referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Staroveká literatúra
Dátum pridania: 29.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ewelyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 560
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Obdobie - 3. tisícročie p. n. l. - 5. storočie n. l.
Rozdelenie starovekej literatúry:
a) orientálna
- sumerská
- akkadská
- staroegyptská
- hebrejská

b) antická
- grécka
- rímska

Orientálna literatúra
a) S U M E R S K Á L I T E R A T Ú R A
- Sumer bola ríše v Mezopotámií
- sumerovia zdokonalili klinové písmo - kliny vyrývané do hlinených tabúl, ktoré ako prvé rozlúštil český vedec Bedřich Hrozný.

Za najstaršiu pamiatku sumerskej literatúry sa považuje Epos o Gilgamešovi - avšak nejde o celé dielo, pretože niektoré časti tabuľky sa rozbili. Gilgameš skutočne existoval a žil v meste Uruk, v ktorom bol panovníkom. Jeho pôvod je vymyslený (z 1/3 človek inak bol bohom). Gilgameša označovali za krutovládcu, poddaní ho nemali radi, a preto sa obrátili na bohov, aby im pomohli. Bohovia poslali do tohto mesta polodivého človeka ENKIDUa, ktorý bol veľmi silný a mal poraziť Gilgameša, ale to sa mu nikdy nepodarilo a nakoniec sa z nich stali dobrí priatelia. Rozhodli sa, že spolu porazia obra CHUVAVa a jeho smrť by bola v prospech všetkých ľudí. Obra naozaj zabili. Bohyňa Ištar sa zaľúbila no Gilgameša, no on ju odmieta a bohyňa sa mu kruto pomstí. Enkidu Gilgameša ochráni pred istou smrťou, pred býkom, ktorého na neho poslala bohyňa Ištar. Gilgameš chce Enkiduovi vrátiť život (myšlienka nesmrteľnosti). Ide hľadať liek na nesmrteľnosť na púšť, ide za mužom Utanapištinom. Sľúbi mu ten liek, ale Gilgameš sa musí na 6 dní a 7 nocí vzdať spánku. No, na 7 noc zaspal. Utanapištin mu dá druhú šancu, pretože ho prehovorí jeho manželka. Gilgameš sa teraz musel ponoriť na dno mora a získať rastlinu, ktorá človeku vráti v starobe nesmrteľnosť, podarilo sa mu. Ale na ceste domov mu ju ukradol podzemný had. Hoci Gilgameš nemal nesmrteľnosť, stal sa nesmrteľnými svojími činmi.

b) H E B R E J S K Á L I T E R A T Ú R A
je najmladšou orientálnou literatúrou a najznámejšou pamiatkou je Biblia, ktorá je pre mnohých ľudí božím slovom. Biblia sa skladá z Nového a Starého zákona.
Starý zákon má viacero častí a je určený židom. Skladá sa z - Knihy historické (najznámejšie sú 5 kníh Mojžišových = Pentatuch - Genezis, Exodus), Knihy poučné a básnické (Kniha Jóblova).
Starý zákon hovorí o židoch, ktorí najskôr žili v Egypte, ale tam boli utláčaní - židovských chlapcov topili v Níle. Jedného chlapca sa však podarí zachrániť a pustia ho dolu riekou. Našla ho farárova dcéra a dala mu meno Mojžiš. Stal sa pastierom a raz mu horiaci konár povedal, že on má pomôcť ľudu a vyviesť ho z egyptského otroctvo, ale egyptský faraón nechcel pustiť židov z Egypta, tak Boh na Egypt zoslal 9 egyptských rán (kobylky, povodne, ľadovec, ktorý pobil úrodu, smrť všetkého dobytka). Ale faraón aj tak neupustil, a Boh zoslal najhoršiu ranu, že každého prvorodeného syna zabije. Hebrejcov rozlíšil tak, že nad dverami mali namaľovaný kríž krvou baránka. Až keď prišiel aj faraón o syna, pustil hebrejcov, čiže izraelitov. Faraón vydal za nimi vojsko, no oni, na čelo s Mojžišom, prechádzali cez more, ktoré sa im rozostúpilo. Potom putovali cez púšť, kde im Boh dal potraviny a vodu. Mojžiš vyšiel na vrch Sinajsk, kde sa 40 dní pôstil. Tu sa mu zjavil Boh a dal mu 2 hlinené tabule, na ktorých bolo 10 Božích prikázaní. Zatiaľ si hebrejci vyrobili zlaté tela, ktorému sa klaňali. Mojžiš sa za to na nich nahneval a rozbil im ho, ako aj 10 prikázaní. Boh mu daroval nové prikázania. Dostali sa do Jericha, kde žili ľudia, ktorých nakoniec porazili - Jerichovo mesto bolo opevnené a zrútilo a zvukom trúby.

Úryvok zo starého zákona:
Jozef (syn Jakoba a Rákel) mal 11 bratov. Bratia ho nenávideli a predali ho do Egypta. V Egypte sa stal otrokom a nejaká žena ho obvinila a on išiel do väzenia. Vo väzení vykladal syn svojich spoluväzňov a sen išiel vyložiť aj faraónovi, ktorému sa snívalo o 7 tučných kráv a 7 plných klasov, čo znamená 7 rokov hojnosti. A 7 rokov chudých kráv a 7 prázdnych klasov znamená 7 rokov biedy. Počas rokov hojnosti si ukladali potraviny, aby prežili tých 7 rokov biedy. Faraón Jozefa povýšil. Aj jeho bratia si prišli po potraviny, Jozef bol dobrým a dovolil im tu ostať aj s rodičmi, a tak sa dostali izraeliti do Egypta.

Nový zákon je o živote Ježiša Krista, ktorý kázal, učil, uzdravoval a kriesil z mŕtvych. Po ukrižovaní po 3 dňoch vstal z mŕtvych.
Nový zákon sa delí:
- historické knihy - 4 evanielijá - Marek, Matúš, Lukáš, Ján
- poučné knihy - listy rôznych učeníkov Ježiša Krista
- prorocké - Zjavenie Sv. Jána - apokalypsa (koniec sveta)
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Staroveká literatúra SOŠ 2.9398 2577 slov
Staroveká literatúra SOŠ 2.9942 2360 slov
Staroveká literatúra SOŠ 2.9479 1543 slov
Starověká literatura SOŠ 2.9482 1526 slov
Staroveká literatúra SOŠ 2.9583 2835 slov
Staroveká literatúra SOŠ 2.9516 1768 slov
Staroveká literatúra SOŠ 2.9859 1573 slov
Staroveká literatúra GYM 2.9740 2228 slov
Staroveká literatúra GYM 2.9763 1993 slov
Staroveká literatúra GYM 2.9553 3203 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.