referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Ján Kalinčiak: Reštavrácia
Dátum pridania: 12.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 443
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
POSTAVY:
Adam Bešeňovský – 15 rokov prvý vicišpán v Záhorskej stolici. Syn chudobných rodičov. Oženil sa s vdovou Karáčovskou. Majú veľký bohatý dom v Radošovciach. Opatrný, prešibaný, počuje len to, čo treba počuť, s každým sa snaží byť zadobre kvôli volebným hlasom.
Anička – pekná vtipná roztopašná, rado si doberá ľudí, ale je láskavá, verná Štefanovi.
Štefan Levický – otec bol zámožný zeman v Leviciach. Je bystrý, múdry, organizuje všetky rokovania a hostiny v dome.
Ondrej Levický – Štefanov strýko. Nemá svoju rodinu, výborný stratég, dobrý advokát
Matiáš Bešeňovský – ľahko príde k peniazom a aj ich tak utratí. Mal chalupu v neporiadku, deti nezaopatrené, nerád vracal požičané a požičiaval si od sedliakov.
Ján Potocký – kandidát na vicišpánstvo. S pomocou rodiny Levických sa ním aj stane. Býva v Rašove. Má nezvyčajne pekne upravený dom so záhradou. Hľadí predovšetkým na svoj cieľ, zruší dané slovo, len aby získal hlasy Levických.

CHARAKTERISTIKA DIELA:
Povesť Reštavrácia s podtitulom Obrazy z nedávnych čias vznikla v neskoršom tvorivom období autora. Písal v období romantizmu, ale jeho tvorba smerovala k realizmu. Skladá sa z 10 kapitol.

DEJ:
Príbehy Reštavrácie sú budované na motíve prípravy volieb. Istou formou konfliktu je boj o moc v stolici medzi vplyvnými rodinami Potockovcov a Bešeňovskovcov. Boj o moc medzi dvoma zemianskymi rodinami umocňuje v určitej miere ľúbostná zápletka Štefana Zevického s dcérou Adama Bešeňovského Aničkou, o ktorú sa uchádza aj gróf Želinský s určitou podporou zo strany jej rodičov. Obidve strany majú svojich privŕžencov a usilujú sa strhnúť volebné víťazstvá na svoju stranu. Štefan Zevický dostane prísľub od Adama Bešeňovského, že v prípade zvolenia za vicišpána môže dostať jeho dcéru. Príležitosti sa chytí Štefanov strýc Andrej Zevický a vyvinie všetko úsilie, aby sa splnili túžby jeho synovca. Nepôjde to však bez intríg a rozličných zápletiek. Autor ich umelecky využíva, aby vykreslil čo najplastickejšie charaktery ľudí a vyvolal predstavu pravdivosti života a myslenia doby.

Postupne sa snujú intrigy Zevických proti Bešeňovským v prospech Potockých. Ondrejovi Zevickému sa podarí získať vplyvnú osobnosť Matiáša Bešeňovského na stranu Potockých, ktorý svoj prechod potvrdí aj prísahou. Sľub však nedodrží a pre vidinu ľahko získaných peňazí vráti sa do radov Adamových kortešov. Lenže porušenie prísahy nezostáva dlho bez nepríjemných následkov. Ondrej Zevický chystá nástrahy proti Matiášovi Bešeňovskému. Dochádza k stretnutiu oboch protivných strán. Vzniká bitka, v ktorej Matiáša chytia privŕženci Potockého a poslovia pred súd. Ďalšími intrigami a zradou sa stáva víťazom volebného zápasu Potocký, a tým prvým vicišpánom, a Štefan Zevický druhým vicišpánom stolice. Autor však v súlade so svojou predstavou o pánoch bratoch ako o dobrých kamarátoch a láskavých ľuďoch, ktorí sa nevedia hnevať, ale aj verný svojej umeleckej metóde končí povesť celkom neočakávame. Niet v nej víťazov ani porazených. Všetci dosiahnu po čom túžili.
 
Podobné referáty
Ján Kalinčiak: Reštavrácia SOŠ 2.9214 1376 slov
Ján Kalinčiak: REŠTAVRÁCIA SOŠ 2.9474 669 slov
Ján Kalinčiak: Reštavrácia SOŠ 2.9253 327 slov
Ján Kalinčiak: Reštavrácia SOŠ 2.9804 1034 slov
Ján Kalinčiak: Reštavrácia SOŠ 2.9475 1026 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.