referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Obdobie stredovekej literatúry
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: meena
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 289
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Anonymná latinská pijanská lyrika
Patrí k najpopulárnejším stredovekým žánrom lyriky, ktoré sa zapisovali do rukopisných kódexov, spevníkov a zborníkov od 2. pol. 14. storočia do 2. pol. 19. st. (vyše 300 rokov). Ich autormi, resp. zapisovateľmi boli študenti, učitelia a duchovní tých národností, ktoré žili na uhorskom území: Slováci, Maďari, Nemci.
Ide prevažne o anonymnú spievanú lyriku, ktorá sa šírila písomne, ale aj ústne. Pod pijanskou lyrikou rozumieme rôzne piesne, ktoré sa spievali pri pití, hodovaní a stolovaní.
Význam: poznanie vývinu anonymných rukopisov, ale aj neanonymnej tlačenej latinskej a slovenskej poézie.

Latinská poézia sa formovala v období nového konštituovania stredovekej lit. (1000 - 1500). Ide prevažne o anonymnú náboženskú poéziu v kódexoch, zachované len zlomkovite. Svetskej poézii bolo značne menej - pestovali sa žánre ako pisárske veršíky, veršované sentencie a veršované kalendáre - cisiojány.
K svetským žánrom pribudla aj anonymná vagantská (scholarská) poézia. Písali ju klerici (univerzitní študenti) a sčasti vaganti (potulní študenti), ktorí putovali po európskych krajinách a navštevovali rozmanité univerzity. Zo žánrov vagantskej poézie sa udomácnili ľúbostné, pijanské a satirické piesne a veršované spevy. O ich existencii svedčia odpisy zo 17. a 19. storočia.
Pisárske veršíky - v kódexoch vo forme explicitov (poznámok na konci textu). Písané po latinsky. Vyjadrenie postojov späté s pisárskou prácou, ako je zašifrovanie pisárovho mena, radosť z dokončenia práce, prosba o odmenu. Niekedy mravoučné a satirické prvky - kliatby na zlodejov kníh.
- Nalej pijatiku, aby ju on vypil všetku.
- Už je koniec diela tu, ako plácu za robotu sumičku som dostal - zamýšľam ju minúť zatiaľ.

Veršované sentencie - mravoučné, príležitostná tematika - zdravotné rady
Veršované kalendáre - cisiojány (Elifandov cisioján, 1432) - didaktický ráz, rady sa týkajú rôznych prác a podnikania v príslušnom mesiaci, zdravotné rady týkajúce sa hygieny, správnej životosprávy atď.
- Jún: škodlivosť pitia vína a piva a odporúča sa jesť šalát.
- Október: je zdravé piť víno a jesť zverinu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.