Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: jazyková, literárna, slohová
Ročník: štvrtý
Téma: Parodická rozprávka v didaktickej komunikácii
Cieľ:
Kognitívny – Práca s intonáciou, rytmom a tempom pri čítaní veršovanej rozprávky. Oboznámiť sa a následne upevniť čítaný text, prihliadať na techniku čítania. Pracovať so štylistickou, syntaktickou a lexikálnou stránkou textu. Rozvíjať tvorivosť a fantáziu.
Komunikačný – Vzťah k práci, pomoc iným.
Typ vyučovacej hodiny: integrovaný
Metódy:
Metódy čítania – hlasné čítanie, informačné čítanie
Metódy počúvania – interpretácia s učiteľom
Metódy písania
Metódy rozhovoru – sokratovský rozhovor, heuristický rozhovor
Organizačné formy: individuálna, hromadná, skupinová
Pomôcky: magnetická tabuľa, zošity, perá, makety s prípravnými doplňujúcimi otázkami
Metodický postup
EVOKÁCIA je navodená motiváciou
(v úvode vyučovacej hodiny motivuje učiteľ žiakov tzv. pomotanými písmenami, v ktorých sa ukrýva názov básne, ktorú si budeme čítať a s ktorou budeme pracovať)
AÁML AÁROZVKRP O EPRE
(Malá rozprávka o repe) František Hrubín (preložil Milan Rúfus)
(Učiteľ má tieto písmenká prichystané na kartičkách, žiakov rozdelí do troch skupín po šiestich a každej skupine dá príslušný počet kartičiek. Tak má každá jedna skupina za úlohu vytvoriť z kartičiek na ktorých sú písmená jedno zmysluplné slovo. Slová si spojíme a vytvoríme tak názov rozprávky, ktorá bude tvoriť gro našej hodiny.)
Žiaci, na dnešnej hodine si prečítame (veršovanú) rozprávku s názvom
„Malá rozprávka o repe“.
Dedko repy nasadil,
na roľu sa posadil,
čakal, čakal,
mráz ho ľakal...
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie