referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Romantizmus vo svete
Dátum pridania: 29.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ewelyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 875
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Koniec 18. storočia (veľká buržoázna revolúcia r. 1789 t. j. nástup kapitalizmu) a prvá polovica 19. storočia (1848/49 revolučné obdobie aj u nás).

Heslá francúzskej buržoáznej revolúcie:
sloboda, rovnosť, bratstvo
ZNAKY:
- vznik novej filozofie: idealizmus (Hegel, Herder) - prvotný duch, myšlienka
- idealizácia - postavy sú dokonalé (vzhľad, rozum)
- individualizmus - typ silného jedinca označovaného aj ako titanizmus - a subjektivizmus (uzatváranie do seba) - spôsobil rozvoj lyriky (vlastný názor, písanie vlastných myšlienok)
- iracionalizmus - potláčanie rozumu a do popredia sa dostáva citovosť
- sentimentalizmus
- revolta (revolúcia) - odpor; hrdinovia túžia po slobode (orol)
- odpor jednica (jednotlivec nič nezmôže)
- pesimizmus
- návrat k histórii
- vplyv ľudovej slovesnosti (náš romantizmus)
- kontrasty (protiklady)

Nemecký preromantizmus a romantizmus
Johann Wolfgang Goethe
- členom STARM und DRANG (búrka a odpor), ktorý túžili po zmene v spoločnosti, ale neboli organizované, a preto boli neúspešné
- poézia: Prométeus (óda) - Prométeus bol boloboh, ktorý ukradol bohom oheň z Olympu a dal ho ľuďom, a bohovia ho za to potrestajú. V tejto óde je oslava silného človeka, ktorý pre dobrých ľudí obetuje aj sám seba
- próza:
Utrpenie mladého Werthera
- inšpiroval sa ja vlastným životom
- romantický príbeh o nenaplnej láske
Dielo má 2 hlavné knihy, ktoré opisujú Wertherove listy; dej sa odohráva v dedine Wahleim na prelome 18. - 19. storočia. Werther odchádza od svojho priateľa Wilhema do tejto dediny. Je tu očarený prírodou, chce tu ostať a vzdelávať. Hľadá si priateľov, ale nie bohatých, lebo vie, že by ho nepriali medzi seba. Na históriu a minulosť spomína pri studni v záhrade. Je obľúbený, má priateľov. Rozhodol sa maľovať prírodu. Werther sa stretáva s vdovou Charlottou a pomáha jej s deťmi. Postupne sa do nej zaľúbi, ale nedá jej najavo svoje city. S dedinčanmi sa cestou na zábavu zastaví u Lothi, ktorá je už zasnúbená. No aj napriek tomu, že je zasnúbená, začnú spolu chodiť na prechádzky. Tieto ich stretnutia prekazil príchod jej snúbenca Alberta. Wether odchádza do iného mesta, aby zabudol na svoju lásku Lothy. V meste pracuje s veľvyslancom, dostal sa do bohatej spoločnosť, kde si ho len prezerajú a nepríjmu ho medzi seba, a preto dá Wether výpoveď. Neustále ho to priťahuje k Lothe. Werter nevie ako ďalej a počas búrky uvažuje, že skočí do rozbúrenej rieky a všetko to ukončí. Na Vianoce sa poslednýkrát stretáva s Lothy, rozprávajú sa, bozkáva ju, no ona odchádza. Werther je z toho veľmi smutný; doma píše listy na rozlúčku. Od Alberta si počižal pištol a vystrelil si mozog. Lothi je veľmi nešťastná, pretože ho ľúbili, ale už mala manžela. Na Wertherovom pohrebe nie je duchovenstvo (spoločnosť ho odvrhla).
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.