referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Tolkien: Hobbit
Dátum pridania: 28.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MIKOVKA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 484
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Rok vydania: 2002
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Prekladateľ: Viktor Krupa
Hlavné postavy: Bilbo( hobbit), Gandalf( čarodejník), Thorin( trpaslíčí kráľ) a dvanásti ďalší trpaslíci
Miesto odohrávania: Stredozem- Hobitín, Roklinka, Osamelá hora, Hmlisté hory, Temnohvozd

Obsah
Kedysi dávno si trpaslíci žili pokojne a šťastne na Osamelej hore a okolo nej. Boli dosť bohatí, mali veľa zlata a to tam aj prilákalo draka Smauga. Drak stade všetkých trpaslíkov buď vyhnal alebo ich tam pozabíjal. Drak si tam odvtedy užíval, občas si uniesol nejakého človeka z jediného mesta široko ďaleko od Osamelej hory, a potom ho pravdaže zjedol. Nikto ho tam nevyrušoval až doteraz.
Bilbo bol hobbit, malé, v nore žijúce stvorenie, ktoré si pokojne nažívalo v Hobitíne, hobbiťom meste, až kým ho nenavštívil čarodejník Gandalf. Objavil sa tam a pýtal sa ho, či nechce ísť prežiť dobrodružstvá. Bilbovi sa nechcelo a tak Gandalf odišiel, ale predtým ešte nechal na dverách znak. Na druhý deň večer niekto zaklopal na Bilbove dvere. Ale nebol to Gandalf ani žiadny hobbit, bol to trpaslík. Postupne takto k nemu prišli trinásti trpaslíci, a pravdaže Gandalf, ktorý to mal celé na svedomí. Trpaslíci sa u Bilba poriadne najedli a napili, rozprávali sa o tom, čo ich čaká cestou k Osamelej hore a na nej. Boli to totiž oni, tí čo chceli zabiť draka Smauga a znova vládnuť na Osamelej hore. Kým sa oni rozprávali, Bilbo spal, ráno sa zobudil, ale bol tam len Gandalf, povedal mu, že sa majú stretnúť v jednom hostinci. Bilbo a Gandalf sa tam teda hneď vybrali. Prišli k trpaslíkom a spolu sa vydali na cestu.

Gandalf ich zaviedol do Roklinky k Elrondovi. Roklinka bolo strašne pekné, útulné miesto, Elrond bol zase veľmi múdry, vznešený a hlavne strašne starý poloelf. Odtiaľ sa vybrali cez Hmlisté hory ďalej. V Hmlistých horách narazili na škretov, pravdaže sa zachránili, ale takmer stratili Bilba. Bilbo ten sa hral na hádanky s Glumom, hnusným stvorením, od ktorého získal prsteň, o ktorom je celý Pán prsteňov. Ďalej nasledoval Temnohvozd, tam ich chytili elfovia, ale Bilbo ich našťastie zachránil. Predtým ako vkročili do Temnohvozdu oddelil sa od nich Gandalf, mal nejakú prácu. Trpaslíci a Bilbo sa dostali až k tajným dverám, ktoré viedli do útrob Osamelej hory, hlavný vchod strážil drak Smaug. Po hľadaní objavili ako fungujú tajné dvere a Bilba poslali do vnútra. Ten ukradol drakovi časť pokladu, ale to nemal, pretože drak vie o každom kúsku svojho pokladu, teda aj o tomto. To ho naštvalo a tak sa vybral zničiť jediné mesto široko ďaleko, ale to sa mu nepodarilo, pretože jeden mešťan ho zabil. A tak trpaslíci zase získali Osamelú horu, ale museli si ju ubrániť, pretože na nich začali útočiť škreti, boli to tí, ktorým utiekli a zabili im náčelníka. Trpaslíci sa spojili s mešťanmi, prišiel im na pomoc aj Gandalf a orly a spolu porazili škretov. Bilbo sa šťastne vrátil domov s prsteňom, mithrilovou košeľou, ktorá sa spomína aj v Pánovi prsteňov, a pravdaže kopou zlata a striebra.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.