referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Božena Slančíková - Timrava: Bez hrdosti
Dátum pridania: 29.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kathy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 461
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Milina Adamčíková: bola sestrou farára Milana. Často ju prezívali „biela grófka“ pretože
nosievala biele šaty. Bláznivo sa zamilovala do Sama Jablovského, ktorý však pobláznil každé dievča v dedine aj okolitých stoliciach. Spočiatku bola naivná a myslela si, že Samo bude len jej a ju si zoberie za ženu. Po čase však zistila že jej láska ostáva neopatovaná a preto sa veľmi trápila. Prestala jest, celé noci nespávala a chodila ako bez duše. Veľmi schudla, mala prepadnuté líca oči neprirodzene lesklé. Ostatní sa o ňu začali báť. Aj sama zistila, že keď to takto bude pokračovať, tak zomrie. Počas návštevy u rodičov dokonca pomýšľala na samovraždu. Našťastie po návrate do Matúšovej ju zavolajú priatelia na zábavu a tam si uvedomuje, že Samo je jej odporný a je pre ňu obyčajný chudák.

Samo Jablovský :bol pýchou dediny. Bol učiteľom a všetky jeho žiačky boli doňho zahľadené. Všetci si ho vážila a tvrdili, že je mimoriadne múdry a šikovný , čo len podporovalo jeho nadmerné sebavedomie. Bol veľmi prelietavý a dvoril takmer každej dievčine. Všetky boli z neho pobláznené a chodili ho pozorovať keď skúšal zo spevokolom. Najviac bola do neho však zaľúbená Milina. Samovi veľmi lichotilo že ho má tak rada. Keď videl ako sa trápi a chradne kvôli nemu cítil sa ako víťaz.

Kamila Jablovská: je Samova sestra a nato je veľmi pyšná. Každého poúča a každému rozkazuje čo má robiť, preto ju prezývajú Kňažná. Je rozhodná a stále veľmi vážna. Nezabáva sa z ostatnými ale dozerá aby bolo všetko ako má byť. Miline vyhadzuje na oči, že sa správa zle a mala by prestať blúzniť za Samom lebo on má inú.

Milan Adamčík: trápi sa kvôli svojej sestre Miline. Je dobrosrdečný a pomáha všetkým ľuďom. Často o ňom vraveli, že spraví za deň viac dobrých skutkov ako ostatný ľudia za mesiac. Prestavuje faru v Matúšovej pre seba, svoju nastávajúcu a Milinu. Je nešťastný pretože ľud vraví, že jeho vyvolená zaňho nechce ísť.

Vážecký:je Samov priateľ. Je zaľúbený do Kamily. Rád zabáva okolie spieva, tancuje, recituje. Spolu zo Samom založili časopis.

Ira:Milinina najlepšia priateľka aj keď má len 15. Aj ona je zbláznená do Sama ale nie až tak veľmi. Pomáha Miline keď sa trápi a odhovára ju od Sama lebo vie, že je pre ňu nepraví.

Paula: prezývali ju bláznivou. Bola veľmi samoľúba a namyslená na svoj vzhľad. Myslela si o sebe že je veľmi vzdelaná. Každému povedala čo si o ňom myslí a bola jediná ktorá nemala strach a taký veľký rešpekt pred Samom.

Michal Jablovský: aj keď je Samov brat tak je úplne odlišný. Je milý a správa sa úctivo ku každej dievčine. V jeden večer začal dvoriť Miline. Keď sa opila opatroval ju a pomohol jej ísť domov. Milina si ho však nevšímala lebo jej srdce patrilo Samovi.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.