referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Agáta
Nedeľa, 5. februára 2023
Jozef Miloslav Hurban : Olejkár
Dátum pridania: 10.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cheeky89
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 196
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Názov tohto úryvku znázorňuje osobu, čiže podomového obchodníka, ktorý predával liečivé oleje a masti. Podľa mňa chcel autor názvom vyjadriť osobu, ktorá konala pre druhých a rozdávala svoje túžby. Tou osobou môže byť aj sám Matúš Trenčianský, ktorý svoje city k vlasti prejavoval a chcel pozdvihnúť ľud k väčšej bojovnosti.
Dej ukážky sa začína opisom prostredia. Potom sa dej presúva do zámku, v ktorom Matúš premýšľa nad slovenským ľudom. Dospieva k záveru, že slovenský ľud by mal viac bojovať za svoju vlasť a najmä za svojich predkov, ktorí v minulosti bojovali s veľkým nasadením.
Prostredie je opísané velebne a je v ňom použitých mnoho umeleckých prostriedkov (napr. keď zachodí slnko, a duša sa ti utopí v túžobnom rozochvení a srdce sa ti roztečie na rozkoš a blahoslavený pokoj, Váh sa vinul na úpätí jeho zámku a Trenčín díval sa zaľúbene svojimi vežami na svojho pána z kvetnatého údolia prostred vrcholov a rovín ako z miesta pripraveného na tanec). Dej sa odohráva pri toku rieky Váh, v okolí krásneho považského kraja a najmä na Trenčianskom zámku.
Úryvok sa mi páčil po formálnej stránke a najviac mi do očí votrel opis prostredia. Názov diela vôbec nesúvisel s dejom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.