referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Zbohom zbraniam - E. Hemingway
Dátum pridania: 18.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: giussica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 852
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Ernest Hemingway - Zbohom zbraniam

Námet: Do veľkej miery autobiografické dielo

Útvar: Román

Téma: Romantická láska medzi dvoma ľuďmi počas 1. svetovej vojny, jej opis a život na fronte

Idea: Vyjadrenie nezmyselnosti vojny, označenie vojny ako symbol všeobecného chaosu a zbytočného umierania a ničenia ľudských hodnôt v kontraste s láskou

Kompozícia: skladá sa z piatich kníh. Každá časť sa začína opisom prírody, prostredia, počasia. Príroda je nádherná, ale vojna na nej zanecháva stopy. Dajú sa tu rozlíšiť 2 dejové línie : 1. o vojne, z frontu; 2. o láske

OBSAH:
Dej: Dejová línia je priama, bez veľkých odbočení; autor často využíva opisy situácií, predmetov a ľudí, dielo preniká rozličnými úvahami o rôznych veciach týkajúcich sa vojny.

Postavy:
Frederick Henry – americký poručík slúžiaci v Červenom kríži na talianskom fronte (Taliansko kontra Rakúsko) ako vodič sanitky, nastúpil ako dobrovoľník z USA, ktorý chcel na vlastné oči zažiť ako to na fronte vyzerá, postupom času sa ale jeho vzťah k vojne začína meniť na záporný (autobiografia), vyvrcholí to jeho útekom z armády; vystupuje počas celého deja.
Catherine Barkleyová – jeho milenka, Angličanka, (zo Škótska) ošetrovateľka v lazarete, Henry sa do nej nezamiluje hneď, až postupom času, Barkleyová je na Fredericka veľmi citovo naviazaná, pri ňom zabudla aj na svoju stratenú bývalú lásku, kvôli ktorej prišla do Talianska na front. Dúfala, že tam niekde na neho natrafí.
poručík Rinaldi (Frederickov veľmi dobrý priateľ)
slečna Fergusonová (priateľka a kolegyňa Catherin Barkleyovej)

Prostredie, priestor: Začiatok sa odohráva na taliansko-rakúskom fronte v okolí mestečka Gorizia; postupne sa dej posúva ako Taliani postupujú ďalej do hôr, po zranení odchádza Henry na liečenie do Milána, neskôr sa znova vracia, potom je ale vydaný rozkaz na ústup, vtedy Henry uteká naspäť do Milána, kam medzičasom odišla aj Catherin Barkleyová, spolu následne utekajú do Švajčiarska

Čas: Celý dej sa odohráva cez 1. svetovú vojnu


Dej:
Začína sa na taliansko-rakúskom fronte, blízko mestečka Gorizia. Vyše roka sa tam už bojuje bez posúvania frontov  vojna nezmyselná, samá smrť a žiadny výsledok. Vojaci často uvažujú o vojne a považujú ju za veľké svinstvo. Tu je používaný vulgárny slovník. Autor niekedy do detailov zobrazuje smrť vojaka.

Henry so svojím plukom bojujú na talianskom fronte v okolí mestečka Gorizia, tu aj spoznáva svoju neskoršiu lásku Catherinu Barkleyovú, po postupe vyššie mu v bunkri zraní pravú nohu mína z ťažkého mínometu, ošetria ho v poľnej nemocnici a anglický vodič z Červeného kríža ho odvezie späť do poľného lazaretu v Gorizii, kde ho navševejú kamaráti aj slečna Barkleyová. Jeho priateľ Rinaldi navrhol, aby dostal odmenu za statočnosť. Henry to ale odmietol, lebo to nebol zranený počas boja. Henry odchádza do americkej nemocnice v Miláne, kam pošlú aj slečnu Barkleyovú; v tomto momente sa do nej Henry zamiluje („Len som ju zbadal, zamiloval som sa do nej“).

Tu ho úspešne operujú a vracia sa späť na front, medzitým Barkleyová otehotnie. V tomto čase (je jeseň) už nikto nepredpokladal, že Rakúšania ešte zaútočia. Neboli pripravení, a rakušanom sa podarilo útokom prelomiť frontovú líniu. Je vydaný rozkaz na ústup, pri ústupe sa vytvorí veľká kolóna, a tak Henry so svojimi vodičmi idú so sanitkami po bočných cestách, v blate im zapadnú sanitky a ďalej sú nútení ísť pešo; neskôr nájdu opäť armádu, kde sa Henry dozvedá, že vznikla vzbura a vojaci berú všetkých dôstojníkov na popravu. Henry zo svojej popravy uteká a vtedy sa definitívne rozhodne opustiť armádu. Nevedel totiž pochopiť ako ho možu chceť popraviť, keď on došiel pomôct Talianom. A tak dáva „zbohom zbraniam“- naskočí na najbližší vlak do Milána.

V Miláne sa znova stretáva s Barkleyovou, dozvie sa, že sa ho chystajú zatknúť za útek z armády, a preto sa s Barklyeovou rozhodnú utiecť do Švajčiarska, čo sa im úspešne podarí. Prekonali mnohé prekážky pri ceste do Švajčiarska. Keď sa im to konečne podarilo, mysleli si, že už v živote všetko zlé majú za sebou a že ich čaká už len to dobré. Chceli sa zobrať až po narodení bábätka, ktoré Catherine čakala. Tu sa prejavuje jeden z typických Hemingwayových znakov – po víťazstve prichádza prehra - dieťa sa im narodilo mŕtve a napokon aj Catherine umiera.

Hemingway (cez Fredericha) prichádza na front, kvôli novinárstvu, lebo chcel vidieť aké to na vojne je.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.