referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
William Styron: Sophiina voľba
Dátum pridania: 23.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: terra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 566
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Sophiina voľba, je román, ktorého dej je stavaný v dvoch rovinách, ktoré sa neustále prelínajú. Jeden z dejov je príbeh súčasný, v ktorom sa rozpráva o živote Stinga(autor). Druhý dej-je životným príbehom poľky-Sophie Zawitowskej. Stingo je mladý začínajúci autor, ktorý prichádza z Juhu, z rodnej Virgiinie do NY, aby uskutočnil svoj sen..Krátky čas robí v jednej firme -McGraw-Hill and Company, z ktorej ho vyhodia, a tak sa presťahuje do Brooklynu do nájomného domu pani Yetti Zimmermanovej. Dom bol celý ružový. Jej manželovi sa totiž podarilo urobiť výhodnú kúpu - nakúpil niekoľko sto galónov farby od námornej pechoty, ktorá bola pôvodne určená na maskovanie. V totmto dome sa zoznamuje- so Sophiou, ktorú koniec vojny, aj napriek tomu, že nieje židovka, zastihne v koncentračnom tábore, na prahu smrti. Sophia sa snaží vyrovnať s minulosťou a nájsť nový zmysel života v Amerike-tu pracuje u chiropraktika dr. Blackstocka a s Nathanom, ku ktorému je Sophia citovo pripútaná, aj napriek jeho častým výbuchom, pri ktorých jej ubližuje nielen fyzicky, ale aj psychicky..Stane sa z nich nerozlučná trojica a spolu trávia voľný čas.. Stingo v tomto dome pracuje na svojej knihe..a Sophiia mu tu postupne začne rozprávať svoj životný príbeh, ktorý sa odohráva v predvojnovom a neskôr Nemcami okupovanom Poľsku:

Sophia svoje destvo prežila v Krakove, jej otec bol univerzitný profesor a matka klavíristka. V mladom veku sa vydala za otcovho kolegu-Kazimierza(Kazika). Spočiatku o svojom otcovi a jej manželovi klame-hovorí o láske k nim, ale neskôr Stingovi prezradí, že ich oboch nenávidela, a že jej otec sa zaoberal otázkou antisemitizmu:

citáty z diela:
-vo všetkých spisoch sa sústavne, ba až posadnuto zapodieval jedinou utkvelou myšlienkou, ktorá tak dlho ovládala a prenikala jeho bytosťou:začal metodicky uvažovať o nevyhnutnosti vylúčiť židov zo všetkých úsekov spoločenského života, počnúc svetom akademickým.

-Hlavnou témou jeho výplodov bola téza o ,,prebytočných židoch" a zoširoka sa zaoberal otázkou ,,premiestnenia populácie" a ,,expatriácie". Bol členom vládnej komisie vyslanej na Madagaskar, kt. mala preskúmať možnosti presídlenia židov.

-Bol popredným aktivistom hnutia za rasovú segregáciu a otcom myšlienky osobitných lavíc-gét na univerzitách pre židovských študentov.

Tieto svoje myšlienky zápalisto posielal do nespočetných uznávaných nemeckých a poľských časopisov. Keďže Sophia vedela písať na stroji, plynule nemecky, poľsky, bola nútena pomáhať otcovi pri práci, aj keď jej židia nevadili..musela si vziať antisemtistu, ktorý pomáhal jej otcovi, aj keď ho vôbec nemilovala a ktorý rovnako ako jej otec ňou pohŕdal a ponižoval ju..Keď sa začala 2. sv. vojna, jej otca a manžela zatkli a odviedli do koncentráčneho tábora, kde ich zavraždili.

Sophia spolu s mamou a jej dvoma deťmi odchádza do Varšavy, kde sa zoznamuje s Wandou a jej bratom Jozefom, ktorý sa neskôr stal jej milencom. Obaja pracujú pre odzemmné hnutie Armia Krajowa-zachraňovali židov, zabíjali Poliakov, ktorí udávali židov, prezrádzali miesta, kde sa židia skrývajú - Židia sa skrývali po celej Varšave, neboli to židia z geta, naturellement, ale lepší židia, z vyššej triedy-assimilés, mnohí intelektuáli.

Wanda sa snažila prehovoriť Sophiu, ale tá to zo strachu-kôli deťom odmietla. Neskôr nemci odhalili Jozefa a zavraždili ho ukrajinskí gardisti..Spohiu uväznili niekedy uprostred marca 1943, bolo to niekoľko dní po Jozefovej smrti. Mala chorú mamu a tak sa snažila prepšovať 12 kíl mäsa z vidieka do Varšavy.

-jej taktika -pod šaty na telo si priviazala balík, aby vyzerala ako tehotná v pokročilom štádiu, bola dosť ošúchaná a skôr vzbudzovala nežiadúcu pozornosť, než aby slúžila ako úskok; Sophia to však predsa skúsila, keď ju na to nahovorila aj sedliačka, ktorá jej vzácne mäso predala.

V tom istom čase, keď prichytili Sophiu, sa konal záťah na Armiu Krajowu. Vo väzení sa stretne aj s Wandou a zatknuté sú aj Sophiine deti. Všetci sú deportovaní do koncentračného tábora Osvienčimu..židia nachádzajúci sa v transportnom vlaku sú bez selekcie poslaný do plynu-do Brzezinky...
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
William Styron: Sophiina voľba GYM 2.9512 2043 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.