referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
George Orwell: Zvieracia farma
Dátum pridania: 03.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gwenhwyfar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 456
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Román Zvieracia farma je napísaný formou bájky, čiže hlavnými hrdinami sú zvieratá. Nie je uvedené v akom čase a na akom mieste sa dej odohráva, autor spomína len Anglicko. Svojou podstatou predpovedal udalosti pár rokov dopredu. Orwell s určitou presnosťou popísal komunizmus – systém, kde sú si najprv všetci rovní, ale postupne je väčšina rovných ovládaná niekoľkým ešte „rovnejšími“.

Pôvodne dobrá myšlienka sa premení na zlo spáchané na nebohých zvieratách, ktoré nie sú schopné so svojimi skúsenosťami a vedomosťami sa samé brániť. Slepo nasledujú svojich vodcov a poslúchajú ich na slovo. Najprv starý kanec Major naučí svojich priateľov pieseň „Zvery Anglicka“ a tým položí základy tzv. animalizmu. Hlavnými znakmi je nepriateľstvo ku človeku a naopak láska k zvieratám. Major pripraví pôdu pre revolúciu, v ktorej dôjde k vyhnaniu majiteľa farmy.

Je napísaných sedem prikázaní a každé zviera je povinné ich dodržiavať vo svojom i spoločnom záujme. Spravovaním farmy sa poveria samé prasatá. Najprv farma dobre prosperuje. Vďaka tomu si zvieratá ani nevšimnú, že podmienky pre život sa nezmenili a ani prídel jedla sa vôbec nezvýšil.

Postupne dochádza k upravovaniu siedmych prikázaní v prospech prasiat. Keď sa nakoniec prasatá nasťahujú do Jonesovho domu, kde si užívajú luxusu, poruší sa tým niekoľko pravidiel naraz. Dokonca pozvú na večeru niekoľko ľudských farmárov zo susedstva. Pri pohľade do okien zvieratá nerozoznávajú rozdiel medzi človekom a prasaťom. Uvedomujú si, ako boli využívané.

V diele je veľa postáv, ktoré stoja za povšimnutie. Určite najvýznamnejšie je prasa Napoleon = diktátor. Najprv vládne so svojim priateľom Snehuliakom, ale už od začiatku sa usiluje o samostatnú vládu. Pri vhodnej príležitosti poštve všetky zvieratá proti nemu a sám, za pomoci svojich deviatich zlých psov sa určí „Veľkým vodcom“. Má všetko perfektne premyslené. Príliš nehovorí, ale za svojim názorom si stojí a dokáže ho na mieste obhájiť a logicky zdôvodniť. Hlúpym zvieratám nezostavá nič iné, ako so všetkým súhlasiť.

Autor vystihol absurditu systému.
Demagógia a deformovanie pravidiel – zásady animalizmu i pravidlá života na Zvieracej farme sa postupne menili tak, ako to vyhovovalo prasatám.

Reakcia na porevolučné udalosti v Rusku – zachytáva pomery, ktoré nastanú po každej revolúcii – postupné obetovanie ideálov v mene moci.
 
Podobné referáty
George Orwell: Zvieracia farma SOŠ 2.9528 1799 slov
George Orwell: Zvieracia farma GYM 2.9665 292 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.