referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kameň Mudrcov
Dátum pridania: 21.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DJPato
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 658
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
J. K. Rowlingová je tridsaťdeväť ročná autorka, ktorá donedávna žila zo sociálnej podpory. Za posledné roky sa stala najčítanejšou detskou autorkou na svete. Vďaka Harrymu Potterovi sa stala najbohatšou ženou v Anglicku. Prvé štyri časti boli preložené do 55 jazykov a predalo sa ich takmer 200 miliónov výtlačkov. Doteraz vyšlo 5 dielov Harryho Pottera, ktoré mali veľký úspech a autorka plánuje vydať ešte ďalšie 2 diely. Každý diel predstavuje jeden rok na čarodejníckej škole Rokforte.

Harry Potter rozdelil svet na tri skupiny – tí, ktorí ho milujú, tí, ktorí ho neznášajú a tí, ktorí sú neutrálni. Zo všetkých strán som počul rôzne názory na Harryho Pottera. Boli to chvály i obvinenia zo satanstva. A preto som sa rozhodol túto knihu prečítať a urobiť si vlastný názor. Spočiatku som bol skeptický, ale neskôr ma kniha veľmi milo prekvapila.

V prvej kapitole sa zoznamujeme s rodinou Dursleyovcov, ktorá sa priveľmi snaží, aby sa nikto nedozvedel o ich príbuzných Potterovcoch. Lilli Potterová je sestra Petúnie Dursleyovej, ale Petúnia tvrdí, že nemá sestru pretože Lilli a jej rodina sú čarodejníci. Tak ako každý deň sa vybral pán Dursley do práce. Ale všimol si, že to nie je deň ako každý. Pred domom zbadal mačku, ktorá číta mapu. V meste videl ľudí oblečených vo divných plášťoch a rozprávali sa o Potterovcoch. Pri návrate domov bola pred domom znovu tá istá mačka. V noci prichádza na Privátnu ulicu vysoký, chudý a veľmi starý muž so striebornými vlasmi a bradou, ktoré boli také dlhé, že si ich musel zastrčiť za plášť. Zhasínačom zahasil všetky svetla na ulici a pristúpil k mačke, ktorá sa vtedy premenila na profesorku McGonagallovú. Od Dumbledora a McGonagalovej sa dozvedáme, že Lord Voldemort stratil svoju moc. Lord Voldemort je najtemnejší čarodej na svete, nebál sa nikoho okrem Dumbledora. Takmer všetci sa báli vyslovovať jeho mena a vyslovovali ho Veď-Viete-Kto. Postupne si získaval na svoju stranu, dobrovoľne i násilím, viac čarodejníkov. Bol to veľmi mocný čarodejník, nik nevedel ako ho poraziť. Raz sa vybral ku Potterovcom, aby ich získal na svoju stranu. Ale Potterovci mu odolali a tak ich zabil. Najprv zabil Jamesa, potom chcel zabiť ich malého syna Harryho, ale jeho mama sa za neho obetovala, keď sa o to pokúšal druhýkrát stalo sa niečo, čo neočakával. Malý chlapec prežil smrteľné kúzlo, zostala mu len jazva v tvare blesku, a on stratil svoju moc. Harry nemal žiadnych príbuzných okrem Dursleyovcov. Dumbledor sa rozhodol, že Harry bude bývať u nich, ďaleko od čarodejníckeho sveta, v ktorom je slávny. A tak Dumbledor, McGonagalová a Hagrid, ktorý na lietajúcej motorke doniesol Harryho, nechali spiaceho Harryho s listom, ktorý vysvetľoval Harryho situáciu, pred dverami Dursleyovského domu. Harry vyrastal u Dursleyovcoch. Nemal šťastné detstvo. Dursleyovci ho nemali radi, pretože narušil ich normálny život. Rozhodli sa, že v ňom potlačia aj najmenšie náznaky čarovania. Duersleyovci mali syna Dudleyho. Dudley mal veľkú ružovú tvár, kratučký krk, maličké vodnaté oči a husté plavé vlasy, pričapené na tučnej hlave. Teta Petúnia vravel, že vyzerá ako malý anjelik ale Harry tvrdil, že vyzerá ako prasa v parochni. Harry býval v tmavej komore pod schodmi, nosil Dudleyho staré oblečenie. Keď mal Dudley narodeniny, Harry vždy chodieval ku susedke pani Figgovej. Ale tá si zlomila nohu a tak nemohla Harryho strážiť. Každý rok na Dudleyho narodeniny chodili Dursleyovci a Dudleyho kamarát do Zoo. Tento rok musel ísť s nimi aj Harry. Keď boli v teráriu Harry sa prihovoril veľhadovi americkému. Na jeho veľké prekvapenie sa s nim veľhad začal rozprávať. Všimol si to Dudley, odstrčil Harryho a Harry spadol na betónovú podlahu. V tom predné sklo nádrže zmizlo a veľhad ušiel.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.