Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Fraňo Kráľ: Čenkovej deti

Téma: Ťažký život Zuzany Čenkovej a jej detí.
Idea: Záchrana detí za každú cenu.
Útvar: Poviedka
Kompozičný postup: reťazovo, retrospektívne; vyskytuje sa tu ich a jej forma

Fázy dejovej výstavby diela:
a.)expozícia: Ide o oboznámenie o živote Zuzany Čenkovej a jej 4 detí v minulosti a teraz
b.)kolízia: Zuzana predáva Paľka za 1000Sk pánovi továrnikovi a jeho pani.
c.)kríza: Zuzana predáva ďalšie dve deti na trhu a zatkne ju policajt a deti si berie
sociálna starostlivosť.
d.)peripetia: Miško sa dostáva do rodiny obuvníka Kaspera a Hanka do rodiny gazdu Rigu na pustatine Betö...Paľko žije v prepychu a hojnosti a Zuzana sa s Evičkou uchyľuje v služobnej hotelovej izbe.
e.)katastrofa: Všetci sa opäť dostavajú k Mamičke ku jazierku.
Horizontálne členenie textu: dielo má 5 hlavných kapitol a 23 vedľajších ;123 strán a jednotlivé kapitoly sú pomenovane názvami a sú rozdelene na odseky
Postavy: Zuzana Čenková;Mišo,Hanka,Paľko a Evička; policajt, opatrovateľky, gazda Rigo,
Obuvník Kasper a jeho rodina, učiteľ Štefan Hronkin,sprievodca,dôchodcovia,chlapci

Obsah:
OD MATKY DO SVETA
Tato kapitola vypráva o tom, v akej biede žili pracujúci ľudia. Tak žila tiež vdova Zuzana Čenková so svojimi deťmi pod horami Vysokých Tatier. Blíži se zima a matka se bojí, že cez zimu deti neuživí. Preto predá továrnikovi malého Paľka. Za získané peniaze kúpila oblečenie pre ostatne deti a pre seba. Keď prišla zima, nemali čo jesť. Matka se rozhodne, že predá ďalšie dve deti. Policajti na to prídu a deti sa dostanú do útulku pre mládež.

MIŠO
Dozvedáme sa o živote Miša, ktorý bol daný do sociálnej starostlivosti do Bratislavy. Začal chodiť do školy. Rodina obuvníka, u ktorého je Mišo, dostane rakovinu pľúc a Mišo je také nakazený. Dúfa, že se pôjde liečiť do sanatória v Tatrách.

HANKA
Hanka se dostala ku gazdovi Rigovi. Spávala v sene nad chlievom. Starala sa o kravy. Gazda a jeho rodina se nechovala k Hanke vľúdne, a preto rozmýšľala nad útekom. Neskôr začala chodiť do školy. Najviac ju zajímal zemepis. Dobre se vyznala na mape a pamätala si cestu domov. Pánovi učiteľovi nosila mlieko a on jej za cestu dával nejaké peniaze. Tak pomaly šetrila. Raz dostala od Miša list a čítala ho, keď dojila kravu. Nádoba s mliekom jej vypadla a mléko se rozlialo. Hanka sa bála, že ju hospodár zbije, a utiekla domov.

PAĽKO
Paľko žije v hojnosti a prepychu. Jeho panička, ktorá ho často trápi, ho vidí ako hračku. Jednou na ňu Paľko vyplazil jazyk a panička ho za to vyhodí. I Paľko se dostane domov. V piatej kapitole se nakoniec všetci vrátia do Tatier.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk