referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jarolím
Piatok, 30. septembra 2022
Súčasnosť a perspektívnosť postavenia ľudu, obraz ľudu, obraz človeka, prírody a práce v ideovom a estetickom pláne tvorby A. Sládkoviča a P. O. Hviezdoslava
Dátum pridania: 06.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukolar3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 977
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
A: Andrej Sládkovič a Pavol Országh Hviezdoslav nielenže nežili a literárne netvorili v tom istom období, ale ešte boli zástancami dvoch rozličných literárnych prúdov. No napriek tomu v ich tvorbe nájdeme niečo, čo ich spája, a to motív, ktorý obaja použili vo svojich dielach Detvan a Hájnikova žena. Je to motív ľudu, prírody a práce.
A.Sládkovič bol predstaviteľom štúrovskej generácie, čiže slovenského roman-
tizmu. V dielach autorov tohto prúdu sa hlavný hrdina cíti opustený, zbytočný a svoju odcudzenosť sa snaží prekonať nejakým veľkým činom.
P. O. Hviezdoslav je predstaviteľom prvej vývinovej fázy slovenského realizmu. Autori tohto prúdu sa zameriavajú na skutočné zobrazenie života a riešia otázku zemianstva.

P. O. Hviezdoslav :
- najvýznamnejší slovenský básnik, dramatik a prozaik básnická prvotina ,, Básnické prviesenky Jozefa Zbranského´´ ( venované A. Sládkovičovi )

Lyrika: ,, Sonety´´ ,, Stesky´´
,, Letorosty1,2,3´´ ,, Dozvuky´´
,, Žalmy a hymny´´ ,, Krvavé sonety´´
,, Prechádzky jarom´´ ,, Sonety´´
,, Prechádzky letom´´

Epika: ,, Hájnikova žena´´ ( slov. ľud, do deja zasahuje príroda, oslava oravskej prírody)
,, Ežo Vlkolinský´´ ( pohľad na zemanov, kt. už nemajú žiadnu úlohu )
,, Gábor Vlkolinský´´ ( úpadok zemianskej rodiny )

HÁJNIKOVA ŽENA
Dielo je založené na kontrastoch . V tejto lyrickoepickej skladbe stvárňujúcej súžitie človeka a prírody, básnik zobrazuje základný spoločenský rozpor doby, a to rozpor medzi šľachtou a ľudom. On tvorí dejovú os skladby i základný konflikt diela. Autor stojí na strane ľudu a odsudzuje príživníctvo, egoizmus a záhaľku pánov, proti ktorým stavia čestnosť , priamosť a statočnosť prostého človeka.

Téma: láska Hanky a Michala, rozpor medzi šľachtou a ľudom
Idea: autor odsudzuje morálku šľachty
Kompozícia: každá časť začína opisom prírody a úvahami o slovenskom ľude

Dej:
Táto epická báseň sa skladá z pozdravu a 15 spevov. V pozdrave autor opisuje krásu hornooravskej prírody, ktorá vie osviežiť aj ozdraviť. Do tohto krásneho prostredia zasadil príbeh Hanky a Michala, ktorý si šťastne žijú v hájovni, ktorú Miško dostal po smrti svojho otca.
Príbeh začína smrťou starého hájnika. Po jeho smrti ide jeho syn popýtať grófa Villaniho, aby bol novým hájnikom on. Do hájovne si priviedol aj mladú hájničku. Ich šťastie však trvá len dovtedy, kým k hájovni neprišiel mladý pán Artuš Villani a nezačne Hanke nadbiehať. Hanka ho odmieta, čo Artuša rozzúri a ešte zosilní jeho žiadovitosť. Raz počas poľovačky poslal pán Artuš Miška za jeleňom a on šiel za Hankou. Keď sa jej chcel zmocniť, Hanka ho v sebaobrane zabila. Miško má zlé tušenie a ponáhľa sa domov. Keď vidí čo Hanka vykonala sám berie vinu na seba a ide to nahlásiť. Hanke náhle zomrela matka a sestra a z toho všetkého sa pomiatla. Keď mal Miško súdne pojednávanie vtrhla do miestnosti a ku všetkému sa priznala. Miška oslobodili a Hanku, kedže je pomiatnutá tiež. Neskôr sa Hanke narodí syn a pamäť sa jej vracia.
-vyzdvihuje morálne víťazstvo ľudu
-piesňové zložky
- záver je idylický a je aj oslavou prírody na Orave
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.