referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Jules Verne: Maják na konci Sveta
Dátum pridania: 21.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dj Topo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 777
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Autor: Jules verne bol veľmi dobrý spisovateľ, a písal o fantastických príbehoch ktoré majú naučiť deti, že dobro vždy vyhráva nad zlom. Tak isto je aj táto kniha o dobre a zle, ale bude sa to odohrávať na ostrove z majákom, ktorý obsadia piráti, a strážci majáka sa budú snažiť aby prežili.

Obsah: Na ostrove je ticho. Ale o niekoľko dní sem prídu návesné lode, ktoré v Elgorskom zálive postavia Maják na konci sveta. Keď sa stavba uskutočnila, tak v zálive nechali troch strážcov. Museli ho strážiť, a zapisovať koľko a aké lode preplávali okolo. Kým príde návesná loď Santa Fé, tak uplynú tri mesiace. Za tie tri mesiace sa skoro nič nedialo, a tie tri mesiace uplynuli ako voda. Keď už odplávala Santa Fé z prístavu Buenos Aires, tak mala na palube ďalších troch strážcov. Cesta tam bola zdĺhavá, no ani sa nenazdali a boli tam. Kapitán Lafayate sa chvíľu rozprával z novými strážcami majáku, a vysvetľoval im ako sa obsluhuje maják. Kapitán Lafayate a jeho loď Santa Fé, už pomaly vyplávali z Elgorského zálivu. Vasquez, Felipe a Moriz sa hneď vybalili, šli si popozerať okolie a v noci už rozsvietili maják. Ako to mali vo zvyku, tak si posadali okolo okruhovej ohrady pri majáku. Hovorili o tom, ako budú tráviť zvyšné mesiace na ostrove. No lenže žiadna loď ešte nepreplávala okolo zálivu, kde bol Maják. Ale von koncom sú tam len pár dní, a kapitáni ani nevedia že na ostrove štátov stojí nejaký Maják. Ale v jeden deň sa Felipe prechádzal okolo Majáku a vdychujúc do seba tabak fajočky. Zrazu pri bukovom lesíku zazrel nejaké zviera, a nemýlil sa! Bol to guaranos, a poriadny kus. Ihneď zavolal svojich druhov, a povedal im čo videl. Všetci sa zhodli, že im neuškodí malá poľovačka. Len Vasquez namietal že Maják nesmie ostať opustený. „Ja a Felipe tu ostaneme, a budeme ťa sledovať,“ povedal Vasquez. „Spoľahni sa!“ odpovedal Moriz.

Zorganizovali stratégiu ako obísť zviera, a po pól hodine Vasquez a Felipe čakali na vystrel. Ale čo nevideli. Guaranos padol na zem, ako by sa neudržal na nohách. Moriz rýchlo pribehol k mŕtvemu zvieraťu, a zamával na Maják aby Vasquez a Felipe išli k nemu. Keď prišli, tak zistili šokujúce odhalenie. Guaranos bol už postrelený, a Vasquez odvetil „Na ostrove teda nie sme sami!“ Na ostrove naozaj neboli sami, pretože tu bola aj pirátska banda. Ich vodca sa volal Kongre, a boli tu preto, lebo strážili svoje ukradnuté bohatstvo. Po niekoľkých dňoch, sa na neďalekých úžinách a neskôr aj v zálive objavila loď, ktorá stroskotala. Volala sa Maule Valparaíso, a patrila do skupiny škunerov. Kongrova banda sa hneď vybrala hľadať niečo cenné v troskách, ale ani tak moc pokladov nenašli. Akurát sa im celkom pozdávala loď. Nebola ani tak moc poškodená, iba mala dieru v podpalubí. O niekoľko dní potrebovali opraviť škuner, a chceli nájsť nejakú plytčinu, aby vedeli obrátiť škuner, a zaplátať diery. Tak ich napadlo, že v Elgorskom zálive je dosť veľká plytčinu, a stojí tam iba maják s troma strážcami. Po pár dňoch tam doplávali a Vasquez, Moriz a Felipe si mysleli že to bude priateľský škuner, ale boli na omyle. Vasquez mal práve službu v majáku, Felipe a Moriz šli privítať posádku lode. No keď už vyliezli po povrazovom rebríku, tak vtom dal nenápadne Kongre znamenie aby Moriza tresli sekerou po hlave, a vzápätí sa ozvali dva výstrely a Felipe klesol bezvládne na zem vedľa svojho druha. Vasquez rýchlo bežal dole po schodoch, a zobral si tie najužitočnejšie veci aké našiel. Po niekoľkých dňoch začala víchrica a v nej stroskotala americká obchodná loď. Vasquez sa po víchrici vydal na breh, zistiť či niekto neprežil. Keď kráčal, tak započul výkriky o pomoc.

Volal ho prvý dôstojník John Davis, ktorý jediný prežil stroskotanie. Po niekoľkých dňoch sa dôstojník a Vasquez spoznali, a keď sa John uzdravil a zosilnel, tak s Vasquezom chceli pirátskej bande znemožniť odchod z ostrova. Nakoniec sa im to po mnohých neuveriteľných dobrodružstvách podarilo a keď prišiel kapitán Lafayate aj zo svojou ozbrojenou posádkou, Kongrova banda sa rozutekala po celom ostrove. A tak Vasquez a John Davis vyrozprávali príbeh o bande ktorá prepadla Maják na konci Sveta. Kapitán Lafayate bol šokovaný a zrazu len bol počuť výstrel z útesu nad majákom. Bol to totiž Kongre, ktorý sa zastrelil. Neskôr celú bandu pochytali a osemnásteho marca kapitán Lafayate odišiel s presvedčením, že novým strážcom majáku sa nič nestane.
Vasquez z Johnom Davisom sa už potom rozdelili, každý šiel inou cestou. John Davis zamieril do Mobile, kde ho čaká kapitánske miesto, veď za svoju odvahu a statočnosť si to naozaj zaslúži. Vasquez sa zas vrátil do svojho rodného mesta, aby si odpočinul po útrapách, ktoré hrdinsky znášal.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.