referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Niccolo Machiavelli: Vladár
Dátum pridania: 10.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 114
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Pokiaľ chceme interpretovať dielo Machiavelliho, musíme vychádzať z obdobia v ktorom Machiavelli žil. Mali by sme ho postaviť do pozície renesančného mysliteľa a predstaviteľa humanizmu. Ak z tohto pohľadu analyzujeme jeho dielo Vladár, neujde našej pozornosti Machiavelliho skvelé pochopenie mocenského zápasu, jeho schopnosť tento zápas realisticky zachytiť, podobne ako jeho vymedzenie skúmaného fenoménu, kde vychádza z postoja, že každý človek je mocichtivý a hriešny. Prostredníctvom Vladára sa snaží dať Machiavelli do rúk Lorenzovi Medicejskému spis, vďaka ktorému by mal možnosť ovládnuť pravidlá moci. Chcel dať Lorenzovi Medicejskému silu a vedomosti, ktorými by ovládol a zjednotil celé Taliansko.

Tento spis je vlastne niečím ako učebnicou o fungovaní moci. Ak sa na túto knihu pozrieme z tohto pohľadu /nebudeme sa pozerať na ňu z filozofického, psychologického, alebo iného vedeckého pohľadu/, ide podľa mňa o dokonalú učebnicu. Machiavelli sa nesnaží o vytvorenie názorovej slobody a plurality. Jeho zjednotenie Talianska nemalo za cieľ vytvoriť názorovú pluralitu a slobodu, k tomuto zjednoteniu využil svoju znalosť fungovania moci. Chcel slúžiť Lorenzovi Medicejskému tým, že mu objasnil zákony moci. V celom diele nie je ani náznak liberalizmu, pokiaľ prehliadneme opis liberalizmu ako sily, ktorú musí vedieť vládca buď využiť, alebo potlačiť. Ako som už spomenul Machiavelli sa snaží týmto dielom vysvetliť fungovanie moci. Jej fungovanie potom očisťuje od náboženských a mravných hodnôt, pretože prichádza na to, že moc sa riadi len a len logikou.

Určite sa môžeme pokúsiť odsúdiť toto Machiavelliho dielo ako nemorálne, ale jeho logický a analitický postup je absolútne nevyhnutný. Dnes sa objavuje podobný prístup, ako opisuje vo svojom diele Machiavelli, aj v oblasti public relations a marketingu a nikto tento prístup nepovažuje za nemorálny. Pretože dnes je viac ako jasné, že to tak musí byť. Rovnako tak ako je jasné pre Machiavelliho, že vladár musí byť v prvom rade silný, až potom prichádzajú na rad jeho cnosti. Niccolo Machiavelli: Učiteľ vladárov
Niccolo Machiavelli v knižke, ktorú pôvodne chcel darovať Giulianovi Medicejskému píše, ako už z názvu vyplýva, o podľa neho správnom spôsobe vládnutia, o spôsobe, ako si udržať vládu nad nejakou krajinou a ľud v nej naklonený v prospech vladára.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.