sestru Rozárku. Rozárka je fyzický dospelá, ale duševne zaostalá, žije vo svete rozprávok, neustále plače za matkou a Ondrej, ktorý jej chce pomôcť sa snaží preniknúť do jej vnútorného sveta. Rozárka každý večer plače, nechce spať, chce počúvať rozprávky, a tak jej Ondrej každý večer rozpráva. Keď sa v 1 ráno opäť zobudí na Rozárkin plač, rozhodne sa umiestniť sestru v ústave ostane sám s pocitom, že úplne zlyhal.


Majstri
Muškát trilógia
Vilma

Majstri
Dej sa odohráva počas 2. svetovej vojny, majster Guldán a jeho 3 synovia boli výborní tesári, hrdí na svoje remeslo, pracovali pod vedením otca, všetci si ich vážili. Keď Guldánovi zomrela žena, nevedel sa zmieriť s jej smrťou, prepadol smútku. Bál sa, že sa 1 dňa jeho synovia oženia, odídu z domu a ich tesárska partia s rozpadne. Dostanú prácu v dedine Plavec, jeho starší syn Jakub a Ondrej sa zoznámia s dievčatami a oznámia otcovi, že sa budú ženiť. Neskôr odchádza opäť za prácou a Imro sa tu stretáva so Štefkou, ale odolá jej, lebo doma má milú Vilmu, po návrate oznámi otcovi, že i on sa bude ženiť, ale otec hľadá zámienku, aby svadbu posunul a začnú opravovať chalupu, nakoniec sa svadba konala na Vianoce. Po čase sa Imro stretol so Štefkou, začne na ňu myslieť častejšie, Vilma zbadá žer sa niečo deje a hľadá chybu v sebe. Ondrej s Jakubom narukujú na front, ale po príchode Rusov prešli k partizánom, raz v noci sa k partizánom pridá i Imro a odišiel do hôr bez toho, aby svojej žene niečo oznámil.

Podotázky:
a/ symbol 1000 ročnej včely v románe Jaroša

b/ nájdite osamostatnené vetné členy - sladkého a voňavého.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk