referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Svetový humanizmus a renesancia, slovenské baroko
Dátum pridania: 06.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ewelyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 780
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Humanizmus a renesancia vznikli v 14. storočí v Taliansku a trval do 17. storočia. Toto obdobie je charakteristické vznikom miest, novej spoločenskej vrstvy - mešťania, taktiež rozvoj remesiel, kultúry, obchodu a manufaktúry. Rovnako ide aj o rozvoj vedy - zistilo sa, že Zem je guľatá, rovnako tu boli aj nové objavy ohľadom vesmíru - Helicentrizmus - Slnko je stredom vesmíru, a že Zem sa točí, títo objavitelia odsúdený na smrť ako Bruno, Galileo bol vylúčený z koncilu, ďalšími predstaviteľmi Kopernik. 15. storočie bolo obdobím objavov - v roku 1492 objavil Columbus Ameriku, ďalšími objaviteľmi boli Despuči, Maglienš, Marko Pólo, Cook. Tieto objavné cesty mali veľký význam pre obchod a dovoz potravín (koreniny, zemiaky, kukurica - USA). Humanizmus a renesancia podporujú aj rozvoj vedy - kompas, pušný prach.
V 15. storočí vznikla aj prvá kníhtlač a to vďaka Jánovi Gutenbergovi.
Humanizmus vychádza z filozofie racionalizmu, humanizmus a renesancia predstavujú nielen literárny smer, ale aj umelecký smer.

Od feudalizmu sa prešlo do kapitalizmu a transformáciu od feudalizmu zapríčinila veľká buržoázna revolúcia. Kapitalizmus sa vyznačoval robotníkmi a buržoáciou.

HUMANIZMUS (humánus - ľudský) - do centra spoločnosti sa v tomto období dostáva žijúci človek a heslo "Carpedrien" - Užívaj dňa.
Myšlienka: "Užívaj dňa, čo najmenej mysli na posmrtný život." vyjadruje humanizmus a myšlienka "užívaj dňa čo najmenej, mysli na posmrtný život" charakterizuje obdobie stredoveku.

RENESANCIA (renesans - znovuzrodenie/obnova) - obnova antickej literatúry a kultúry.

Znaky renesancie a humanizmu:
- návrat k prírode
- radosť zo života
- racionalizmus (správanie sa podľa rozumu, presviedčanie rozumom)
- senzualizmus (človek dáva do popredia svoje zmysly, o pravde sa môžme okrem rozumu presvedčiť aj zmyslami, zmyslové vnímanie sveta)
- individualizmus (človek sa stáva osobnosťou)
- národné jazyky (každý národ hovorí a píše svojim jazykom)

TALIANSKY HUMANIZMUS A RENESANCIA
DANTE ALIGHIERI
používal ako inšpiračný zdroj lásku (k Beatrice Portinari z Florenicie) a politický život.
Napísal lyricko-epickú báseň BOŽSKÁ KOMÉDIA, ktorá sa skladá z 3 častí - Peklo, Očistec, Raj a každá časť má 33 spevov. Peklo symbolizuje stredovek, očistec túžbu ľudí zmeniť svet a raj humanizmus a renesanciu, teda obdobie, keď na svete zavládne láska.
básnikova duša putuje záhrobím. Básnikova duša putuje po lese (les = svet), kde ho ohrozujú 3 šelmy - pýcha, lakomosť, zmyselnosť a autor túži, aby ho niekto zachránil a vybral si antického básnika Vergília (symbol rozumu), ktorý mu pomôže oslobiť sa od šeliem. Spolu musia prejsť predpeklo, peklom a očistcom. V predpekle sú ľudia, ktorý nehrešili, ale nekonali dobro. V pekle sú tí, čo zhrešili a autor prechádza 9 pekelnými kruhmi, kde hriešnici trpia pre svoje hriechy, v jednotlivých pekelných kruhoch nachádzame predstaviteľov vtedajšiej doby. Potom prechádzajú do očistca, ktorý je predchodom k radosti z neba. Vergílius autora opúšťa v Raji, kde sa objaví Danteho milá Beatrice, ktorú chcel autor svojou básňou osláviť. Beatrice predstavuje náboženstvo, nadpozemskú dokonalosť.

Giovanni Boccaccio
- najväčší prozaik renesancie, bol autorom nového literárneho žánru - novely.
Napísal Dekameron (deka - 10; desaťdňovka), obsahuje 100 noviel (sú väčšinou prevzaté z antiky), ktoré si rozpráva 10 ľudí počas 10 dní na florentskom vidieku, kam ušli pred morom. Sú to väčšinov príbehy, v ktorých sa autor vysmieva cirkvi, ľúbostné témy - ženy klamú svojich mužov, erotické motívy, využíva nové postavy: zločinci. Každá novela má zvláštny názov, ktorý nám predstavuje aj hlavnú myšlienku.
1 novela: Mitridanes a Natan - Natan bol bohatý muž, ktorý si dal pri ceste postaviť palác. O jeho bohatstve sa dopočul Mitridanes a dal si postaviť ešte krajší palác. Mitrinades nedal starej pani žiadnu almužnu, hoci prešla okolo neho 13krát, no Natan jej vždy niečo dal. Mitridanes chce zabiť Natana, a preto ide do jeho kráľovstva. Stretne Natana, no nespozná ho, pretože má na sebe jednoduché šaty a povie mu, že prišiel zabiť Natana. No keď spozná jeho hlas, je mu to strašne ľúto a prosí o odpustenie. Stali sa z nich dobrý priatelia.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.