referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emil
Utorok, 31. januára 2023
Môj obľúbený literárny hrdina / literárna postava - Oliver Twist (charakteristika postavy)
Dátum pridania: 03.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tomáš z LM
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 483
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Môj obľúbený literárny hrdina, ktorého som sa rozhodol opísať a charakterizovať, je Oliver Twist z diela Príbehy Olivera Twista, v originále iba Oliver Twist. Toto dielo od anglického autora Charlesa Dickensa ma ako jedno z mála zaujalo a žiadne iné dielo som neprečítal aj v slovenčine aj v angličtine. Páčilo sa mi, že sa autor prihovára priamo čitateľovi a na začiatku každej kapitoly je stručný opis toho, čo sa v nej môžeme dočítať.

Oliver Twist bol sirota, narodil sa v chudobinci. Tento malý, ani nie desaťročný chlapec, nemal nikoho, kto by sa oňho postaral. Bol skoro stále hladný a aj preto bol bledý a chudý, drobnej postavy. Aj v jeho tvári bolo vidno, že je k nemu osud krutý. Často bol chorý a zamdlieval. Ale aj napriek tomu mal dobrého a silného ducha. Len pri pohľade na rakvu mu prebehol mráz po chrbte.
Toto drsné zaobchádzanie a podmienky, v ktorých vyrastal, z neho spravili pokojného a mierneho človeka, aj keď veľmi nemal dôvody na úsmev. Pri spomienke na matku sa mu vždy rozbúšilo srdce a zrýchlil dych. Nezniesol urážku jej pamiatky Oliverovym spoluučňom Noahom. Práve pri tejto urážke sa u tohto, inak tichého a vystrašeného malého chlapca, prejavuje jeho temperament. Nehľadí na následky svojich činov a vrhne sa na Noaha.

Oliver mal veľmi citlivú dušu. V jeho ťažkom živote by mu mohlo byť možno ľahšie, ak by mohol bez výčitiek svedomia kradnúť. Ale v tom mu jeho šľachetná povaha bránila. Nemyslel si nikdy o nikom nič zlé a ani ho len nenapadlo, že niektorí ľudia kradnú.
Pretože bol sirota, bol ochudobnený o vzdelanie. Ale bol veľmi vnímavý a veľa ho naučil život, ktorý bol v podstate jeho snahou o prežitie, aj keď neraz sa stalo, že Oliver si želal zomrieť. Bolo to preto, lebo bol veľmi osamelý a často pociťoval bolesť z beznádejnosti a pocitu, že ho ľudia nenávidia. Uložiť k pokojnému spánku na cintorín sa mu zdalo tým najkrajším a najlepším riešením. Aj keď bol ešte dieťa, bol niekedy smelý a nezlomilo ho ani zlé zaobchádzanie a ušiel do sveta hľadať šťastie a možno lepší život.

Charles Dickens vykreslil Olivera Twista ako vysoko kladnú postavu s vášnivými citmi a mravmi, ktorá sa stala obeťou skazenej spoločnosti. Cez jeho zážitky autor poukázal na nemorálnosť spoločnosti. Oliver Twist je dobrým príkladom toho, že aj slušnosťou a poctivosťou sa dá veľa dosiahnuť.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.