referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Fridrich Schiller- Úklady a láska
Dátum pridania: 25.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenulka4444
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 395
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Fridrich Schiller-Úklady a láska

Hlavnými postavami sú Luisa, dcéra chudobného muzikanta, a Šachtic Ferdinand. Sú do seba tajne zamilovaní a sú odhodlaní za svoju lásku bojovať. Minister, Ferdinandov otec sa o ich láske dozvie. Vymyslí so svojim radcom plán na prekazenie ich lásky. Povie mu, nech sa ožení s lady Wilfordovou, ženou ľahkých pomerov. Ferdinand nesúhlasí, tak mu otec ponúkne grófku van Ostheimovú. Odmietne aj grófku, tak sa musí oženiť s lady Wilfordovou, ktorá ho tajne ľúbi. Luisa sa dozvedá o sobáši a ide sa porozprávať s Ferdinandom. Dohodnú sa, že budú spoločne bojovať za svoju lásku.

Idú spolu s Luisinými rodičmi za ministrom a dlho sa hádajú. Radca vymyslí plán, v ktorom prinúti Luisu napísať ľúbostný list pod vyhrážkou, že zavrú a obesia jej otca. Tak ho napísala a ako adresáta dopísali Marshala, bohatého chlapca. Potom ho dali prečítať Ferdinandovi, ten utekal za Marshalom a chcel ho zabiť, no nezabil ho. Cestou domov stretol otca a ospravedlňoval sa mu.

Zatiaľ sa stretla lady Wilfordová s Luisou a rozprávajú sa. Lady si chce kúpiť Luisu, aby sa vzdala Ferdinanda. Ona sa ho však vzdáva dobrovoľne so slovami: ,,Váš svadobný bozk bude moja samovražda...“ Po tomto rozhovore si aj lady uvedomí, že nemôže o neho bojovať a tak odchádza do zahraničia. Luisa píše list Ferdinandovi, kde ho prosí o stretnutie na cintoríne. Vtom ju nájde otec a na základe rozhovoru Luisa list trhá. Luisa sa však s Ferdinandom stretne u nej doma a ten ju zasype urážkami a opovrhovaním. Potom ju pošle po limonádu a Ferdinand dáva jej otcovi peniaze. Ten ich neprijíma a odchádza za ministrom. Ferdinand naleje do limonády arzén a núti Luisu, nech sa napije. Ona tak urobí a Ferdinand sa napije tiež. Potom jej povie, že vypila jed a že umiera a tak mu ona povie celú pravdu. Ferdinand ešte uteká za otcom a vyčíta mu to. Vráti sa a zomiera pri Luise. Nakoniec si minister vstúpi do svedomia a ide sa aj s radcom udať a zavrú ich do väzenia
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.