referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Poézia od 40.rokov po súčasnosť.
Dátum pridania: 26.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: krevetkaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 259
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
40.roky:
a) priečinková lit. vzniká ešte počas vojny, ale nemôže byť publikovaná, pretože bola silne protivojnovo a protifašisticky zameraná.
V podobnom duchu sa predstavili aj mladší autori, ktorí sa aktívne zúčastnili na SNP. V básniach sa vyrovnávajú s vojnovým ošiaľom. (Andrej Plávka – Ohne na horách). Pre ďalší vývoj však už neprinášala nové podnety.

b) nadrealizmus opanoval povojnovú poéziu, avšak po roku 1945, najmä po 1948 sa rozpadá – stal sa literárnohistorickým javom. Nadrealisti prestali experimentovať a vracali sa za rodný ,,prípecok“, aby maskovali tienisté stránky tých rokov. Až v 50.rokoch ďalšie bás.generácie tvorivo reagovali na nadrealistickú poéziu, na jej nové ,,videnie“.

c) katolícka moderna bola pomerne silné bás.zoskupenie v rokoch 1945-48. V tvorbe rozvýjali svoj vlastný program, ktrorý nemienili podriadiť rekonštrukcii. Mnohí z nich museli emigrovať. Nábožensky orientovaná lit. nenašla v domácich pomeroch pochopenie, pretože nestratila svoju vlastnú tvár.

50.roky:
V týchto rokoch sa budoval socializmus. Literatúra sa stala slúžkou politiky – mala plniť polit.ciele a pomáhať pri združstevňovaní dedín, odhaľovanie triednych nepriateľov a vedenie s ním ideolog.boj, boj proti imperializmu, vyvolávať nadšenie z ,,krajšieho zajtrajšku“ – dostáva sa na pozíciu dogmatizmu, schématizmu. Metóda: socialistický realizmus (Kostra- Na Stalina, Lajčiak, Mihálik). Lit. nestvárňovala skutočnosť takú, aká bola, ale skutočnosť falošných ideí. Od druhej pol.50.rokov vstupuje do poézie aj M.Rúfus.

60roky:
Nastalo politické a literárne uvoľnenie. Trnavská skupina – senzualisti (Feldek,..). Priniesli vo svojej poézii svojské videnie sveta. Úsilie zbaviť sa ideológie. V týchto rokoch sa sformovala aj skupina Osamelí bežci, ktorí vytvorili novú, originálnu poetiku.

V dnešnej dobe je poézia slobodne sa vyvýjajúci celok s rôznými prúdmi a autorskými typmi
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.