referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Moliér: Lakomec
Dátum pridania: 24.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Daniel Kovac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 321
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Dej sa odohráva v Paríži. Bohatý lakomý vdovec Harpagon, ktorý rozmnožuje svoj majetok prepožičiavaním peňazí na vysoký úrok, je posadnutý peniazmi a bohatstvom. Podriaďuje tomu všetko: vzťah k vlastným deťom, k sluľobníctvu i osobný vzťah k citovému životu. Jeho dcéra Eliza sa tajne zasnúbi so šľachticom Valérom. Jej brat Kleant je však odkázaný na otca. Musí sa podrobiť jeho vôli, no miluje chudobnú dievčinu Marianu. Tú si však chce vziať jeho otec Harpagon, ktorý všetkých podozrieva a neverí dokonca ani svojim deťom. Svojho syna Kleanta chce oľeniť s bohatou vdovou a Elizu hodlá vydať bez vena jej súhlasu za starnúceho boháča Anzelma, ktorého jej otec vychvaľuje aký je múdry a bohatý. Harpagon požiada o pomoc Anzelmovho syna Valéra, aby ich rozsúdil, kto má pravdu. Valér s ním súhlasí, ale len preto, aby si Harpagona nerozhneval. Harpagon stojí tiež v ceste Kleantovi, je mu sokom v láske. Kleant si chce však od otca poľičiať peniaze.

Dohadzovačka Frozína presvedčí Harpagona, ľe sobáš s Marianou bude preňho výhodný. Prezradí mu, že sa jej vraj páčia len starrí muži. Frozína presviedča takisto Marianu, že jej starý ženích čoskoro zomrie a ona ostane bohatou vdovou. Poprosí Harpagona o peniaze, ale zbytočne.

Harpagon pozve hostí na večeru do svojho domu. Chce sa druhýkrát oľeniť, a tak rozkáže svojim sluhom pripraviť hostinu. Na nej daruje Kleant Mariane otcov prsteň, za čo sa Harpagon na syna veľmi nahnevá. Nakoniec sa Kleant otcovi prizná, čo cíti k Mariane. Ten však chce, aby sa Kleant Mariany vzdal a prenechal ju jemu. Ale ani po rozhovore s Harpagonovým sluhom Jakubom sa věci nevyrovnajú. Harpagonovi ktosi ukradne peniaze. Po tomto zistení chce nenásytný Harpagon všetkých obesiť, dokonca aj seba, ak ukradnuté peniaze nenájde.

Po ubezpečení Harpagona, ľe skrinka s jeho peniazmi sa mu vráti a po zistení, že Mariana a Valér sú Anzelmovými deťmi, Harpagon dáva súhlas na ich svadbu s Kleantom a Elizou. Aj preto, že všetky svadobné náklady uhradí pán Anzelm.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.