Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Meg Cabotová: Dennik Princeznej

Dej:
Hlavnou hrdinkou mojej obľúbenej knihy Denník Princeznej je Mia Thermopolisová. Má 14 rokov a je celkom normálne dievča, ktoré žije samo so svojou matkou v New Yorku. Ma síce kopu starostí, lebo ma plochú hruď, neposlušné vlasy myšacej farby a je na svoj vkus privysoká. Má najlepšiu kamarátku Lilly Moscovitzovu, s ktorou sa pozná už od škôlky. Mia a jej umelecky založená matka Hellen žijú samé až do dňa, keď si učiteľ algebry Pán Gianini zavolá jej mamu do školy, aby jej oznámil, že Mia nemá o tomto predmete ani šajn, a skončí sa to tým, že učiteľ pozve mamu na rande.

Mia je veľmi zúfalá, a tak vezme do rúk denník a zapisuje si doň svoje zážitky a pocity, s ktorými sa nedokáže nikomu zdôveriť. Denník sa stáva jej najlepším a najvernejším priateľom. Zdôveruje sa mu so svojim obdivom k Joshovi Richterovi, hviezde Strednej školy Alberta Einsteina, v ktorej Mia navštevuje prvý ročník. K Joshovi cíti veľkú náklonnosť, ale postupne zisťuje, že nie je až taký úžasný ako si myslela, pretože keď zisti, že je princezná, pozve ju na plážovú párty, kde ju využije, aby „dostal svojich 15 minút slávy“. Ďalej sa denníku zveruje s nechuťou k Joshovej priateľke Lane a aj so zdesením, ktoré prežíva, keď sa jedného dňa dozvie, že jej ocko je genovijske knieža a ona princezná, následníčka trónu!

Informácie o autorke:

Meg Cabotová sa narodila v Bloomingtone, v Indiane. Detstvo strávila v práci, vo vzduchotechnike, ktorú našla v Monroe Country Public Library. Tu Meg premárnila mnoho času čítaním a dokončovaním prác Jane Austen, Judy Blume a Barbary Cartland.
Presťahovala sa do New Yorku s úmyslom pracovať ako umelkyňa, pretože neuspela, dostala miesto asistenta manažéra internátov na New York University. Cez víkendy písavala novely(a kedykoľvek sa jej šéf nepozeral). Po mnohých rokoch predala svoju prvú knihu. Historický román, napísaný pod menom svojej starej mamy, ktorá o tom nevedela.

Meg vydala viac než 30 noviel pre mladých čitateľov, vrátane The Princess Diaries (Denník Princeznej)The Mediator series (Série Mediátora - šiesta kniha bude vydaná v januári 2005, v Amerike) a 1-800-WHERE ARE YOU (1-800-KDE-SI). Je tiež autorkou kníh pre mladých: All-American Girl äKaždé americké dievča), Nicola and the Viscount, Victoria and the Rogue [Victoria a Tulák] a Teen Idol [Teenegrovský Idol]. Pozrime sa tiež na 3 Megine romány pre dospelých zo súčasnosti: Boy Meets Girl (Chlapec stretáva Dievča), The Boy Next Door (Chlapec odvedľa), She Went All the Way (Prešla všetkými cestami) a Every Boys Got One (Všetci Chlapci dostali jednotku).
Bol natočený film The Princess Diaries(Denník Princeznej), inšpirovaný knihou a vydaný v roku 2001 vydavateľstvom IKAR, s pokračovaním založeným na originálnom príbehu napísaným spoločnosťou Disney, vydaným v lete 2004. Spoločnosť Disney natočí také film All-American Girl. Americký rozhlas práve vysiela Megine knihy 1-800-WHERE-ARE-YOU v sobotu v noci na Lifetime network.
Charakteristika postáv:
Amélia Mignonette Grimaldová Thermopolisová Renaldová – hlavná hrdinka tohto bestselleru, ktorá sa v úvode knihy snaží byť neviditeľná a darí sa jej to. Má kopu starostí, lebo sa trápi pre svoje neposlušné vlasy myšacej farby, plochú hruď a je na svoj vkus privysoká. Má matku, s ktorou žije v New Yorku a otca, ktorý je panovníkom v malom európskom kniežactve menom Genovia. V tomto diely obdivuje hviezdu školy Josha Richtera, ale postupne zisťuje, že nie je až taký úžasný ako si spočiatku myslela.

Hellen Thermopolisová – Miina matka. Je veľmi nežná, láskavá, citlivá a priateľská. Je umelecky založená, pretože pracuje ako maliarka. Občas sa správa „ako malé dieťa“.

Artur Christoff Gerard Grimaldi Renaldo – genovijské knieža a Améliin otec. V knihe sa črtá ako veľmi chápavý a pohodový ocko. Miu má nadovšetko rád a najradšej by jej „zniesol aj modré z neba“.

Clariss Renaldová - stará matka genovijskej princeznej. Je veľmi panovnícka a prísna kniežacia vdova. Po tom, ako Amélii povie, že je následníčka trónu ju vyučuje dvorskú etiketu. Najprv sa k Mii správa veľmi zvláštne, ale ku koncu sa všetko na dobré obráti a začnú si spolu viac rozumieť.

Lilly Moscovitzová – Miina najlepšia kamarátka. Poznajú sa spolu už od škôlky a spája ich nerozlučné puto priateľstva. Lilly je veľmi nadaná a múdra. Počas štúdia prvého ročníka dostane ponuku, že môže na kanály New York One vysielať svoju šou „Lilly vám povie ako to je“.

Josh Richter - je to najznámejší Chlapec na škole. Je členom veslárskeho družstva. Má veľmi dobre vypracované svalstvo, preto ma veľa ctiteliek. Ale na druhej strane je to „veľký podrazák“ a je veľmi namyslený a sebecký. Chodí s Miinou najväčšou rivalkou Lanou Weinbergerovou. Na konci tohto dielu Miu škaredo podrazí.

Lana Weinbergerová - najväčšia rivalka hlavnej hrdinky. Je blondína s dokonalou postavou, na ktorú je veľmi pyšná. Je členkou roztliezkavačského družstva. Lana je veľmi namyslená, sebavedomá, drzá a povýšenecká bytosť. K Mii sa správa veľmi nepekne a ponižuje ju pred celou školou.

Vlastný názor – Ja si myslím, že táto kniha je nerozlučným spoločníkom každej tínedžerky a každá si túto knihu po jej prečítaní určite obľúbi. Mne sa to podarilo po prvom diely a drží ma to až doteraz. Prečítala som zatiaľ všetkých päť dielov a netrpezlivo sa teším na ďalšie pokračovania.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk