referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Svetová renesancia a humanizmus
Dátum pridania: 14.02.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Asmodeus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 630
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Významné geografické objavy nových krajín a kontinentov, objavy Mikuláša Koperníka, Galilea Galileiho, strelné zbrane a kníhtlač Jánom Gutenbergom maly vplyv na priemysel, na vznik novej spoločenskej vrstvy - mešťanstva. Šírili sa nové myšlienky a umelecké hnutia humanizmus a renesancia. Európska literatúra sa v období humanizmu a renesancie opierala o grécku a rímsku antickú kultúru, ktorej vzorom bola dokonalosť. Základnou myšlienkou bola vyjadrená úcta k rozumu, racionalizmus, zmyslové poznanie, senzualizmus, v popredí stál jednotlivec, čo predstavovalo individualizmus.

Talianska poézia
Dante Alighieri - Božská komédia - epos zobrazuje základné problémy sgtredovekého človeka. Skladá sa z troch častí (Peklo, Očistec a Raj). Kažá sa skladá z 33 spevov približne rovnakým počtom veršou. Dielo je napísané vo forme tercíny. Stavba je založená na nedeliteľnom počte tri, na čísle dokonalosti desať a na ich násobkoch. obsahom diela je cesta Danteho duše po záhrobí kde ho sprevádza básnik Vergílius. V jednotlivých kruhoch trpia hriešnici. Po prekročení posledného kruhu, kde leží nehybný Lucifer, prechádzajú do očistca v podobe ostrova.
V raji sprevádza Danteho Beatrice, ktorú chcel Dante svojou básňou osláviť.

Talianska próza
Giovanni Boccaccio - zbierka noviel Dekameron je vrcholným dielom európskej novelistiky. Obsahuje sto noviel, ktoré si rozpráva 7 dievčat a 3 mládenci počas 10 dní na florentskom vidieku kam ušli zo strachu pred morom v roku 1348.
Autor pranieruje pokrytectvo, hlúposť, tmárstvo, ľudskú ľahostajnosť a v popredí je láska k žene.

Francesco Petrarca - Spevník obsahuje 366 básní, najmň ľúbostných sonetov, ktoré venoval milovanej Laure. Na Slovensku sú známe pod názvom Sonety pre Lauru.

Francúzska literatúra
Franqois Villon - Malý testament je satirické lúčenie s priateľmi z paríža.
Veľký testament je spomienkou na mladosť, lásku a študentskú veselosť.

Franqois Rabelais - Román Gargantua a Pantagruel - námet z ľudových kalendárových kroník a povestí o obroch Gargantuel a Pantagruel. Pripája mnohé komické prvky a súčastne kritizuje právne vedy, medicínu a cholasticko výchovno-vzdelávacie metódy.Vyjadroval sa o mnohých závažných otázkach - náboženské povery a predsudky.

Španielska literatúra
Miguel de Cervantes Saavedra - román dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha je paródiou na obľúbené rytierske romány. Zeman Don Quijote de la Mancha sa pomätie pri čítaní fantastickývh dobrodružsiev a stotožňuje sa so svojimi hrdinami. Putuje na úbohom koni v hrdzavom brnení so svojim zbrojnošom Sonchom Panzom, ktorý je prefíkaný a sprevádza ho na somárovi. Hrdina namiesto veterných mlynov vidí nepriateľkých obrov, namiesto oviec vidí nepriateľské vojsko atď.
Autor spojil dva svety: svet ilúzie a svet skutočnosti.

Anglická literatúra

William Shakespeare - písal komédie, tragédie a historícké hry.

Komédie: Skrotenie zlej ženy, Sen noci svätojánskej, Mnoho kriku pre nič, Veselé panie z Windsoru.

Sen noci svätojánskej - bohatý mešťan chce svoju dcéru Hermiu vydať za Demetria. Ona však ľúbi Lysandra, s ktorým utečie. Demetrius, do ktorého je zaľúbená Helena, milencov prenasleduje. Helena prenasleduje Demetria a v noci sa stretnú v aténskom lese. Ľúbostný konflikt rieši kráľ elfov Oberon, ktorý počaril kráľovnej víl Titanii.
Oberonov sluha Puk však všetko domotal no nakoniec sa všetko vyrieši.

Tragédie: Rómeo a Júlia, Hamlet, Othello, Macbeth, Kráľ Lear

Rómeo a Júlia - renesančná tragédia. Dej sa odohráva vo Verone. Významné rody Kapuletovcov a Montekovcov žijú v nenávisti.

Hamlet - je renesančná psychologická dráme mladého človeka, predstavujúca abstrakciu ľidského intelektu. Dej je založený na motíve vraždy a pomsty.

Othello - je renesančná tragédia v piatich dejstvách.

Macbeth - je tragédia v piatich dejstvách, napísaná blankversom.

Kráľ Lear je dráma napísaná blankversom v piatich dejstvách.

Historické hry: Henrich VI, Richard III.

Henrich VI - hra kronikárskeho typu. V prvej časti ide o francúzske dedičstvo, v druhej o spor medzi Yorkovcami a Lancasterovcami (biela a červená ruža)

Richard III - hra, ktorej námet čerpá z Holinshedovej kroniky. zobrazuje feudálno - dynastické spory o trón v 15. storočí. Hra je plná intríg a lží.

Geoffrey Chaucer - Cantenberské poviedky

Nemecká literatúra: Hans Sachs - knižky o figliarovi Tillovi Eulenspiegelovi, doktorovi Faustovi ktorý upíše dušu diablovi.

Poľská literatúra: Jan Kochanowsky - Frašky, zbierkov Treny vyjaril bolesť nad stratou dcéry.

Česká literatúra: Jan Blahoslav - Gramatika česká - frazeológia, sloník, skladba, úvahy o sloanských jazykoch, Kralicka biblia
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.