referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Joseph Heller: Hlava XXII.
Dátum pridania: 23.02.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: brisid
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 431
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Joseph Heller patrí k popredným satirikom. Je rodák z Brooklynu a je autorom viacerých ro-mánov, ktoré sa stali bestsellermi. Jeho prvotina Hlava XXII (Catch-22) sa zaradila medzi najpôsobivejšie diela s vojnovou tematikou.

Literárny smer: realizmus (americká súčasná literatúra)

Hlava XXII je protivojnový román, ktorý sa svojím obsahom a myšlienkou radí k dielam pok-rokovej svetovej literatúry zdôrazňujúc odpudzujúcu absurditu druhej svetovej vojny. Spiso-vateľ na zdôraznenie myšlienok využíva iróniu, satiru i humor, i keď počas deja dôvodov na úsmev ubúda.
Dej románu postupne graduje a jeho zvláštnosťou je časté a doslovné opakovanie udalostí, ku ktorým sa spisovateľ niekoľkokrát vracia. Sú to najmä hrôzostrašné chvíle, ktoré vojaci preží-vajú na základni a v lietadlách počas leteckých útokov. Kruté zážitky a skúsenosti ovplyvňujú ich myslenie a konanie a robia z mladých chlapcov nervovo a psychicky otrasených, egoistic-kých, drsných chlapov

DEJ:
Dejiskom antimilitaristickej satiry je južné Taliansko počas druhej svetovej vojny. Hlavní hrdinovia sú americkí vojaci, letci, ktorí žijú na ostrove Pianosa v Stredozemnom mori. Ich úlohou je robiť útočné nálety z leteckej základne na ostrove na nemecké pozície v severnom Taliansku. Spomedzi viacerých postáv románu do popredia vystupuje kapitán - bombometčík Yossarian, ktorý je ústrednou postavou románu. Ocitá sa v bludisku vojenskej mašinérie, búri sa proti nej a odmieta zomrieť pre kariéru obmedzených a ctižiadostivých nadriadených. Yos-sarian čelí absurdnostiam byrokratického militaristického aparátu absurdnosťami svojich pos-tojov, čím pripomína Haškovho Švejka. Jeho životnou stratégiou je nepretržitý sled únikov či útekov zo pseudoreality nezmyselných regúl a rozkazov, ktoré pohlcujú človeka a „škatuľku-jú“ jeho život do najmenších detailov. Yossarianova vzbura je namierená proti vojenskému zákonu Hlava XXII, ktorú predstavuje plukovník Cathart. Aby sa zapáčil nadriadeným a upú-tal na seba pozornosť širokej verejnosti, zvyšuje počet predpísaných náletov takmer o dvojná-sobok. Vojaci ich musia absolvovať, i keď Hlava XXII im povoľuje odísť domov už po tri-dsiatich letoch. No tá istá Hlava XXII hovorí aj o treste za neposlúchnutie rozkazu, a tak sa letci, na ktorých nikto neberie ohľad, dostávajú do bezvýchodiskovej situácie. Stávajú sa ne-priateľmi navzájom a každý sa snaží chrániť predovšetkým seba. Yossarian v závere románu dospieva k riešeniu svojho problému - rozhodne sa dezertovať.

Hellerov svet je prevrátený naruby: absurdita a anomália sú normou a každý prejav zdravého rozumu sa pokladá za nenormálnosť. Rôzne časové roviny sa vzájomne prelínajú v akomsi kruhovitom pohybe, kde sa jednotlivé motívy a súvislosti viac ráz opakujú. Táto skutočnosť akoby symbolicky vyjadrovala labyrint, v ktorom sa zmietajú Hellerove postavy.
Román sa skladá zo 42 (XLII) kapitol, ktoré sú pomenované podľa hlavých postáv jednotli-vých epizód. Ich obsah je často morbidný a neuveriteľný, miestami vulgárny a nezmyselný, tak ako aj konanie hlavných hrdinov.

Motto románu: Hlave XXII neprešiel nikto cez rozum.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.