Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: jazyková, literárna, slohová
Ročník: štvrtí
Téma: Komunikačno-poznávacie vyučovanie slovies a nácvik rozprávacieho slohového postupu
Cieľ:
Kognitívny – Dominantné postavenie slovesa vo vete. Poznávanie jeho sémantických vlastností.
Komunikačný – Pochopiť význam slovesa vo vete a využiť získané poznatky pri tvorbe prejavov. Rozvíjanie komunikačnej kompetencie žiakov.
Typ vyučovacej hodiny: integrovaný
Metódy:
Motivačné metódy – motivačný rozhovor, rozprávanie
Metódy počúvania – vysvetľovanie
Metódy praktické
Organizačné formy: individuálna, hromadná práca
Pomôcky: plagát s napísanou rozprávkou, v ktorej chýbajú slovesá, kartičky so slovesami, list od čarodejníka, pracovné listy, kniha od autorky J. Kesselová: Rozviazané jazýčky
Metodický postup
EVOKÁCIA je navodená motiváciou
Učiteľ žiakom porozpráva krátky príbeh:
„Malý Janko Drotárik zo štvrtej triedy veľmi rád číta rozprávky. Má aj svoju obľúbenú knihu a v nej najobľúbenejšiu rozprávku. Jedného dňa, keď sa vrátil zo školy, našiel knihu otvorenú na zemi. A čo bolo najhoršie? Chýbali v nej slová. A to práve v Jankovej najobľúbenejšej rozprávke. Hneď vedľa knihy bol položený lístok a na ňom niečo napísané.“
Učiteľ dá niektorému zo žiakov prečítať list od čarodejníka:
„Zobral som Ti slová z rozprávky, pretože stále čítaš iba túto a na ostatné zabúdaš.“ Čarodejník Waldemar.
P. S. Ak ich chceš získať späť, musíš splniť päť úloh.
„Janko Drotárik mal svoju rozprávku tak veľmi rád, že hneď začal plniť čarodejníkove úlohy. Aby nebol sám, pomôžeme mu aj my. Súhlasíte so mnou, deti?“
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie