referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Charakterizujte slovenskú prozaickú tvorbu dvoch spisovateľov, ktorí vstúpili do literatúry v 40-tych a 50-tych rokoch 20. storočia.
Dátum pridania: 27.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lacky.aries
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 045
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 

RUDOLF JAŠÍK (1919 - 1960)

Spočiatku písal verše ovplyvnené nadrealizmom.

zbierky:

  • Ypsilon
  • Dve rieky
  • Moje mesto
  • Vyšli knižne ako súčasť l. zväzku súborného Diela.

Po vojne sa začal venovať prozaickej tvorbe. Tieto práce boli preložené do anglického, českého, francúzskeho, maďarského, nemeckého, ruského, španielskeho a ukrajinského jazyka.

románový debut situovaný na Kysuce v čase vrcholiacej hospodárskej krízy

Námestie svätej Alžbety /román/

Charakteristika diela: psychologický a spoločenský román, ktorého dej sa odohráva v "meste pod viničným vrchom" v čase končiaceho leta a jesene v r. 1941.

Obsah diela: Príbeh sa začína stretnutím Igora Hamara so Žltým Dodom. Vyrastali spolu na Námestí sv. Alžbety. Neskôr sa Igor stretáva s Evou, židovským dievčaťom, rozprávajú sa o tom, že do mesta prišli nemeckí vojaci a židovské obyvateľstvo musí nosiť na odeve žltú hviezdu. Autor zachytáva arizáciu (odoberanie majetku židovskému obyvateľstvu a jeho prideľovanie nežidovským občanom, prívržencom vládneho režimu), vraždy zo zištných dôvodov, udavačstvo pre peniaze. Veľmi realisticky vyznieva rozčlenenie Židov podľa majetku a podľa reakcie na situáciu, v ktorej sa ocitli: bohatí Helderovci si chcú kúpiť slobodu odchodom za hranice; Ema sa chce zo židovskej minulosti vykúpiť svadbou s ponemčeným Kvikom; Maxi sa búri (príšije si hviezdu na chrbát) a nezištne pomáha Eve; Samko nechce našetrené peniaze obetovať na pokrstenie Evy, ale po jej smrti "rieši" situáciu rodiny samovraždou. Holič Flórik vstupuje do HSĽS zo zištných dôvodov - túži po kariére a bohatstve. Tajomník HSĽS sľubuje Žltému Dodovi za meno každého Žida, ktorý chodí po meste bez hviezdy, sto korún. Tým ho využíva na udávanie všetkých, ktorí mu bránia v získavaní pozemkov. Igor plánuje záchranu Evy. Vojaci zhromaždia Židov v škole a odvádzajú ich do transportného vlaku, Evu zastrelia. Haso, zástupca okresného tajomníka HSĽS nesúhlasí s deportáciou a zastrelí sa. Igor sa odhodlá pomstiť neprávosti a preto zabije Flórika.

Štruktúro diela:

  • Témou románu je tragická láska Igora a Evy, represálie voči židovskému obyvateľstvu. Jašík napísal dielo formou on-rozprávania. Román má lyrizujúci charakter (dialóg s neživými predmetmi - slnkom, vežou, gaštanom). Autor posúva dej, komentuje ho (ukážka), kritizuje fašizmus, prihovára sa postave, radí jej. Celým dielom sa vinie biblická symbolika (v názvoch kapitol: Posledná večera, Božie oko, Nesvätý Ján Krstiteľ) a symbolika lásky, ktorú autor zbožšťuje.
  • Igor je mladý človek plný lásky k židovskému dievčaťu. Jeho konanie je individuálnou vzburou. Vyvíja sa od proletára, ktorý sa politicky uvedomuje, cez osobnú tragédiu až k vražde nenávideného Flóríka. Postavy sa v konfrontácii so skutočnosťou individuálne formujú a stávajú sa typmi reprezentujúcimi vyhranené postoje - Dodo sa vyvíja z bezstarostného uličníka k zhnuseniu zo samého seba; Flórík pre majetok vstúpi do gardistickej strany a neštíti sa ani vraždy.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.