referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Meg Cabotová: Dennik Princeznej
Dátum pridania: 20.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LiLu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 831
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Dej:
Hlavnou hrdinkou mojej obľúbenej knihy Denník Princeznej je Mia Thermopolisová. Má 14 rokov a je celkom normálne dievča, ktoré žije samo so svojou matkou v New Yorku. Ma síce kopu starostí, lebo ma plochú hruď, neposlušné vlasy myšacej farby a je na svoj vkus privysoká. Má najlepšiu kamarátku Lilly Moscovitzovu, s ktorou sa pozná už od škôlky. Mia a jej umelecky založená matka Hellen žijú samé až do dňa, keď si učiteľ algebry Pán Gianini zavolá jej mamu do školy, aby jej oznámil, že Mia nemá o tomto predmete ani šajn, a skončí sa to tým, že učiteľ pozve mamu na rande.

Mia je veľmi zúfalá, a tak vezme do rúk denník a zapisuje si doň svoje zážitky a pocity, s ktorými sa nedokáže nikomu zdôveriť. Denník sa stáva jej najlepším a najvernejším priateľom. Zdôveruje sa mu so svojim obdivom k Joshovi Richterovi, hviezde Strednej školy Alberta Einsteina, v ktorej Mia navštevuje prvý ročník. K Joshovi cíti veľkú náklonnosť, ale postupne zisťuje, že nie je až taký úžasný ako si myslela, pretože keď zisti, že je princezná, pozve ju na plážovú párty, kde ju využije, aby „dostal svojich 15 minút slávy“. Ďalej sa denníku zveruje s nechuťou k Joshovej priateľke Lane a aj so zdesením, ktoré prežíva, keď sa jedného dňa dozvie, že jej ocko je genovijske knieža a ona princezná, následníčka trónu!

Informácie o autorke:

Meg Cabotová sa narodila v Bloomingtone, v Indiane. Detstvo strávila v práci, vo vzduchotechnike, ktorú našla v Monroe Country Public Library. Tu Meg premárnila mnoho času čítaním a dokončovaním prác Jane Austen, Judy Blume a Barbary Cartland.
Presťahovala sa do New Yorku s úmyslom pracovať ako umelkyňa, pretože neuspela, dostala miesto asistenta manažéra internátov na New York University. Cez víkendy písavala novely(a kedykoľvek sa jej šéf nepozeral). Po mnohých rokoch predala svoju prvú knihu. Historický román, napísaný pod menom svojej starej mamy, ktorá o tom nevedela.

Meg vydala viac než 30 noviel pre mladých čitateľov, vrátane The Princess Diaries (Denník Princeznej)The Mediator series (Série Mediátora - šiesta kniha bude vydaná v januári 2005, v Amerike) a 1-800-WHERE ARE YOU (1-800-KDE-SI). Je tiež autorkou kníh pre mladých: All-American Girl äKaždé americké dievča), Nicola and the Viscount, Victoria and the Rogue [Victoria a Tulák] a Teen Idol [Teenegrovský Idol]. Pozrime sa tiež na 3 Megine romány pre dospelých zo súčasnosti: Boy Meets Girl (Chlapec stretáva Dievča), The Boy Next Door (Chlapec odvedľa), She Went All the Way (Prešla všetkými cestami) a Every Boys Got One (Všetci Chlapci dostali jednotku).
Bol natočený film The Princess Diaries(Denník Princeznej), inšpirovaný knihou a vydaný v roku 2001 vydavateľstvom IKAR, s pokračovaním založeným na originálnom príbehu napísaným spoločnosťou Disney, vydaným v lete 2004. Spoločnosť Disney natočí také film All-American Girl. Americký rozhlas práve vysiela Megine knihy 1-800-WHERE-ARE-YOU v sobotu v noci na Lifetime network.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Meg Cabotová: Denník princeznej 3.0475 221 slov
Meg Cabotová: Denník Princeznej GYM 2.9072 302 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.